Chcete, aby vám šlo vianočné upratovanie pekne od ruky? Vyrobte si doma lacný upratovací prípravok. Žiadna špina mu neodolá, a navyše je ekologický.

Vianočné sviatky sú spojené aj s upratovaním celej domácnosti, ktoré zahŕňa mnoho nepríjemných činností. Od vysávania až po vytieranie a utieranie všetkého prachu.

Pokiaľ si chcete tieto práce uľahčiť a navyše byť aj šetrní k prírode, skúste to s čistiacim prostriedkom, ktorý si vyrobíte vlastnoručne doma, a to z bežne dostupných ingrediencií. Vo výsledku vás vide len na pár korún.

Využite ocot a jedlú sódu

Biely ocot je univerzálny silný čistiaci prostriedok, ktorý je lacným a ekologickým riešením pre každú domácnosť. Vo svojej účinnosti často predbehne aj tie najdrahšie predávané výrobky.

Hodí sa nielen pri upratovaní, ale aj na pranie bielizne, odstránenie zápachu, likvidáciu škodcov, údržbu auta a tiež na starostlivosť o telo.

[the_ad id=“1915″]

Všestranné využitie má v domácnosti aj jedlá sóda. Okrem toho, že to vie so špinou, dokáže aj bieliť a rozpúšťať mastnotu. Jedlá sóda tiež neutralizuje zápachy, takže je ideálna na odstraňovanie nepríjemných pachov, napríklad z odpadkového koša alebo chladničky.

Domáci sprej proti prachu

Postup výroby je veľmi jednoduchý, stačí zmiešať pár ingrediencií a naliať ich do nádoby s rozprašovačom. Čo budete potrebovať? 4 lyžice 9% bieleho octu, 2 lyžice olivového oleja, 10 až 15 kvapiek esenciálneho oleja s vôňou citrónovej trávy a cca 100 až 120 ml vody.

[the_ad id=“1915″]

Potom už len stačí čistič aplikovať na čistený povrch a zotrieť handričkou. Máte obavy, že by snáď olej mohol na nábytku robiť mastné škvrny? Naopak, urobí ochrannú vrstvu, ktorá nábytok, obzvlášť ten z dreva, dokonale ochráni.

Navyše si krásne rozvoniate celý interiér. Namiesto vône citrónovej kôry je možné použiť vami obľúbenú vôňu, skvele sa hodí aj levanduľa, pomaranč či eukalyptus.

Prírodný domáci všestranný čistič

Okrem vyššie uvedeného spreja proti prachu si v pokoji a pohodlí domova môžete vyrobiť aj senzačný čistič, ktorý má všestranné použitie. Je úplne prírodný a vyhnete sa tak neekologickej chémii. Navyše určite ušetríte aj nemalú čiastku peňazí.

[the_ad id=“1915″]

Budete potrebovať 2 kávové lyžičky sódy bikarbóny, 10 až 15 kvapiek esenciálneho oleja a ½ šálky bieleho octu. Všetky uvedené suroviny zmiešajte v nádobe s rozprašovačom a aplikujte na špinavé miesta.

Opäť stačí čistené miesta len zotrieť handričkou. Týmto čističom umyjete čokoľvek raz dva. Perfektne a rýchlo vyblýskate nielen vaňu, umývadlo či drez, ale aj obklady a dvere.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!