Jedna rastlina mi NAHRADILA všetky hnojivá, ktoré som v záhrade používal. Pôda je ZDRAVÁ, čistá a ÚRODNÁ

Publikované: 14 februára 2024Prečítané: 1640Značky: , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mnohí záhradkári čoraz viac začínajú oceňovať úlohu medziplodín a vysádzajú ich do svojich záhradok. A to je veľmi správne, pretože táto technika zlepšuje pôdu, robí ju kyprejšou a oveľa úrodnejšou.

Medziplodín je veľa, ale každá má trochu inú úlohu pri príprave pôdy pre iné plodiny.Napríklad horčica, reďkovka, kyprí a zúrodňujú pôdu, no je tu veľké riziko, že na nich vysiata kapusta ochorie.

Alebo obľúbené strukoviny, ak sa nadužívajú a každoročne vysievajú, znížia úrodnosť pôdy.

Existuje však jedna rastlina, ktorú je možné pokojne vysievať bez ohľadu na kyslosť pôdy, rastliny, ktoré na danom mieste rástli a čo vyrastie potom a mnoho ďalších faktorov.

A predovšetkým je veľmi hodnotná a nenáročná na pestovanie do takej miery, že si s ňou dokonale poradia aj začínajúci záhradkári, ktorí len experimentujú s rastlinami po pestovaní. Je to facélia vratičolistá (Phacelia)

Výhody facélie

Phacelia má bujné korene a husté zelené stonky. To je veľká výhoda, pretože nedáva burinám žiadnu šancu na rast.

Preto po zbere a zasiatí facélie na pozemku nie je potrebné tráviť čas bojom proti burine. Pestovanie je navyše potešením, pretože rastlina veľmi krásne kvitne .

Ďalšou výhodou facélie je, že dobre chráni pôdu pred eróziou. Toto je bežný jav. Koncom leta, na jeseň a v zime pôda vo vetre vysychá a úrodná vrstva sa stáva neplodnou.

K nepochybným výhodám patrí aj veľké množstvo zelenej hmoty, ktorá sa po kosení stáva veľmi dobrým hnojivom.

Kedy zasiať

Phacelia sa nebojí chladu. Môžete siať hneď, ako sa roztopí sneh a skončiť na jeseň. V jednej sezóne môžete zasiať niekoľkokrát.

Ako správne zasiať

Phacelia rýchlo rastie. Spravidla začína kvitnúť už 1,5 mesiaca po vzídení.

A len čo rastlina odkvitne, poobdivujeme krásu modrých kvetov a hneď ju kosíme. Po pokosení ju necháme mierne preschnúť a následne prekopeme so zeminou, aby sa s ňou premiešala. Táto schéma je vhodná pre jarné a letné plodiny.

Ak facéliu zasejete na jeseň, nie je potrebné ju kosiť. Na zimu necháme v zemi. V pôde sa nahromadí viac vlhkosti a tá sa uvoľní. A na jar treba facéliu jednoducho pohrabať hrabľami.

Semená facélie sú ľahko dostupné a dajú sa ľahko zakúpiť v každom záhradnom centre a obchode so semenami.

Facéliu je najlepšie vysievať za bezvetria kvôli malým semienkam, aby ju neunášal vietor a nezostali prázdne miesta. Semená môžete tiež zmiešať s pieskom - pomôže to rovnomerne rozložiť semená.

Veľa šťastia!

.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!