Orchidey v prírode žijú vo vlhkom prostredí, kde im prítomné tropické dažde dodávajú potrebné živiny. Aby sa im darilo aj doma, pripravujem im takúto výživu!

Keď kvapky padajú, zbierajú šťavu, trus a ďalšie látky zo stromov, listov, vädnúcich kvetov a prispievajú k vysokému obsahu kyseliny trieslovej, ktorú orchidey obľubujú a z ktorej majú úžitok.

Čaj má tiež vysoký obsah trieslovín. Ide o najbližšiu interpretáciu prírody v domácich podmienkach.

Čaj tiež pozostáva z 5 % dusíka, 2,5 % draslíka, 0,8 % fosforu, 0,6 % vápnika a 0,5 % horčíka. Tieto vysoké hladiny dusíka sú prospešné pre orchidey.

[the_ad id=“1915″]

Medzi ďalšie prvky patria aminokyseliny, enzýmy, pigmenty, uhľohydráty, metylxantíny a množstvo ďalších minerálov (presnejšie 28 vrátane fluóru, mangánu, arzénu, niklu, selénu, jódu a hliníka).

Čierny čaj má pH 5,0 až 5,5. Ak na zalievanie orchideí používate vodu z vodovodu, ktorá je mierne zásaditá, budete musieť znížiť pH, aby ste obnovili rovnováhu pH, ktorá je pre orchideu priaznivá.

Aký čaj použiť na orchidey

[the_ad id=“1915″]

Najvhodnejší bude čierny listový čaj. Zelený čaj je tiež prospešný, ale má vyššie pH. Je dôležité nepoužívať čajové zmesi, ktoré obsahujú prísady, ktoré môžu byť škodlivé pre rastlinu. Tiež čajové vrecúška, takzvané expresné čaje, môžu byť pre orchideu škodlivé.

Ako používať čaj pre orchidey.

Aplikácia závisí od stavu rastliny. Existujú tri spôsoby aplikácie, ale jeden neodporúčame. Naliatie čaju do kvetináča môže vašej orchidei viac uškodiť ako pomôcť. Časom čaj rozloží koreň orchidey. Čajová usadenina ostane totiž v kvetináči a nezmizne

[the_ad id=“1915″]

Namáčanie kvetináča

Ak je rastlina v relatívne dobrej kondícii, stačí na zálievku použiť čaj. Čaj zalejte horúcou, nie však vriacou vodou. Lúhujeme 5 minút. Nemal by byť príliš silný, a ak áno, zrieďte ho do slamovej farby.

Potom je potrebné nálev opatrne precediť, nechať vychladnúť a naliať do misky. Drenážny kvetináč, v ktorom je orchidea nasadená vložíme do misky s čajom.

[the_ad id=“1915″]

Necháme ju ponorenú 10 – 15 minút, nech sa „napije“.

Tretí spôsob je tiež jednoduchý. Čaj môžete naliať aj do rozprašovača a postriekať ním rastlinu.

Namáčanie koreňov orchideí v čaji

Pre skutočne dehydrovanú orchideu, ktorá má slabý koreňový systém, dbajte na to, aby ste koreňom poskytli čo najviac dusíka. Táto metóda bude trvať asi tri týždne, ale je schopná pomôcť orchidei v naozaj zlom stave.

[the_ad id=“1915″]

Uvarte nie veľmi silný čaj. Odstráňte substrát a úplne ho opláchnite z koreňov. Keď je vaša orchidea zbavená substrátu a jej korene sú odkryté, dôkladne ich skontrolujte a zistite, ktoré sú zelené a hydratované, čo znamená, že sú zdravé.

Zdravé korienky nechajte na pokoji a odstráňte všetky suché, papierové a hnedé korienky.

Potom ju počas dňa vložte do misky s čajom a vyberte ju na noc, aby vyschla na vzduchu. Ráno umiestnite orchideu späť do misky na čaj. Opakujte tento postup a vymieňajte čaj každé tri alebo štyri dni. Je dôležité, aby boli v čaji ponorené iba korienky (2/3 dĺžky bez samotného vrchu), a nie vrchné časti, pretože by to mohlo viesť k hnitiu.

[the_ad id=“1915″]

Budete pozorovať, ako listy orchidey stvrdnú a nedajú sa ohnúť. V závislosti od stavu potrebuje orchidea asi mesiac na oživenie a uvoľnenie kvetných pukov.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: ORCHIDERIA.COM, CPYKAMI.RU