Prečo záhradkári pri dlhšom období sucha zahrabávajú k rastlinám použité sáčky z čaju? Toto by vás nenapadlo
Zdieľať článok na socialných sieťach
Všetci dobre vieme, že rastliny potrebujú okrem pravidelnej zálievky aj výživu, ktorú im dodávame hnojením. Hnojivá môžeme kúpiť v obchode vo forme chemických zlúčenín, alebo je možné využiť prírodné zdroje (čo dnes už mnohí uprednostňujú).
Čajové lístky a látky, ktoré obsahujú, sú jednou z vynikajúcich možností – a nielen na hnojenie hortenzií.
Čajové vrecká sú jedinečným príkladom produktu na jedno použitie. Vložiť do hrnčeka zaliať horúcou vodou a potom vyhodiť. To je ale veľká škoda, pretože aj keď ich už nabudúce nevyužijeme my, ľudia, rastliny z nich môžu mať ešte veľa prospechu.
Stačí vrecko roztrhnúť a čaj vysypať napríklad do kvetináča alebo dokonca celý obal aj s obsahom ľahko zahrabať do zeminy. Uvidíte, že čoskoro spoznáte jeho účinky.
Čajové vrecká sú dnes už vyrábané z materiálov, ktoré sú šetrné k prírode, ľahko sa rozkladajú a nespôsobujú veľkú záťaž. Preto sa nemusíme báť ich uloženia do záhona alebo do kvetináča, kde budú pôsobiť ako zásobník hnojiva, najmä tanínu, ktorý je obsiahnutý v čajových lístkoch.
To, čo je pre nás odpad, rastliny uvítajú ako posilňujúcu výživu. Taníny a fenoly totiž dokážu podporiť ich rast a vitalitu. Len by sme mali dať pozor na dôkladné odstránenie ťažko rozložiteľných či prakticky nerozložiteľných častí, ako sú v niektorých prípadoch používané drobné kovové sponky.
Pokiaľ si nie sme istí, že ide o ekologicky šetrné vrecko (hoci iné sa už takmer nepredávajú, ale ak by sa k vám predsa len dostal, je možné ho spoznať podľa toho, že je v mokrom stave na dotyk šmykľavý), čajové lístky z neho k rastlinám radšej vysypeme a naše svedomie zostane určite čisté.
Je dokázané, že účinok čajového hnojenia uvidíme veľmi skoro napríklad na hortenziách. Tie môžeme spolu s azalkami, papradinami a ďalšími rastlinami, ktoré sa vyžívajú v kyslejšej pôde, dokonca zalievať vodou, v ktorej sme niekoľko hodín nechali zvyšky čaju vylúhovať.
Pomoc pri závlahe
Takú, pre nás už nepotrebnú, drobnosť, ako sú práve použité čajové vrecká, môžeme ale s úspechom využiť aj pri zaistení závlahy, najmä v prípade rastlín pestovaných v kvetináčoch.
Čajové lístky majú úžasnú schopnosť nasať naozaj veľké množstvo vody, ktoré potom pozvoľna uvoľňujú do pôdy aj v čase, keď sa nedostaneme k okamžitej zálievke.
Aj v tomto prípade stačí vrecko umiestniť čo najbližšie k koreňom rastlinky a zasypať aspoň malou vrstvou zeminy.
Na dno kvetináča
Okrem už uvedených výhod tohto „odpadu“ pomôžu zaistiť rozsypané drobné lístočky čaju aj ochranu rastlín pred škodcami, ktoré ich trpká chuť i vôňa odrádzajú.
Zaujímavou možnosťou, ktorá kombinuje všetky už uvedené výhody, je využitie čajového vrecka pri samotnom sadení či siatí do kvetináča.
Pokiaľ do ešte prázdnej nádoby na dno vložíme práve tento malý prírodný zázrak a až naň budeme vŕšiť zeminu, do ktorej zasadíme rastliny, pripravíme im výborný základ pre rast a dobrý vývoj.
Výborná prísada do kompostu
Ak máme predsa len väčšiu záhradu a chceme dopriať čajové dobrodenie všetkým rastlinám, nemusíme ku každej z nich zahrabávať jedno vrecko.
V takom prípade je možné použiť ich pri príprave kompostu a spolu s ďalšou rozloženou hmotou po určitej dobe aj na pohnojenie celého pozemku.
Ako vidíte použité vrecká čaju teraz? Ešte sa zdá, že ide o obyčajný odpad? Určite nie.
Čajové vrecká ideálne na hortenzie
Hortenzie preferujú kyslé prostredie a použité čajové vrecká môžu pomôcť znížiť pH pôdy. Čaj obsahuje kyseliny, ktoré sa uvoľňujú do pôdy a pomáhajú jej zákysliť. To je pre hortenzie priaznivé, pretože to podporuje ich optimálny rast a zdravie.
Keď zakopete sáčky priamo do pôdy ku koreňom hortenzie, rozložia sa a dodajú organickú hmotu do pôdy, čo pomôže zlepšiť jej štruktúru a zadržať vlhkosť.
Organická hmota tiež poskytne živiny a podporí mikroorganizmy v pôde, čo prispieva k lepšiemu zdraviu vašich rastlín.
Čajové vrecká môžu slúžiť ako malá mulčovacia vrstva pri základni hortenzií. To pomáha chrániť korene pred prehriatím na slnku a zadrží vlhkosť v pôde. To je obzvlášť užitočné v horúcich a suchých obdobiach, kedy môžu byť rastliny vystavené stresu, obzvlášť pre rastliny pestované v nádobách
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!