Prestali vám rásť paradajky a začali sa krútiť listy? Na nič nečakajte, zareagovať musíte okamžite!
Zdieľať článok na socialných sieťach
O sadenice paradajok sa staráme od prvých dní. Polievame, prihnojujeme a ony si medzitým prestanú rásť a z na prvý pohľad neviditeľných príčin majú listy nerovné, skrútené, vrcholy zakrpatené a na listoch vidíme len malé čierne bodky.
Tieto príznaky sú viditeľné už v počiatočných štádiách napadnutia voškami. Nemusí ich byť veľa a dokážu zničiť celú úrodu. Ak nezareagujeme okamžite, následky budú veľmi nepríjemné.
Vošky na paradajkách
Títo drobní hmyzí škodcovia môžu vážne poškodiť plodiny paradajok. Najhoršie na tom je, že vôbec nie je ľahké si ich všimnúť. Záhradníka dokážu efektívne zmiasť.
Napríklad zelená voška má rovnakú farbu ako listy a je veľmi ťažko viditeľná. Naproti tomu v prípade vošky čiernej, skôr ako uvidíme veľa čiernych bodiek, nájdeme drobné pakomáre, pripomínajúce dážďovky, o ktorých si myslíme, že sú neškodné.
Medzitým je to okrídlená forma vošiek , ktorá spôsobuje vážne škody.
Okrídlené formy, ktoré sú prítomné hlavne počas obdobia rozmnožovania, migrujú z jednej rastliny na druhú, čo prispieva k ich šíreniu. Bezkrídle formy sa v neskoršej časti životného cyklu vošiek žijú na jednej rastline, kde sa živia a rozmnožujú.
V závislosti od podmienok a potrieb prostredia sa môžu vošky vyskytovať ako okrídlené alebo bezkrídlové formy. Pri ohrození alebo zmene podmienok môžu vošky vytvárať okrídlené formy, ktoré im umožňujú uniknúť na nové miesta, aby sa usadili.
V oboch prípadoch môžu okrídlené aj bezkrídle formy vošiek spôsobiť poškodenie rastlín, vrátane paradajok. V tomto článku budeme diskutovať o tom, ako rýchlo bojovať proti voškám na paradajkách.
Aké príznaky spôsobujú vošky na paradajkách?
Vošky sa živia rastlinnou šťavou, na paradajkách dokážu napáchať veľa vážnych škôd, cicaním šťavy a deformáciou listov, výhonkov a plodov. Môžu tiež prenášať vírusy, ktoré spôsobujú choroby rastlín.
Medzi príznaky parazitovania vošiek na paradajkách patria viditeľné svetložlté škvrny na listoch alebo stonkách, zmršťovanie, zvrásnenie listov, ktoré vyzerajú nezdravo, ale aj deformácie plodov.
Na rastlinách môžete pozorovať aj samotný hmyz, vzhľadovo podobný mravcom, či lepkavosť listov.
Efektívne spôsoby boja proti voškám na paradajkách.
Tu je niekoľko z nich:
Prirodzení nepriatelia: Prirodzeným nepriateľom vošiek sú lienky, žihľavové muchy, sysľa. Tento dravý hmyz sa živí voškami, čím pomáha kontrolovať ich prirodzený pôvod. Voškami sa živia aj niektoré vtáky, ako je sýkorka či červienka, ale ak ježko
Prírodné repelenty: Výsadba rastlín ako nechtík, cesnak a kôpor pomáha kontrolovať populácie vošiek.
Domáce prírodné spreje: ako mydlový roztok, neemový olej, cesnakový nálev, bylinkový odvar, žihľavová kaša, sprej z kajenského korenia.
Prírodné prostriedky z obchodu: Nálevy a kašičky si nemusíte pripravovať sami, existujú hotové prípravky, ktoré sa dajú kúpiť v záhradkárskych predajniach.
Chemické pesticídy: Na kontrolu vošiek na paradajkách možno použiť chemické prostriedky, ktoré sú viac či menej invazívne a účinné. Líšia sa typom účinnej látky a lehotou, ktorá musí uplynúť, kým môžeme ovocie zjesť.
Z tohto dôvodu je pri použití týchto prostriedkov dôležité robiť to najlepšie pred kvitnutím a len vtedy, keď je napadnutie silné.
Domáce prírodné spreje – recepty
Bylinkové odvary. V boji proti voškám treba použiť bylinky s horkastou chuťou a vôňou – najlepšie sú skorocel , palina a rebríček . Bylinné odvarky sa zriedia vodou v pomere 1:2. Na 10 litrov vody potrebujete 1 liter odvaru, odporúča sa do neho pridať aj saponát, cca 40 g na 10 litrov roztoku. Po príprave roztoku sa musí prefiltrovať a potom je pripravený na postrek.
Tabak . Roztok na báze tabaku sa pripravuje podobným spôsobom. 400 g tabaku, 40 g mydla na pranie a 10 litrov vody.
Praslička poľná. 1 kg čerstvej prasličky alebo 200 g sušenej prasličky zalejeme 10 litrami vody a necháme 24 hodín, potom varíme 30 minút. Zrieďte s vodou v pomere 1:4, pridajte lyžičku saponátu a nastriekajte.
Cesnak. Na prípravu infúzie na báze cesnaku nalejte rozdrvené strúčiky cesnaku v množstve 3-5 kusov s 0,5 litrom vody a nechajte jeden deň. Potom do roztoku pridajte 1 čajovú lyžičku čistiaceho prostriedku (prostriedok na umývanie, mydlo alebo prostriedok na umývanie riadu) a 2 polievkové lyžice rastlinného oleja.
Popol. Roztok na báze popola je veľmi účinný proti voškám. Na prípravu roztoku na báze popola vezmeme 1 šálku popola a 20 g čistiaceho prostriedku na 10 litrov vody.
Kajenské korenie: Na prípravu postreku proti voškám potrebujeme pol litra vriacej vody, 25 g kajenského korenia. Povarte a odstavte na 3-4 hodiny. Po uplynutí tejto doby zrieďte s 5 litrami vody, pridajte lyžičku saponátu a nastriekajte.
Sóda bikarbóna: lyžičku sódy bikarbóny rozpustite v litri vody a pridajte pol lyžičky oleja.
Pri používaní ľudových prostriedkov na boj proti voškám treba pamätať na to, že dážď ich zmyje z listov a zároveň sa v daždivom počasí môže boj proti voškám sťažiť. Po daždi by mali byť kríky opäťdodatočne postriekané.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!