Keď sa k vám raz nasťahujú myši, bude veľmi ťažké sa ich zbaviť. Vďaka týmto trikom im nedáte žiadnu šancu!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Mierne zimy a teplé jesene sú ideálnymi podmienkami pre rozmnožovanie myší a ich príbuzných. Tieto triky mi veľmi pomohli a mne neostali iba oči pre plač.
Prečo je toľko myší?
Myši sú múdre stvorenia. Potrebujú nielen jesť, ale dôležité je aj pohodlie. Ideálnym miestom je pre nich nejaká kôlňa alebo pivnica, kde je teplo a vlhko.
V lete sa starali o naše záhrady. Obhrýzali korienky, cibuľky, zemiaky... A s nástupom chladného počasia si začínajú hľadať, kde sa schovať, aby mohli celú zimu rozširovať potomstvo a obhrýzať naše zásoby.
Hlavnou chybou je nechať všetko „tak, ako je“ po skončení sezóny. Nezbierali ste smeti? Zvyšky z úrody? Ach, myši vám budú „vďačné“. Ale toto nepotrebujeme, však?
Známky prítomnosti myší
Všimnúť si, že myši sa rozhodli usadiť v našom okolí, nie je vôbec také ťažké. Tu je niekoľko znakov, na ktoré si treba dať pozor:
-
Malé diery v zemi alebo v blízkosti budov. Ak vidíte, že je to, ako keby niekto podkopával pôdu zvnútra, potom je to pravdepodobne práca labiek hrabošov.
-
Nahlodaná zelenina a ovocie. Niekedy v pivniciach alebo stodolách môžete vidieť jablká alebo zemiaky s malými „hryzmi“. Toto je práca myšacích zubov.
-
Myší trus. Nepríjemný nález. Ale ak na policiach alebo v rohoch nájdete malé čierne zrniečka, je to zlé.
-
Počuteľný šuchot v stenách alebo pod podlahou. Ak prídete v zime na svoju chalupu a počujete niekoho šuchotať pod podlahou, nepochybne sú to hry s myšami.
Ak sa nájde aspoň jeden z týchto príznakov, okamžite podniknite kroky. Ale aj keď je všetko čisté a pokojné, nemali by ste relaxovať.
Štandardné metódy kontroly myší
Prvý a najdôležitejší! Nenechávajte im prístupné prístrešky ani jedlo. Samotné preventívne opatrenia však nemusia stačiť.
1. Upratať
-
Odstráňte všetky nečistoty z okolia. Zvlášť dôležité je to urobiť v pivniciach, prístreškoch a na povalách.
-
Skontrolujte praskliny v stenách, pivniciach a podlahách. Pamätajte, že myš sa zmestí cez dieru s veľkosťou 2-eurovej mince!
-
Všetky zásoby v tesne uzavretých nádobách. Žiadne vrecká ani otvorené krabice.
Myši hľadajú potravu a miesto na hniezdenie. Ak sa uistíte, že nemajú ani jedno, opustia vás.
2. Používame prírodné repelenty
Existujú rastliny a látky, ktoré myši neznášajú. Tu je zoznam tých, ktoré pomôžu:
-
Mäta. Myši neznášajú vôňu mäty. Vysaďte ju po obvode budovy alebo sušené trsy zaveste do kôlní a pivníc.
-
Bobkový list. Môže byť umiestnený v miestach, kde môžu myši vstúpiť do domu. Takýmto miestam sa budú oblúkom vyhýbať.
-
Esenciálne oleje (mäta, levanduľa, eukalyptus). Namočte vatové tampóny do týchto olejov a umiestnite ich na kritické miesta. Pravidelne obnovujte.
Myši takúto „aromaterapiu“ určite neocenia a utečú.
3. Mechanické metódy
-
Pasce. Starý dobrý spôsob, ktorý stále funguje. Nezabudnite ich pravidelne kontrolovať!
-
Zásyp popolom a pieskom. Myši neradi lezú po suchom a sypkom povrchu. Okolo záhonov a budov urobte cestičky z piesku, skomplikujete im cestu.
-
Kovové pletivo. Zakryte ním všetky možné trhliny a otvory v budovách. Myši sa cez takúto ochranu nedokážu dostať.
4. Moderné technológie
V súčasnosti je na trhu veľa zariadení, ktoré vyžarujú ultrazvukové vlny, ktoré odpudzujú myši. Inštaláciou do pivníc alebo stodôl môžete vytvoriť neviditeľnú ochranu.
Je tu však jedna výhrada. Myši si na zvuk môžu časom zvyknúť. Preto je lepšie používať ultrazvuk v kombinácii s inými metódami. Potom bude účinok maximálny.
Čo zasadiť, aby sa myši vybrali iné miesto na prezimovanie?
Áno, áno, existujú také rastliny! Napríklad čierny koreň liečivý. Táto bylinka je pre myši tým, čím je cesnak pre upíra. Jeho štipľavý zápach a horkosť odstrašujú hlodavce už z diaľky.
Ak ho zasadíte okolo záhonov alebo pozdĺž okrajov pozemku, myši sa nepriblížia.
Ďalšou možnosťou je chvojník. Je pravda, že je lepšie ju nesadiť, ak máte deti alebo domáce zvieratá, pretože rastlina je jedovatá.
Ale ak v neprítomnosti majiteľov nikto nie je na mieste, potom je to ideálny spôsob, ako odpudzovať myši.
Existuje ďalší ľudový recept. Zmes múky a sadry. Myši to zožerú a sadra v žalúdku stvrdne. Alebo môžete pripraviť zmes kyseliny boritej a cesta.
Pamätajte! Len nastraženie pasce či zavesenie zväzku levandule vás myší nezbaví navždy. Je dôležité vytvoriť podmienky, v ktorých myši nemôžu žiť a rozmnožovať sa.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!