Namáčanie sušených húb je kľúčovým krokom pri ich príprave na ďalšiu kulinársku cestu. Ako najlepšie namáčať huby? Ak je to vo vode, je lepšia studená alebo horúca?

Reklamy

Tieto otázky trápia najmä v predvianočnom období nejedného milovníka tohto aromatického pokladu prírody. Odpoveď je jednoduchá. Aby sa čo najlepšie zachovala ich plná chuť a zabezpečila sa vynikajúca kvalita pokrmov, čítajte ďalej.

Ako najlepšie namáčať huby?

Namáčanie sušených húb pred varením je bežnou praxou. Jeho cieľom je obnoviť vlhkosť, zmäkčiť ich a odstrániť prípadné nečistoty. Tu je to, čo potrebujete vedieť o namáčaní sušených húb.

Sušené huby môžeme namočiť do vody, zeleninového vývaru, bujónu, bieleho vína alebo mlieka. Podľa toho, aký chuťový základ chcete dosiahnuť. Ak plánujete použiť vývar v miske, namáčanie vo vývare môže zlepšiť chuť.

Namáčanie húb v mlieku

Huby namočené v mlieku sú metódou, ktorá má niekoľko potenciálnych výhod. V závislosti od konkrétneho receptu a chuťových preferencií. Tu sú niektoré možné výhody:

Namáčanie húb v mlieku pred spracovaním môže pomôcť zjemniť ich štruktúru . To je výhodné najmä pre extrémne tvrdé sušené huby. Môžu byť náročné na varenie alebo uvoľnenie chuti bez toho, aby najprv zmäkli.

Mlieko dokáže dodať sušeným hubám jemnú chuť a jemnosť. To je dôležité, ak plánujete použiť tekutinu na varenie húb v jedle, ako je omáčka alebo polievka. Základom môže byť mlieko, ktoré neskôr použijete na to, aby pokrm získal krémovú konzistenciu.

Mlieko môže ďalej zmierniť potenciálnu horkosť niektorých druhov húb.

Upozorňujeme však, že namáčanie v mlieku nie je nevyhnutným krokom vo všetkých receptoch. Niektoré jedlá môžu vyžadovať rôzne tekutiny na namočenie húb.

Ako napríklad zeleninový, mäsový vývar alebo suché biele víno. To druhé funguje lepšie s jedlami, ako je rizoto s hubami. Do tohto jedla pridáme aj vývar aj víno. Ak v nich huby namočíte, chuť pokrmu ešte zvýrazníte .

Výber tekutiny závisí od konkrétneho receptu a zamýšľaného chuťového efektu.

Voda je neutrálna kvapalina na namáčanie. Namáčanie vo vode nemení chuť húb a neovplyvňuje chuť jedál. Preto huby na tieto tradičné jedlá namáčame do vody.

V akej vode by ste mali namočiť sušené huby, v teplej alebo studenej?

Používame vlažnú vodu . Najlepšie izbovej teploty. Na namáčanie nepoužívame horúcu vodu. Nerobíme to z niekoľkých dôvodov.

Namáčanie vo vriacej vode zjavne skracuje čas namáčania. Huby sa zdajú mäkké a dajú sa rýchlejšie spracovať. Medzitým sa môže ukázať, že sú gumové a ťažko sa žuvajú. Príliš dlhé namáčanie v horúcej vode môže viesť k nadmernému zmäknutiu.

Huby môžu stratiť svoju prirodzenú štruktúru, čo ovplyvňuje ich konzistenciu v pokrme.

V horúcej vode sa môžu rozpadnúť chemikálie, ktoré dodávajú hubám ich chuť a vôňu . To môže viesť k strate charakteristickej chuti a vône húb.

Namáčanie v horúcej vode môže spôsobiť stratu nutričnej hodnoty vrátane vitamínov a minerálov.

Ako dlho namáčame huby vo vode?

Doba namáčania závisí od veľkosti húb a ich druhu. Zvyčajne to trvá niekoľko hodín. Dobu namáčania môžete skrátiť použitím mierne teplejšej vody. Nemala by však byť vriaca, ale ani veľmi horúca.

Môžete použiť vodu, v ktorej boli huby namočené na varenie?

Môžete a dokonca musíte. Aj keď voda nebola veľmi teplá, preniklo do nej trochu vône a chuti. Bola by škoda to premrhať. Túto vodu používame na varenie. Treba ju však zliať, aby nečistoty z húb zostali na dne nádoby. Alebo ju prelejte cez veľmi jemné sitko.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!