Máte doma predškoláka? 40+ praktických a zaujímavých nápadov, ako zariadiť detskú izbu pre školáka
Zdieľať článok na socialných sieťach
Chystáte sa pred začiatkom nového školského roka nejako vylepšiť či úplne obmeniť detskú izbu, ale stále neviete, ako ho účelne a správne vybaviť? Pozrite sa do našej galérie.
Nezáleží na tom, či máte doma budúceho prváčika, alebo nastávajúceho stredoškoláka. Svoj pracovný kútik so stolom, kde si budú môcť písať úlohy a učiť sa, potrebujú obaja. A aj keď každá z týchto izieb bude zákonite vyzerať inak, existujú pravidlá, ktorých sa treba pri zariaďovaní študentskej izby držať. S tými základnými vás teraz zoznámime.
Farba miestnosti a nábytku
Platí, že detská izba musí byť pestrofarebná? Detská izba sa môže pokojne niesť v neutrálnych pastelových farbách, pretože detský svet je dostatočne bohatý a pestrý. Prinesú si množstvo hračiek, a tie ju dostatočne prefarbia. Nič však nepokazíte, pokiaľ zvolíte jednu stenu výrazne farebnejšiu.
Rovnako tak pri výbere nábytku nepodliehajte aktuálnym módnym trendom a luxusom. Nábytok musí byť funkčný a musíme počítať s tým, že sa pri hre zničí.
Chyby pri zariaďovaní: Umiestnenie stola a výška stoličky
Najčastejšou a tiež najzávažnejšou chybou býva zlé umiestnenie pracovného stola. Ten by mal byť umiestnený čo najbližšie k oknu kvôli dostatku prirodzeného denného svetla, ale tak, aby dieťa sedelo chrbtom k stene. Pozícia chrbtom do priestoru izby, prípadne chrbtom k dverám, vyvoláva v dieťati nepokoj, sťažuje možnosť sústredenia sa. Zbytočne sa potom navyše pri učení vyčerpáva.
Dôležité samozrejme je, aby mali stôl i stoličky tú správnu výšku. Tá by sa všeobecne mala pohybovať v rozmedzí 70 až 75 cm. Dieťa by na stoličku pri stole malo sedieť tak, že bude sedieť na celej stoličke, má mať zrovnaný chrbát a chodidlami sa dotýkať zeme. V prípade, že by malo nohy vo vzduchu, je potrebné zaobstarať podnožník. U tých najmenších školákov je ideálnym riešením rastúci nábytok.
Akú lampičku a žiarovku, ako na úložné priestory?
Chýbať nesmie ani kvalitná lampička. Tá má ožarovať plochu z výšky 40 až 50 cm, uhol dopadu potom je 60 až 70 °. Sila žiarovky by mala byť minimálne 60 W. Pravákovi ju umiestnite vľavo, ľavákovi vpravo.
Samozrejmosťou každej izby by mal byť tiež dostatok úložných priestorov, kam sa dajú umiestniť zošity, učebnice, pracovné potreby, knihy i ďalšie učebné pomôcky. Ideálne je, ak má stôl aspoň dve zásuvky, chýbať by nemal ale ani prídavný kontajner, najlepšie pojazdný.
Inšpirácia pre vás
Pozrite si aj množstvo šikovných nápadov, ktoré sme pre vás zozbierali na internet a inšpirujte sa, pri zariaďovaní detskej izby.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: Pinterest.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!