Odkryli sme 7 tajomstiev dokonalého zeleného koberca! Žiadna burina nemá šancu a navyše bez chémie

Publikované: 26 augusta 2024Prečítané: 209Značky: , , , , , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Chcete mať na záhrade anglický trávnik? Hustý, dokonale strihaný, a predovšetkým bez buriny? Prečítajte si, čo na burinu v trávniku platí a ako sa jej zbaviť.

Púpavy, skorocel, ďatelina, rebríček alebo sedmokrásky sú síce rastliny pôvabné, ale ak sa objavia v trávniku, rýchlo sa rozrastajú, čo je nežiaduce.

Ako na anglický trávnik bez buriny? Aj tú najmenšiu hneď odstráňte

Možno sa to stalo aj vám: Snažíte sa o dokonalý trávnatý porast. Rozrastá sa, zahusťuje, máte radosť, ako sa mu darí. Zaregistrujete pár rastliniek, ktoré doň nepatria. Poviete si, že ich v blízkej dobe zlikvidujete, ale včas si nespomeniete.

A ak si ich ďalej nevšímate, môžete počítať s tým, že koncom leta s hrôzou zistíte, že zatrávnená plocha je burín plná a s nádherným trávnym kobercom je amen.

A v tom okamihu začína nerovnocenný boj človeka s prírodou, ktorý v takejto situácii často vyhráva práve burina. S dôslednou likvidáciou je preto potrebné začať včas!

Od veci tiež nie je prevencia, ktorá vám môže v budúcnosti ušetriť množstvo starostí, času aj peňazí.

Čo to vlastne burina je?

Všeobecne sa jedná o všetky rastliny, ktoré sú v trávniku nežiaduce, rušia jeho homogenitu. Potom už len záleží na tom, či je vaším cieľom trávnik anglický, ktorý prítomnosť akýchkoľvek ďalších rastlín úplne vylučuje, alebo napríklad lúčny typ porastu, v ktorom vám mnoho burinných rastlín vôbec nebude vadiť.

Čo robiť, aby sa burina neobjavila? Nedajte jej šancu už od výsevu

Pokiaľ trávnik ešte len zakladáte, nedajte burinám vôbec šancu. Prevencia je totiž vždy podstatne jednoduchšia ako ničenie už rozrastených rastlín.

Snažte sa preto vyčistiť hlinu od prípadných semienok a korienkov buriny ešte pred samotným výsevom osiva. Pomôcť vám v tom môžu neselektívne herbicídy. Po postreku je však potrebné s výsevom počkať minimálne štrnásť dní.

Ak nechcete siahať po chémii , zakryte celú plochu čiernym igelitom, dobre ho zaťažte a počkajte aspoň dva až tri týždne.

Trávne osivo vyberajte dôkladne

Nemenej dôležitý je aj výber samotného osiva, ktoré by malo byť čo najkvalitnejšie. Rozhodne na ňom nešetrite! Lacné osivá sú totiž často plné nežiaducich prímesí, ako sú semená burinových tráv a ďalšie, navyše ani obvykle nemajú dobrú klíčivosť.

S osivom nešetrite. Snažte sa o vytvorenie kvalitného hustého porastu.

Zásadná rada znie: Burinu nenechajte vykvitnúť!

Trávnik tiež pravidelne prihnojujte a koste. Prípadné poškodené a prázdne miesta, napríklad vypálené od slnka, hneď obnovujte. Nedajte skrátka burine šancu. Veľký pozor si dajte na už vyrastené burinové rastliny.

Či už v samotnom trávniku, alebo kdekoľvek na záhrade. Nikdy ich nenechajte vykvitnúť. Uvedomte si, že jediná púpava máva až 5 000 semien, pichliač oset cez 30 000 a merlík biely dokonca okolo 100 000!

Likvidácia bez chémie: Čo zaberie?

Pokiaľ sa vám z nejakého dôvodu objaví burina v trávniku už založenom, s jeho likvidáciou príliš neotáľajte. Ľahšie a úspešnejšie zlikvidujete pár mladých rastlín ako tie rozrastené a dobre zakorenené.

Zbaviť sa jednoročných druhov, ktoré trápia predovšetkým majiteľov novo vysiatych trávnikov, je pomerne ľahké. Postačí pravidelné kosenie a nechcené rastliny čoskoro zmiznú.

Dlhé korene vydoluje vytrhávač buriny

Boj s vytrvalými dvojklíčnolistovými druhmi je ale podstatne zložitejší. Na pravidelné kosenie sa totiž rýchlo dokážu adaptovať a stanú sa voči nemu odolnými.

Hodiť sa vám bude mechanický vytrhávač buriny, vďaka ktorému úspešne zo zeme odstránite napríklad púpavu aj s jej dlhým koreňom.

Burinu odstráni aj to, čo máte bežne doma

Staviť môžete aj na praktiky našich predkov. Pomerne úspešne proti nežiaducim burinám používali horúcu vodu. Stačí ju naliať na rastliny, ktoré chcete zlikvidovať, nechať ich uschnúť a zvyšky odstrániť.

Pozor ale, často to odnesie aj tráva okolo, ktorú potom treba dosiať. S burinou si údajne ľahko poradí napríklad roztok octu so soľou. Pripravíte ho tak, že do dvoch hrnčekov octu pridáte štvrť hrnčeka soli, dobre premiešate a nalejete na rastliny.

Ešte väčšiu účinnosť dosiahnete, keď roztok zahrejete. Od obzvlášť odolnej buriny s dlhými koreňmi vám zase pomôže veľký panák čistého alkoholu. Použiť môžete napríklad technický či lekársky lieh, vystačíte si ale aj s obyčajnou vodkou.

Alkohol zrieďte pol litrom vody, roztok nalejte do rozprašovača a rastlinám párkrát doprajte výdatnú spŕšku. Alkohol ich silne dehydruje, a prispeje tak k ich likvidácii.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!