Zimný cesnak je jednou z prvých rastlín, ktoré môžu rásť v studenej zemi takmer okamžite po roztopení snehu. Preto naň nesmieme zabudnúť!

Reklamy

Príroda to zariadila tak, že koreňový systém takýchto rastlín odolných voči chladu dokáže absorbovať živiny už pri dosť nízkych teplotách nad nulou, preto má zmysel hnojiť zimný cesnak hneď po roztopení snehu.

A prvým prvkom, ktorý cesnak potrebuje na plný rast, je samozrejme dusík. Aplikácia dusíkatých hnojív na jar je potrebná aj preto, že po zime voda z topenia a dažďov vymýva tento prvok z pôdy a v niektorých typoch pôd rastliny trpia nedostatkom dusíka.

Preto je veľmi dôležité aplikovať dusíkaté hnojivo čo najskôr, aby sa rastliny naplno rozvinuli. Ale ani tu nie je všetko také jednoduché, budete potrebovať dusíkaté hnojenie, ktoré môže fungovať pri nízkych teplotách vzduchu a zeme.

A nič lepšie ako dusičnan amónny ešte nebolo vynájdené.

Dusičnan amónny začína pôsobiť už pri +5 stupňoch Celzia a cesnak môže ľahko absorbovať potrebný dusík pre rast.

Dusičnan amónny sa rýchlo rozpúšťa vo vlhkej pôde a preniká ku koreňom rastlín.

Ak však máte na svojej záhrade kyslú pôdu, odporúča sa posypať výsadbu dolomitovou múkou alebo páperím, pretože dusičnan amónny okysľuje pôdu.

Ale na úrodných černozemných pôdach k okysleniu nedochádza ani pri konštantnej aplikácii dusičnanu amónneho.

Dusičnan amónny posilní rastliny, budú sa vizuálne líšiť od tých, ktoré neboli hnojené.

Pridávam 2 vrchovaté polievkové lyžice na každý štvorcový meter cesnakovej výsadby, pričom granule rovnomerne rozhádžem po záhone.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!