Perfektnú zmes proti hnilobe paradajok si pripravíte doma z mlieka. Žiadne choroby v záhrade a len zdravá úroda
Zdieľať článok na socialných sieťach
Uprostred leta, keď horúčavy náhle ustúpia chladu a vlhkosti, najmä po dažďoch, sa aktivujú všetky hubové choroby, z ktorých najnebezpečnejšia je Fytoftorová hniloba.
Táto infekcia, pleseň zemiaková, môže úplne zničiť úrodu paradajok, môže však značne poškodiť aj zemiaky a iné plodiny. Preto, aby ste jej predišli, musíte mať po ruke príslušné prípravky.
Stojí za to zamerať sa na absolútne činidlá pre patogénne huby a mierne pre rastliny. Silné chemikálie hromadiace sa v pôde sa dostávajú do plodov, kde je ich nadbytok úplne nežiaduci. Preto je potrebné nájsť neškodnú alternatívu.
Jód a mlieko
Dezinfekčné vlastnosti jódovej tinktúry sú známe už dlho, používa sa na ošetrenie rastlín na prevenciu chorôb. Na to potrebujete 20 kvapiek jódu a liter mlieka na 10 litrov vody. Roztok sa nastrieka na rastliny.
Použitím tejto zmesi nielenže ochránite úrodu pred hubovými chorobami, ale urýchlite aj jej dozrievanie. Pri tejto možnosti používanej počas dozrievania ovocia je potrebné mierne znížiť koncentráciu jódu (5-6 kvapiek jódu na 10 litrov vody).
Na zvýšenie účinnosti jódovej kúry sa má užívať striedavo s cesnakovou tinktúrou . Cesnakový „prípravok“ pripravíme nasledovne:
100 g olúpaných strúčikov cesnaku rozdrvíme a pridáme do 10 litrov vody, necháme 24 hodín odstáť a pridáme jeden gram manganistanu draselného. A potom postriekame rastliny.
Meď
Ak ste zaneprázdnený človek a zameriavate sa na jednoduchšie riešenia, účinným hotovým prípravkom dostupným v predajni je napríklad CHAMPION 50 WP.
Prípravok na báze medi (vo forme oxychloridu) je schválený pre použitie v ekologickom poľnohospodárstve. Pôsobí na povrchu, vytvára na rastline ochrannú vrstvu, ktorá účinne chráni pred infekciou.
Dôležité je nastriekať ho vo forme veľmi jemnej hmly, potom vytvorí účinný film chrániaci pred prenikaním choroboplodných zárodkov. Veľké kvapky z postreku rýchlo stekajú z listov a nepokryjú dobre a pevne celý povrch listov
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!