Každá zima dá poriadne zabrať nejednému trávniku. Dostať ho opäť do formy nebude vôbec ťažké, ak sa budete držať týchto šiestich základných krokov.

Trávnik obľubuje ľahkú, hlinitú pôdu, priame slnko, dobre rozloženú zálievku a pravidelné kosenie. Aby sa na jar správne prebudil, je dôležité všetky úkony naplánovať na správny čas. Čas investovaný do pravidelného kosenia, hnojenia, prevzdušňovania a zalievania sa vám však vráti aj s úrokom.

1. Vyhrabeme ho

zdroj

Lístie,vetvičky stromov, odumreté časti porastu a miesta napadnuté hubami vyhrabeme oceľovými hrabľami. Ako sme trávnik na jeseň zazimovali, tak sa na jar prebudí. Spod snehovej prikrývky vykukne všetko, čo sme na jeseň zanedbali.

2. Prevzdušníme ho

[the_ad id=“1915″]

zdroj

V hustom trávniku vzniká plsť z odumretých stebiel trávy, ktorá bráni prísunu vzduchu. Na malých plochách stačia na jej odstránenie prerezávacie hrable, na väčších je lepšie použiť vertikutátor. Tým dosiahneme prerezanie trávnika do hĺbky niekoľkých milimetrov a následné zahustenie.

3. Upravíme jeho okraje

zdroj

Zjednodušíme si tak kosenie. Rýľom zarovnáme mačinu tak, aby jej okraje nezabiehali do záhonov, chodníkov a na iné plochy. Trávnik olemujeme plastovými oddeľovačmi, alebo betónovou dlažbou.

4. Doplníme prázdne miesta

[the_ad id=“1915″]

zdroj

Holé plochy zničené hubami, snežnou plesňou, alebo našimi štvornohými miláčikmi sa nezacelia samy. Najrýchlejšie riešenie je narezať si sadzačom cibuľovín zátky z mačiny trávnika na mieste, kde nám nebude vadiť dočasné estetické narušenie,tieto miestá zarastú rýchlo. Zátky zahrabeme do pôdy na holé miesta v trávniku a polejeme. Menej efektívnym spôsobom je dosiatie, pri ktorom skypríme hrabľami holé miesto,dosejeme trávnaté semeno a zvalcujeme.

5. Naštartujeme ho živinami

zdroj

Prevzdušnený trávnik potrebuje na jar prísun živín, aby sa prebudil v plnej sile. Môžme použiť dostupné hnojivá,alebo si pripraviť svoje: Do prázdneho suda navrstvíme do dvoch tretín vyzretý kompost a zalejeme ho dažďovou vodou. Približne po 12-tich hodinách sa živiny z kompostu vylúhujú do vody.Sitkom vyberieme hustú usadeninu,ktorú môžme použiť ako hnojivo do záhrady a vzniknutým tekutým hnojivom zalievame trávnik.

6. Naštartujeme kosačku

[the_ad id=“1915″]

zdroj

Keď pominú silné mrazy, približne posledný marcový týždeň, začína sa sezóna kosenia. Na prvé kosenie je najvhodnejšie použiť vretenovú kosačku z požičovne, alebo dokonale nabrúsiť nože, aby sme jemnému porastu ublížili čo najmenej. 

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!