O liečivej sile LOPÚCHA vie málokto! S týmto všetkým vám môže pomôcť!

Publikované: 30 septembra 2022Prečítané: 4860Značky: , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Lopúch síce všemocný nie je, no jeho liečivé účinky sú veľmi silné. Prečo? Pretože obsahuje množstvo prospešných látok, kvôli ktorým môžeme o ňom hovoriť ako o liečivej rastline.

Patria sem proteíny, inulín, polysacharidy, silice, glykosid arkciín, horčíny, bielkoviny, živice, kyselina palmitová a stearová, tuky, sulfáty a fosfáty vápnika, draslíka a horčíka. V listoch sa okrem toho nachádza tiež kyselina askorbová.

V dnešnom ľudovom liečiteľstve je lopúch vysoko cenený a využíva sa okrem iného pri liečbe cukrovky, dny, zápalov kĺbov, reumy, tiež psoriázy a iných kozmetických defektov vrátane odrenín.

Lopúch si teda právom zaslúži, aby sme sa o ňom vyjadrovali ako o liečivej rastline.

Z lopúcha sa na liečebné účely využíva rovnako nadzemná časť ako koreň. Ľudia, žijúci na dedine hovoria o lopúchu ako o ťažko vykynožiteľnej burine.

Nedá sa jednoducho vytrhnúť zo zeme ako repa, alebo vykosiť bez následkov, že sa rozmnoží ešte viac. Toto má na svedomí práve ťažkovytrhnuteľný koreň, ktorý akýkoľvek pokus o jeho odstránenie vyhodnotí ako impulz k urýchlenej záchrane novorastom a mohutnením.

To všetko kvôli veľkému množstvu zásobných látok v liečivom koreni.

Liečenie zápalov lopúchovým listom

Zápaly nemožno podceňovať. Sú príčinou mnohých ochorení, ktoré by nás nikdy nenapadlo dávať do súvisu s ním. Priložíme lopúch priamo na postihnuté miesto, previažeme obväzom a necháme účinkovať čo najdlhšie.

Ideálne je po dobu 24 hodín, alebo minimálne počas spánku v noci. Túto procedúru musíme opakovať až pokým farba listu nezostane bez zmien (čo bude signál, že je zápal vyliečený).

Doba tejto kúry je rôzna, v závislosti od zápalu trvá najčastejšie 1 – 2 týždne pri strednom zápale a cca 1 mesiac pri ťažkom zápale. V tejto dobe sa vyhýbajte kúpaniu vo vani. Postačí krátka sprcha obdeň.

Ako sušiť koreň lopúcha

Koreň lopúcha je zo zeme vcelku ťažko dobývateľný. Hlavne ten, ktorý vám narastie v záhrade. No s pomocou záhradníckych nástrojov sa k nemu určite dostanete.

Všeobecne sa odporúča vykopávať lopúch mimo ciest a civilizácie, čiže hlavne pri vodných tokoch a v prírode bez automobilových splodín a podobne.

Koreň sa musí dôkladne vyumývať čistou vodou, pozdĺžne krájať a sušiť až do lámavej konzistencie. Potom ho môžeme skladovať v suchu. Ak si vyberieme pivnicu, je dôležité chrániť usušené korene pred hlodavcami.

Dôležité je aby teplota pri sušení nepresiahla 40°C. Koreň chráňte pred priamym slnkom.

Z koreňa sa dajú variť čaje, odvary, lisovať oleje, pripravovať výluhy za studena. Koreň sa dá používať aj čerstvý.

Na rast vlasov

Budeme potrebovať: 3 lyžice sušeného drveného lopúchového koreňa alebo na kúsky rozkrájaný čerstvý koreň a 1 l vody. Z týchto ingrediencií si pripravíme lopúchový odvar.

Do hrnca s vložíme buď 3 lyžice sušeného drveného lopúchového koreňa, alebo na kúsky rozkrájaný čerstvý koreň a zalejeme litrom vody. Privedieme k varu a necháme na miernom ohni vrieť 15 minút.

