Pre väčšinu ľudí sú vaječné škrupiny jednoducho odpadky. Pre domáceho majstra sú však škrupiny vajec prekvapivo užitočným materiálom. Pozrite si prečo!

Reklamy

Osobne máme veľkú záľubu v hľadaní použitia vecí, ktoré sa bežne vyhadzujú. Pripravili sme pre vás zoznam 25 trikov, ako sa dajú použiť škrupiny z vajíčok aj u vás doma.

Nakŕmte nimi svoje sliepky

Zvýšte príjem vápnika pre vaše sliepky rozdrvenými škrupinami. Nosnice potrebujú veľa vápnika a škrupiny z vajec ho obsahujú enormne veľa. Rozdrvte ich na malé kúsky a zmiešajte z bežnou stravou, ktorú podávate sliepkam.

Membrána škrupiny ako prírodný obväz

Uvádza sa, že membrána škrupiny pomáha podporovať hojenie rezných rán a škrabancov. Olúpte tenkú bielu blanu a použite ju ako pomôcku pri hojení. Pomáha pri akýchkoľvek rezných ranách a škrabancoch, zarastených nechtoch alebo vredoch.

Používa sa aj pri čistení čiernych bodiek v okolí nosa, kedy sa priloží na miesto a nechá vysušiť. Pri odlupovaní berie zo sebou aj nežiadúce čierne bodky. Takýmto spôsobom sa dá vytiahnuť aj trieska či kúsok skla.

Pridajte škrupiny do kávy

Vaječné škrupiny sú zásadité, zatiaľ čo káva kyslá. Po pridaní do kávy vaječné škrupiny odstránia väčšinu horkosti a zjemnia chuť. Pridajte malé množstvo škrupín do kávy a pripravte si ju ako obyčajne. Nepoužívajte škrupiny z uvarených vajec.

Posypte vaječné škrupiny po svojej záhrade

Potvorky s mäkkým telom, ako sú napríklad slimáky alebo dážďovky sa neradi plazia po ostrých kúskoch vaječnej škrupiny.

Doprajte svojím rajčinám vápnik

Hniloba na konci kvetu je častým problémom paradajok. Je to spôsobené nedostatkom vápnika v rastline. Skúsení záhradníci často kladú vaječné škrupiny do zeminy pri presádzaní svojich paradajok, aby pomohli v boji proti tomuto problému.

Skúste ich zjesť

Áno, veľa ľudí skutočne konzumuje vaječné škrupiny pre svoje úžasné množstvo vápniku. Rozdrvené ich upečte na plechu 10 – 15 minút pri teplote 200°C. Následne ich rozmixujte na prášok a cez sitko preosejte do dobre zatvárateľného pohára.

Pri zakladaní sadeníc použite vaječné škrupiny

Doprajte niektorým z vašich menších sadeníc štart vo vypláchnutých škrupinách.

Hoďte ich do kompostu

Pridajte si do kompostu vápnik pridaním vaječných škrupín do hromady alebo kompostéra.

Vysievanie do pôdy

Ak vás žiadny s predchádzajúcich spôsobov nezaujal, rozsypte ich po záhradke. Stále je to lepšie, ako ich posielať do smetí.

Urýchľovač rastu kvetín

Do nádoby z vodou na polievanie kvetín nahádžte vaječné škrupiny a polievajte svoje rastliny ako ste zvyknutý.

Pridajte túto zmes do črepníka

Použitá kávová usadenina a vaječné škrupiny sú pre črepníkové rastliny úžasné. Použite pomer 1: 4

Brúsenie nožov

Uchovávajte škrupiny v mrazničke a pomocou nich vyčistite a zaostrite čepele vašich nožov.

Psí liek na hnačku

Už skôr spomínaným práškom zo škrupiniek posypte vášmu psíkovi obľúbenú hračku.

Vápnikové pilulky

Škrupiny z vajec si vložte do veľkej misy. Potom ich naparte, aby ste ich dezinfikovali a nechajte vysušiť. Rozdrvte ich na prášok a nasypte ich do želatínových kapsúl.

Minerálny doplnok

Škrupiny z vajec namočte do citrónovej šťavy a vložte na niekoľko týždňov do chladničky. Pridávajte si túto zmes do obľúbených nápojov pre doplnenie minerálov.

Krieda na chodník

5-8 vaječných škrupín (jemne zomletých), 1 lyžička horúcej vody, 1 lyžička múky, potravinárske farbivo voliteľné … zamiešajte a zabaľte do roliek toaletného papiera a nechajte vyschnúť.

Príprava vodného kefíru

Môžete tiež použiť vaječnú škrupinu na vyživovanie svojich kefírových zŕn. Do vodného kefíru pridáte počas varenia len 1/4 čistej vaječnej škrupiny.

Vyrobte si citrát vápenatý

Vyrobte si svoj vlastný citrát vápenatý iba z čerstvých, najlepšie organických, vaječných škrupín. Škrupiny osušte na vzduchu. Rozdrvte škrupinu a pridajte 1 lyžičku citrónovej šťavy na vaječnú škrupinu a prikryte. Citrónová šťava rozpustí škrupinu a máte ho … citrát vápenatý

Ocot bohatý na vápnik

Pridajte jednu čistú vaječnú škrupinu do jablčného octu a lúhujte aspoň 6 týždňov. Vápnik zo škrupiny prejde do octu a môže sa použiť ako bežný ocot v dresingoch, na zelenine a podobne.

Umývanie riadov

Drvené vaječné škrupiny skvele fungujú na umývanie panvíc a hrncov.

Prídavok k zmrzline

Do lacných zmrzlín sa pridáva prášok z vaječných škrupín, aby pridali extra vápnik. Prečo to nevyužiť pri príprave domácej?

Vývar

Pridajte škrupiny do vývaru pre extra vápnik a minerály.

Domáce tvorenie

Za vaječných škrupín a iného materiálu vyrobte mozaiky či iné umelecké diela.

Myslite na vtáčikov

Rozdrvené ich môžete podobne ako sliepkam nasypať do vtačej búdky k potrave. Hlavne v období kladenia vajíčok.

Bielidlo na bielizeň

Aby vaše biele prádlo nezošedlo, vložte do malého pevného vrecúška hrsť čistých vaječných škrupín a 2 plátky citrónu a vložte do pračky. Zabráni to usadzovaniu mydla, ktoré mení biele oblečenie na sivé.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!