Ak máte chuť na huby, nemusíte vždy utekať do lesa s košíkom. Zásobte sa a utekajte od sporáka rovno do vlastnej záhrady napríklad aj na huby.

Reklamy

Ak máte na záhrade pár dospelých stromov, ktoré sa hodia, alebo ak je v blízkosti les, zaobstarajte si sadenice preferovaného druhu.

Pestovanie húb vo vlastnej záhrade sa stáva čoraz obľúbenejším koníčkom. Nielenže to poskytuje príležitosť vychutnať si čerstvé a chutné huby, ale je to aj zábavný proces.

Ako pestovať huby na vlastnom pozemku?

Súčasný trh je rôznorodý

Najprv musíte zohľadniť svoj pozemok a rozhodnúť sa, ktoré huby by bolo vhodné pestovať na vašom pozemku podľa podmienok.

V predajniach nájdete široký výber húb na vlastné pestovanie. Na výber máte veľké množstvo odrôd cez hríby, šampiňóny a bedle.

Vždy sa poraďte s odborníkom a vyberte správny druh alebo zmes. Dokonca si môžete kúpiť sadenice stromov s už naočkovaným mycéliom.

Huby a stromy sa navzájom podporujú

Huby potrebujú k svojmu rastu stromy, pretože s nimi žijú v symbióze, ktorá je v odbornom jazyku známa ako mykoríza. To zahŕňa spojenie medzi koreňovým systémom a mycéliom a výmenu užitočných látok.

Každá huba má teda svoj vlastný strom, s ktorým interaguje a darí sa mu.

Ak máte na záhrade smreky, borovice alebo buky, duby a brezy, máte víťaza! Odborníci vám vedia poradiť, ktorá huba je pre vás najlepšia.

Pri duboch nájdete hríby dubáky, pri smrekoch hríby smrekové, pri brezách hríby či kozliatka.

Preferujete spóry alebo suspenzie?

Ak ste majiteľom škôlky, môžete získať práškové zmesi alebo hubové suspenzie obsahujúce živé spóry húb. Vždy prispôsobte výber svojim okolnostiam a druhu stromu.

V súčasnosti sú veľmi obľúbené kombinované balenia obsahujúce viacero druhov húb.

Príprava pôdy

Jedným z dôležitých aspektov úspešného pestovania húb je príprava pôdy. Huby uprednostňujú voľnú a úrodnú pôdu bohatú na organické látky.

Na prípravu pôdy je potrebné odstrániť burinu a ošetriť proti nej plochu. Potom by sa mal pridať kompost alebo humus, aby sa zlepšila štruktúra pôdy a poskytli potrebné živiny pre rast húb.

Ako zasiať

Od kmeňa vybraného stromu cca. každý 1 m urobte 10-20 cm hlbokú brázdu. Pustite cez ňu vodu, najlepšie dažďovú.

Ak je voda dostatočne nasiaknutá, môžete ku koreňom stromov aplikovať kúpený hubový prášok alebo suspenziu. Hubám sa darí v tieni, vlhku a pôde bohatej na dusičnany.

Huby potrebujú veľa vody

Ak pestujete huby doma, nezabudnite na dostatočný prísun vody. Po skončení obdobia sucha polievajte huby denne, aby ste zabránili vysychaniu mycélia.

Pozor na zbytočne silné prúdy vody, ktoré môžu mycélium nenávratne poškodiť.

Huby vyžadujú na svoj rast vlhké prostredie, preto musíte svoje húbové záhony alebo nádoby pravidelne zalievať.

Teplota tiež zohráva dôležitú úlohu a je potrebné ju kontrolovať v závislosti od druhu húb.

Pozornosť sa oplatí venovať aj ochrane húb pred škodcami a chorobami. Neustále sledovanie stavu húb pomôže včas identifikovať možné problémy a prijať opatrenia na ich odstránenie.

Kedy si užijete prvý zber?

Počítajte s tým, že pestovanie húb doma vo vašej záhrade si vyžaduje trochu trpezlivosti. Z prvej úrody sa možno budete môcť tešiť až o rok alebo v ďalšej sezóne.

Pripravte sa, že nie všetky huby sa rozmnožia. Vždy však môžete zasadiť nové huby.

Keď huby dosiahnu požadovanú veľkosť a zrelosť, sú pripravené na zber. Opatrne odrežte huby na základni, aby ste nepoškodili mycélium.

Zozbierané huby je možné ihneď použiť pri varení alebo uložiť na budúce použitie.

Na konzervovanie húb možno použiť rôzne metódy, ako je sušenie, mrazenie alebo konzervovanie. Vyberte metódu, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu konkrétnemu typu húb a vašim preferenciám.

ILUSTRAČNÁ FOTO | dzen.ru

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!