V prípade, že ste to na jeseň nestihli, jar je ďalším vhodným obdobím, kedy sa do výsadby jahôd môžete pustiť.

Reklamy

A nebojte sa, úrody sa samozrejme dočkáte už tento rok. Pokiaľ sa budete držať rád odborníkov, určite bude bohatá a náležite sladká.

Jahody sa pestujú približne od 16. storočia a populárne sú dodnes. Patrí k najobľúbenejším letným plodom, ktoré majú nielen skvelú chuť, ale zároveň sú aj zdravé.

Obsahujú veľké množstvo vlákniny, vitamínov, bielkovín, minerálov a majú stráviteľné cukry. Užitočné sú aj odvary z jahôdkového lístia. Preto by jahody nemali chýbať na žiadnej záhrade.

Sadenice vyžadujú pred výsadbou starostlivosť

Akonáhle si sadenice prinesiete domov, ponorte ich korene na chvíľu do studenej vody, a potom ich obaľte priedušným materiálom.

Na niekoľko dní ich takto uložte na chladné vlhké miesto, kde nehrozí prievan. Rovnako tak by ste mali sadenice ošetriť proti fytoftorovej hnilobe koreňov.

Pripravte adekvátny záhon

Pestovanie jahôd nie je nič zložité, len rastliny vyžadujú k úspešnému rastu určité podmienky. Zamerajte sa na dobré prekyprenie pôdy minimálne do hĺbky 20 cm.

Jahodám najviac vyhovuje živná, hlboká, vlhká, a pritom dobre priepustná pôda s mierne kyslým až neutrálnym pH.

Hlinitopiesočnatá pôda by mala tiež obsahovať dostatok humusu a živín, preto nie je od veci pridať v čase výsadby rašelinový substrát a premiešať ho s existujúcou zeminou.

Jahodovníkom vyhovujú slnečné miesta, kde nehrozí prievan. Záhony tiež perfektne odburinte.

Ako na výsadbu jahôd?

Na záhone si pripravte jamky, ktoré by mali byť zhruba rovnako hlboké a široké, a to okolo 10 až 15 cm. Až do nich budete sadenice vkladať, nemalo by byť nikdy srdiečko pod zemou, ani príliš nad zemou.

Umiestnite rastlinu tak, aby vykukal krčok.

Akonáhle sadenicu usadíte, zasypte ju zeminou, mala by sedieť pevne v záhone. Celý vysadený záhon zalejte a na pravidelnú zálievku myslite po celú sezónu.

Jahody totiž vyžadujú veľa vlahy, ale nikdy nesmie dôjsť k premokreniu. Zalievanie je vhodné kombinovať aj s prírodným hnojením počas roka.

Sadenice je možné vysádzať nielen do riadkov, ale aj do hrobčekov, kobercovo aj pyramídovo, kedy ušetríte miesto. Spon sa potom líši podľa zvolených odrôd.

Pomalšie rastúcim sadeniam postačí niečo okolo 20 cm, stredne rastúcim 30 cm a bujne rastúcim by ste mali dopriať tak 40 cm. Jednotlivé riadky by mali byť tak 50 až 70 cm od seba, jahody sa vám tak budú lepšie ošetrovať aj zbierať.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!