Chcete sa dočkať bohatej úrody paradajok? Tak to by ste mali vedieť, že je potrebné ich vsádzať hlboko.

Reklamy

Ako na tohtoročný úspešný zber paradajok? Starajte sa o ne správne už od začiatku a nerobte zbytočné chyby pri výsadbe. Nemuselo by sa vám to vyplatiť.

Hoci je pestovanie paradajok ľahké, niektoré požiadavky by ste mali tejto zelenine určite dopriať. Aké zásady teda dodržiavať a zbytočne ich nezanedbať?

Vždy len kvalitný substrát

Faktom je, že paradajky nie sú na zeminu zas také náročné. Budú vám prospievať v akomkoľvek, najlepšie však organickom a ľahkom substráte, musia byť však vždy v prvotriednej kvalite.

Využiť možno aj prírodnú zeminu obohatenú o humus či kompost.

Prečo vsádzať hlboko

Keď budete paradajky prepichovať, zasaďte ich čo najhlbšie. Na povrch by mal vykukovať iba rastový vrchol, ktorý meria 10 až 15 cm.

Vďaka tomu bude rastlina tvoriť bohatší a pevnejší koreňový systém a oveľa lepšie vstrebávať vodu aj živiny zo zálievky.

Prejaví sa to rýchlejším rastom nadzemnej časti rastliny. Pokiaľ pestujete paradajky tyčkové, nezabudnite im dodať riadnu oporu, ktorú pripevnite v hornej časti výhonku.

V plytkej pôde vsádzajte šikmo

Ak ste nútení vysadiť paradajky do plytkej pôdy, tak to urobte vždy našikmo. Podzemná časť stonky by mala s povrchom pôdy zvierať uhol 30 až 40 °.

Rastlina sa najprv bude plaziť po zemi, kde pustí ďalšie korene a zaistí lepšiu stabilitu, ale po pár dňoch začne rásť vzpriamene.

Vždy dostatok slnka

Ak chcete žať nielen bohatú úrodu, ale aj chutné paradajky, bez slnka to nepôjde. Rastliny totiž vyžadujú teplo a lokality, kde svieti aspoň pol dňa slnka.

Určite zvoľte aj dostatočne záveterné miesto, silný vietor by mohol ľahko polámať stonky.

Pravidelná zálievka

Paradajky vyžadujú pravidelný prísun vlahy, ideálne ju dodávajte hneď ráno alebo večer. Listy by mali zostať vždy suché.

V letných dňoch zalievajte paradajky raz denne, ak je horúco, pokojne aj dvakrát. Paradajky nenechajte nikdy vyschnúť, došlo by nielen k poškodeniu rastliny, ale aj k popraskaniu plodov.

Prísun živín

Paradajky tiež pravidelne vyživujte. Je jedno, či sa jedná o hnojivo tekuté alebo granulované, kompost či konský hnoj.

Látky obsiahnuté v substráte sa vyčerpajú zhruba po mesiaci a mali by sa dopĺňať aspoň raz za týždeň až 10 dní.

Vyštipovanie

Pokiaľ chcete dosiahnuť veľký počet plodov, rastlinu pravidelne vyštipujte. Zbavujte ju teda tzv. zálistkov – bočných výhonov v pazuchách listov.

Rastlina by mala mať iba jeden výhon, všetky ostatné ručne vylamujte. Keby ste to neurobili, rastlina by skošatela a splodila by oveľa menej.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj FOTO | youtube.com