Nezáleží či ste si práve kúpili nové tenisky, alebo vybaľujete novú kabelku. Pravdepodobne v nich nájdete malé vrecúška obsahujú s priesvitnými guličkami, takzvaný silika gel.

Reklamy

Väčšina ľudí ho chytí a zahodí do koša bez toho, aby sa zamysleli, ako by mohol v mnohých situáciach zjednodušiť a zachrániť deň. Sami sme boli prekvapený, keď sme zistili, koľko použití máju tieto biele vrecúška naplnené silikagélom v bežnom živote.

Na konci nájdete aj zopár tipov pre prácu s týmto produktom.

1. Môžu vysušiť vašu elektroniku

© gratzieabate / reddit   © ianf2k13 / reddit

Silikagélové vrecká absorbujú dokonale vlhkosť, takže sa môžu hodiť, keď potrebujete vysušiť namočený telefón. Vložte zariadenie do uzatvárateľného vrecka so silikagélom, pevne ho zatvorte a nechajte 72 hodín sušiť. Tento spôsob umožňuje zariadeniu úplne vyschnúť a minimalizuje škody spôsobené vodou.

2. Môžete ich použiť proti zahmlievaniu čelného skla

Zahmlené čelné sklá sú mimoriadne dráždivé a môžu byť príčinou mnohých nebezpečných situácií na ceste. Ak máte pocit, že technické vybavenie vášho automobilu tento problém dobre nezvláda, umiestnite niekoľko vreciek so silikagélom do blízkosti čelného skla a užite si svoju jazdu.

3. Môžete ich použiť na konzerváciu potravín

© spicymamas / reddit   © CosmicFitness / reddit

Semená, koreniny, bylinky a dokonca aj krmivo pre domáce zvieratá by sa mali uchovávať na suchých miestach, aby nenavlhli. Stačí vložiť silikové vrecko do nádoby s jedlom a zabráni rastu plesní a udržaniu výrobkov v čerstvom stave.

4. Vaše veci budú vždy svieže a čisté

© Asterisktec / reddit   © neznámy / imgur

Aby ste predišli tomu, že vaše prestieradlá a uteráky zapáchajú plesňou, uložte k nim niekoľko sáčkov so silikagélom. Rovnaký trik funguje pre telocvičňové tašky, skrinky a dokonca aj tenisky. Silikagél absorbuje vlhkosť, ktorá spomaľuje šírenie baktérií a zabraňuje nepríjemným zápachom.

5. Zabránite korózii

Nadmerná vlhkosť je jedným z dôvodov, prečo sa na prvých možných miestach začína tvoriť korózia. Vložte silikagél do nádoby so žiletkami, skrutkovačmi, kladivami a dokonca aj striebrom. Je to vynikajúci spôsob, ako ich chrániť pred hrdzou a oxidáciou.

6. Môžu sa použiť na sušenie kvetov

© newfangled- / reddit   © ayeo127 / reddit

Kvety môžete ľahko vysušiť pomocou silikagélu. Vyberte nádobu a naplňte ju gélom. Potom do nej nalepte kvety. Nádobu pevne uzavrite. Počkajte 2 až 6 dní a skontrolujte, či je proces sušenia kompletný. Potom jednoducho odstráňte silikagél a vychutnajte si výsledky.

7. Môžete ich použiť na odstránenie nepríjemného zápachu vo vašom byte

© neznámy / imgur

Silikagél môže tiež maskovať nepríjemné pachy. Napríklad, ak spozorujete neustály zápach pod umývadlom, vezmite veľké balenie siliky a umiestnite ho pod neho. Všetko, čo musíte urobiť, je raz za čas vymeniť vrecká.

  • Silikagél nie je toxický a nerozkladá sa v tele, ale samozrejme by ste ho nemali jesť. Je tu tiež vysoké riziko zadusenia. Preto výrobcovia trvajú na tom, aby sa uchovával mimo dosahu detí a domácich miláčikov.
  • Silikagél sa môže ľahko dostať do konektorov pre slúchadlá a ďalších podobných zásuviek na zariadení a zablokovať ich. Preto buďte opatrní a ak je to možné, používajte silikagél v sáčkoch.
  • Silikagél nezohrievajte. Pri kontakte s teplom stratí užitočné funkcie a môže zničiť niektoré z vašich vecí.

TIP OD NÁS: Na skladovanie sáčkov silikagélu použite sieťkované vrecko na pranie spodnej bielizne.

© acurazine / reddit

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!