Za pár drobných máte doma stovky sadeníc! Vypestovať si doma obľúbené PETÚNIE je jednoduché a zvládnu to všetci!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Nemôžete sa dočkať, kedy budú vaše okná a balkóny zdobiť rozkvitnuté petúnie? Skúste si ich vypestovať zo semien. Má to veľa výhod!
Petúnia patrí medzi kráľovné letničiek a sú obľúbenou ozdobou mnohých domovov. Ak si ich chcete zaobstarať vo viacerých odrodách, stačí si zaobstarať požadované semienka a pustiť sa do pestovania.
Odmenou vám bude pestrofarebná paleta neprehliadnuteľných kvetov, a to až do neskorej jesene. Základné dve skupiny, ktoré nájdete v ponuke každého obchodu z osivami, sú drobnokveté a veľkokveté odrody.
Ako na domáci výsev
Obľúbené petúnie je možné jednoducho vypestovať zo semienok a nepotrebujete na to ani skleník. Bude vám stačiť teplé miesto pri okne, kde je dostatok svetla.
Základom úspechu je vždy kvalitné osivo. V súčasnej dobe sú na trhu už len peletizované semená, teda osivo špičkových hybridov. Jeho klíčivosť je cez 90%.
Čím skôr zasejete, tým skôr sa dočkáte kvetov
Skúsení pestovatelia sa možno starajú o pučiace semienka, petúnie sa totiž vysievajú už od konca februára, najlepšie do konca marca. Semená petúnií sú veľmi drobné, 1 g obsahuje okolo 10 tisíc semien. Zaobstarané osivo vysievajte na urovnaný povrch substrátu a iba ho ľahko pritlačte.
Vyberte vhodný substrát
Pokiaľ si chcete zaistiť dobré vyklíčenie semien, je nutné použiť správny substrát. Radšej nepoužívajte zeminu zo záhona, mohla by v sebe ukrývať zárodky mnohých chorôb a škodcov.
Najjednoduchším spôsobom je zaobstarať si výsevný substrát priamo na petúnie, alebo univerzálny pre letničky.
Svetlo, teplo a voda
Aby prebehlo klíčenie semien čo najlepšie, prikryte nádobu so semienkami plastovým vekom s otvormi, dosiahnete tak skleníkový efekt a čoskoro sa dočkáte viditeľného rastu.
Nádobu umiestnite na dostatočne svetlé, slnečné a teplé miesto, kde sa pohybuje priemerná teplota okolo 20 stupňov. Po vyklíčení je potrebné teplotu znížiť na 16 až 18 °C.
Semienka vyžadujú aj pravidelný prísun vody, najlepšie je jemné rosenie pomocou rozprašovača. Dodá vlahu tak akurát a nehrozí nebezpečné premokrenie.
V prvých 5 až 10 dňoch po výseve udržujte substrát mierne vlhký. Vo chvíli, keď klíčiace rastliny vytvoria koreňový systém, vlhkosť substrátu znižujte. Aby koreň prerástol do substrátu, musí v ňom mať dostatok vzduchu.
Vetranie je dôležite
Akonáhle sa objavia prvé klíčky, každý deň veko na chvíľu otvorte, aby mohli petúnie dýchať a nehrozilo riziko vzniku škodlivých plesní.
Čerstvý vzduch navyše trochu spomalí rast a dodá rastlinkám čas na ich získanie na sile.
Slabších jedincov sa zbavte
Pokiaľ sa medzi malými rastlinami objavia slabé kusy, zbavte sa ich. Nevyrástli by z nich kvalitné kvety a zbytočne by uberali živiny tým zdravým.
Pokiaľ sú malé petúnie veľmi blízko seba, je nutné ich rozsadiť, aby sa mohli dostatočne rozrastať.
Pressádzanie
Akonáhle vyrastú rastliny na sadenice s prvými pravými listami, je dobré im pred presadením ľahko skrátiť korienky. Rastlinu opatrne vytiahnite pomocou pinzety a korienok skráťte tak o jednu tretinu.
Vďaka tomu získa petúnie na sile. Potom ju zasaďte do kvetináča či kvetináča s preosiatou zeminou. Len pozor, malo by to byť až po posledných jarných mrazoch.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!