Žlté listy už vaše izbové rastliny NEZAHUBIA! Zachránite ich týmto jednoduchým TRIKOM s ALOBALOM
Zdieľať článok na socialných sieťach
Izbové rastliny skrášlia náš domov a stávajú sa do istej miery spoločníčkami, ktoré nám čoskoro prirastú k srdcu. Sledujeme každý nový lístok, kvietok aj centimeter. Čo ale robiť, keď začnú byť zjavne nespokojné?
Jedným z prvých prejavov takého stavu je žltnutie listov. Naučme sa im účinne pomáhať.
Niekedy sa bohužiaľ môže stať, že aj keď sa snažíme viac, neodhadneme niektoré nároky, ktoré rastlina má, a ktoré ju neplníme. Najprv si väčšinou všimneme žltnutie listov, ale vôbec nemusí ísť o jediný príznak jej nespokojnosti.
Žiadnu negatívnu zmenu tak nesmieme prehliadať, pokiaľ chceme rastlinu zachovať ďalšie roky v poriadku. Naučme sa teda čítať v rastlinách ako v otvorených knihách.
Pozor na sucho!
Jednou z najčastejších príčin žltnutia listov je zlá frekvencia zálievky, hlavne jej nedostatok. Je síce pravdou, že v premokrenej pôde rastliny tiež žiť nemôžu, ale príliš suchá zemina nedovoľuje prenášať živiny do koreňov a následne do celej rastliny.
Vyskúšajme teda (stačí prstom), či približne dva centimetre pod povrchom zeminy ucítime vlhkosť. Ak nie, sme pri cieli hľadania. Existujú aj špeciálne vlhkomery, ktoré sa dajú bežne kúpiť a dajú vám absolútnu istotu, ako na tom rastliny sú.
Ani mokro im nesvedčí
Rovnako tak, ako bolo povedané, je ale problém v opačnom prípade, keď rastline doprajeme vodu vo väčšom množstve ako koľko jej potrebuje.
Korene potom v premokrenej pôde začnú zahnívať, odumrú a nemôžu tak zásobovať zvyšok rastliny potrebnými živinami. Ak je rastlina nútená žiť dlhšiu dobu v "blate", začnú listy nielen žltnúť, ale navyše aj opadávať.
Dajme si na to teda pozor, rovnako ako na hodnoty pH, teda kyslosti pôdy. K dostaniu sú jednoduché testy, s pomocou ktorých zistíte, či má vaša izbovka všetko, čo potrebuje, teda väčšinou zeminu s pH okolo neutrálnej hodnoty (medzi 6 - 7).
V tomto prípade je ale nevyhnutné zistiť, čo vyhovuje konkrétnej rastline, pretože existujú aj kyslomilné, ktoré sa vyžívajú v iných podmienkach.
Správny výber kvetináča
Voda samozrejme nie je jedinou príčinou možného žltnutia listov. Tie totiž potrebujú aj dostatočný priestor pre korene. Akonáhle ich zabudneme včas presadiť, budú korene po čase v kvetináči tak nahustené, že dôjde k ich poškodeniu.
Rovnako sa môže stať, že ich napadnú najrôznejší škodcovia, prípadne začnú zahnívať. Tieto príčiny neodhalíme inak, než že rastlinku vyberieme z kvetináča a dôkladne preskúmame jej podzemné časti.
Ak nájdeme poškodené korene, je nutné také odstrániť a rastlinku presadiť do väčšej nádoby.
Kúzelnícky trik s alobalom
Zdá sa, že starostlivosť o naše rastliny je zložitá disciplína. Svojím spôsobom vlastne áno, ale môžeme si v niečom uľahčiť prácu a rastlinkám prospieť.
Napríklad problémy s veľkou alebo malou vlhkosťou substrátu odstránime umiestnením drenáže na dno kvetináča. Čo ale robiť, keď nemáme po ruke potrebný materiál?
V takom prípade stačí zájsť do špajze a priniesť kus alobalu, ktorý bežne používame pri práci v kuchyni. Z neho vytvoríme väčšie aj menšie guličky, ktoré pri presádzaní nasypeme na dno kvetináča.
Potom príde na rad trocha zeminy, rastlina a znova zemina, ktorú izbičku dobre, ale jemne zafixujeme. Problémy s vodou zmiznú ako mávnutím kúzelného prútika. Skúsite to tiež?
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!