Budúca úroda do značnej miery závisí od hnojenia v počiatočnom štádiu vývoja sadeníc. Krehkým a slabým sadeniciam trvá oveľa dlhšie, kým sa zakorenia a horšie rastú.

Reklamy

Toto samozrejme nakoniec ovplyvní aj plodnosť a produktivitu.

Prvé hnojenie by malo byť s použitím fosforu, ktorý pomôže vybudovať silný koreňový systém a umožní sadenice rásť nie smerom nahor, ale aj smerom do zeme.

Pripomeňme si niekoľké typy hnojenia a sami si vyberiete, ktoré vám najviac vyhovuje.

1. hnojivo

Začnime najjednoduchšou a najdostupnejšou zálievkou, a tou je kyselina jantárová. Budeme potrebovať 1 liter odstatej vody a 0,2 gramu prášku kyseliny jantárovej, zložky zamiešame a zalejeme.

Ak máte kyselinu jantárovú v tabletách, tak na 1 liter vody budete potrebovať 2 tablety po 0,1 gramu, tiež zamiešať a zaliať vodou.

Ak tablety vážia 0,25 g. potom 1 tableta na 1 liter.

Kyselina jantárová nie je plnohodnotné hnojivo a nemôže ho nahradiť, ale dokonale pomáha pri raste koreňov. Správne používanie prináša dobré výsledky a jantár nemôže uškodiť semenáčikom, aj keď to trochu preženiete s dávkovaním.

2. hnojivo

Toto hnojivo som si veľmi obľúbil, sadenice sú z neho krásne, so silnou stonkou.

Na 2 litre vody pridám 2 kvapky jódu + 2 lyžičky medu, všetko premiešam a sadenice zalejem.

Pýtate sa, aké sú výhody jódu a medu? Odpoviem vám.

Jód urýchľuje rast rastlín, kvitnutie začína skôr, dobrá ochrana proti škodcom a chorobám, zlepšuje kvalitu plodov a ich úrodu, znižuje riziko vzniku hniloby koreňov.

Med je antiseptikum, obsahuje veľa živín a prospešných látok. Roztok s medom je obzvlášť dobrý pre slabé sadenice.

Semená môžete tiež pred vysievaním namočiť do medového roztoku.

3. hnojivo

Hnojivo je vhodné pre všetky krehké sadenice s tenkými stonkami.

Na 3 litre vody, 6 ml čpavku a 1 kvapku jódu (toto hnojivo som použil na svoje rastliny veľakrát). Všetko premiešajte a sadenice zalejte do mierne vlhkej pôdy.

Môžete ho aplikovať ako každé iné hnojivo raz za 2 týždne.

4. hnojivo

Môj obľúbený a najjednoduchší pripravok fosforečnan draselný. Spotreba je jednoduchá 1 gram na 1 liter vody, zamiešať a zaliať pri koreni. Ja používam 1-3x na celý rast priesad v byte, pozerám na stav rastliny, niekedy stačí aj dva krát.

Monofosfát draselný obsahuje veľa fosforu, konkrétne 51% fosforu, ktorý napomáha rastu koreňov, hodnota tohto hnojiva je v tom, že neobsahuje chlór, sodík a ťažké kovy.

Vedeli ste, že monofosfát draselný môže bojovať proti chorobám, ako je múčnatka?

Neodporúčam prikrmovať sadenice často, časté prikrmovanie môže nielen pomôcť, ale aj uškodiť, napríklad pri prekrmovaní rastlinám môžu začať žltnúť a opadávať listy.

Mnohí záhradkári sa sťažujú, že sa sadenice naťahajú a čím by ich mali hnojiť, aby rástli pekne do šírky.

Nie je potrebné nič robiť, naopak, hlavné je osvetlenie, teplotné podmienky pestovania sú ideálne 18-20 stupňov a potom sa vaše sadenice nikdy nevytiahnu, navyše budú pevnejšie a tvrdšie.

Veľa šťastia!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!