Necháme vychladnúť. Keď je odvar vlažný, scedíme ho. Po umytí vlasov bežným šampónom odvarom vlasy niekoľkokrát prepláchneme. Potom na 15 minút zabalíme do ručníka a necháme pôsobiť. Vlasy už viac neumývame, upravíme ich bežným spôsobom.

Odvar z koreňa lopúcha je vhodný nielen na rast vlasov, ale tiež na nadmerne sa mastiace vlasy aj pokožku a proti lupinám.

Na omladnutie tela

Rovnaký odvar z koreňa lopúcha, v ktorom navyše vyvaríme kus dubovej kôry vynikajúco pôsobí na aknóznu pleť v tvári, na ramenách i na chrbte a tiež sa oddávna využíva do liečivého kúpeľa na celkové omladenie pokožky.

Kúpeľ si pripravíme tak, že v dvoch litroch vody varíme 20 minút 7 lyžíc sušeného, alebo niekoľko kúskov čerstvého lopúchového koreňa, odstavíme a necháme polhodinu lúhovať.

Potom vylejeme do vane s horúcou vodou a kúpeme sa 15 minút a viac. Tento kúpeľ  pri pravidelnom používaní aspoň raz týždenne pôsobí na pleť a pokožku a okrem omladzovania budú pri ňom miznúť aj pigmentové a starecké škvrny.

V ľudovom liečiteľstve sa používal aj na omývanie ekzémov, pri kožných zápaloch, nečistej pleti, stmavnutých kolenách a lakťoch, pri plesňových dermatózach.

Proti akné aj reume

Extrakt z koreňa lopúcha vynikajúco pomáha na liečenie akné. Recept si upravte podľa požadovaného množstva, základný je: Na 1 liter Alpy ide 400 g sušeného rozdrveného koreňa.

Zmes necháme 4 týždne lúhovať v uzavretej nádobe a každý deň ju pretrepeme. Potom sa prefiltruje, zmieša s rovnakým dielom vody a potierajú sa miesta s uhrami a akné.

Ak extrakt nezmiešame s vodou, môžeme si ním priamo masírovať boľavé kolená a kĺby. Neriedený pomáha aj pri reume.

Čaj z koreňa lopúchu

Lyžičku sušeného a podrveného koreňa lopúchu necháme lúhovať v horúcej vode, potom prefiltrujeme. Nesladíme. Pijeme po dúškoch denne po dobu dvoch týždňov.

Lopúch má močopudný i potopudný účinok, zlepšuje teda látkovú výmenu. V ľudovom liečiteľstve sa čaj z koreňa používa  pri cukrovke, dne, ľadvinových a močových kameňoch, žalúdočných vredoch a bolestiach.

Tiež pri chudnutí a na čistenie krvi, pri stukovatení pečene a chorobách močových ciest. V neposlednom rade urobí lopúchový čaj dobrú službu pri zápale ústnej dutiny, kedy ho treba kloktať.

Lopúchový obklad

Vďaka svojím antibakteriálnym účinkom je lopúch vhodný vo forme obkladov na niektoré kožné problémy ako dermatitída či ekzémy (vrátane psoriázy).

Odvar z koreňa lopúcha nechajte vychladnúť a potom opäť zohrejte na cca 60°C. Namočte do neho uterák a ešte za tepla ho prikladajte na postihnuté miesta. Prípadne využite uterák na zábal.

Ďalej sa lopúch používal na:

Na popraskanú a svrbivú kožu a pri bodnutí hmyzom: Čerstvý koreň lopúcha prerežte na polovice a rezom potierajte postihnuté miesto.

Pri poruchách metabolizmu: Dve polievkové lyžice drveného sušeného koreňa lopúcha zalejte 600 ml vody izbovej teploty a nechajte 3 hodiny odstáť. Potom varte na miernom ohni 15 minút, nechajte trochu vychladnúť a vypite pol šálky po jedle.

Proti ekzému a atopickej dermatitíde: Do šálky vriacej vody nasypte polievkovú lyžicu drvených lopúchových listov, stiahnite z ohňa a nechajte lúhovať v termoske minimálne 2 hodiny. Pite 2x denne pol šálky a zároveň pomocou vatového tampónu potierajte postihnuté miesta priamo na koži rovnakým odvarom

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!