Obľúbili si mačky zo susedstva práve vašu záhradu? Páchajú vám škody v záhonoch a vďaka ich hravej povahe máte zo záhonov hotový cirkus, ktorý navyše kocúri riadne označkovali?

Reklamy

Možno ste si zo začiatku hovorili, že si susedova Minka kľudne môže v slnečnom kúte vašej záhrady pohovieť. Často však nejde len o popoludňajší šlofík na slniečku, ale aj poriadne povaľovanie sa v trsoch kvetov či použitie záhonu ako toalety.

Potom už je len otázkou času, kedy vám dôjde trpezlivosť. Zvieraťu ublížiť nechceme, ale treba zakročiť dostatočne razantne, aby si Miňuška našla iný letný byt.

Čo môžete robiť, aby ste mačku vypudili

Pokiaľ ide len o nevhodné miesto, kam si mačka ľahá, môžete ju skúsiť nalákať inam. V záhrade to môže byť napríklad šanta mačacia, po ktorej mnohé mačky doslova bláznia. Na niektoré mačky funguje zaručene, iné však ponecháva chladnými.

Pokiaľ mačky ožierajú vašu zeleň, môžete im do kvetináča vysiať mačaciu trávu, respektíve zmes tráv či obilnín, ktoré majú mačky rady a vďaka nim si môžu prečistiť útroby.

Inými bylinami môžete skúsiť mačky vypudiť. Výhodou je, že tieto rastliny intenzívne voňajú a nemusíte preto sami chodiť po záhrade s rozprašovačom každých niekoľko dní a zas a znova aplikovať repelentné postreky.

Medzi rastliny, ktoré mačky odpudzujú, sa radí mnohé aromatické byliny, medzi najúčinnejšie patrí rozmarín, šalvia, levanduľa, citrónová tráva alebo oregano.

Trik s múkou a horčicou

Domáce postreky môžete vyrobiť jednak z esenciálnych olejov týchto rastlín alebo môžete zmiešať s vodou suché korenie. A tu prichádza na rad spomínaná múka s horčicou.

Na domáci postrek budete potrebovať 1 čajovú lyžičku kajenského alebo čierneho korenia, 1 čajovú lyžičku mletého horčičného semienka, 1 rozdrvený strúčik cesnaku, 3 kvapky esenciálneho oleja z citronely a zhruba 60 ml vody.

Iné recepty uvádzajú namiesto cesnaku 1 lyžičku mletej škorice. Variant so škoricou je príjemnejší, a preto postrek môžete použiť aj na nábytok alebo vo vchode do domu bez toho, aby vám príliš zapáchal.

Z múky zase môžete vytvoriť suchý repelent, ktorý je možné rozhodiť do záhonov. Zmiešajte 2 odmerky korenia, 3 odmerky mletého horčičného semienka a 5 odmeriek múky. V týchto pomeroch si urobte akékoľvek veľké či malé množstvo zmesi, ktorú potom rukou rozhodne v záhonoch medzi rastlinami.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!