Jódom nielen dezinfikujete vaše zranené koleno, ale poradí si aj so škodcami rastlín na záhrade! Dokáže ošetriť rastliny pred múčnatkou, chrániť korene pred hnilobou, vyživovať sadenice a zvyšovať úrodu…

Reklamy

Jód hrá dôležitú úlohu aj v živote rastlín, pri normálnom priebehu fyziologických procesov. Podieľa sa na syntéze jednotlivých aminokyselín a bielkovín, je prírodným antiseptikom, podieľa sa na dýchaní, fotosyntéze a výmene dusíka.

Tento prvok sa aktívne zapája do boja proti väčšine húb, vírusov a baktérií, plesní, múčnatke a tiež urýchľuje pučanie a nasadzovanie plodov.

Nedostatok jódu v rastlinách môže viesť k zníženiu odolnosti rastlín voči mnohým ohrozujúcim chorobám. Príčinou nedostatku jódu môže byť nedostatočný obsah jódu v pôde (najmä v rašelinových pôdach).

V príliš kyslých pôdach sú jódové prvky viazané v spodných vrstvách a tým nedostupné pre rastliny.

Najprirodzenejší jód sa nachádza v úrodných černozemiach, nížinách a pobrežných oblastiach.

Je dosť ťažké vizuálne rozpoznať absenciu tejto látky. Preto odporúčame preventívne podporovať rastliny jódom – ten rastlinám určite neuškodí.

Sadenice prihnojíme roztokom jódu

Zalievanie sadeníc jódom pomáha rýchlejšie vzchádzať a urýchľuje rast. Použitie jódu v počiatočnom štádiu tiež spôsobí, že rastliny budú odolné voči nepriaznivým environmentálnym faktorom a chorobám.

Hnojenie roztokom jódu sa odporúča pre sadenice paradajok, papriky, uhoriek,
baklažánov a kapusty.

Zrieďte 1 kvapku jódu v 3 litroch vody. Dôkladne premiešajte a zalejte korene sadenice.

TIPY

Roztok jódu aj pri tak nízkej koncentráciách môže spáliť rastliny, najmä mladé. Pri polievaní jódom pozorne sledujte, aby sa roztok nedostal na stonku a listy.

Jód proti hnilobe

Infekčná fytoftorová hniloba je nebezpečná choroba rastlín. Huba, ktorá spôsobuje ochorenie, vstupuje do rastliny z pôdy, buriny a náradia.

Obzvlášť často trpia paradajky a zemiaky. Prvým znakom ochorenia v paradajkách sú hnedé škvrny na spodnej strane listov.

Rozpustite 15 kvapiek roztoku jódu v 10 litroch vody a 1 litri odstredeného mlieka. Nastriekajte 2-3 krát s prestávkou aspoň dva týždne.

Jód a múčnatka

Múčnatka – najnebezpečnejší nepriateľ záhradkárov. Najčastejšie napáda ríbezle, egreše, čučoriedky, mladé uhorky, paradajky, tekvice, ruže, floxy, pivónky a chryzantémy.

Rozrieďte 1 ml jódu v 1 litri odstredeného mlieka a 9 litroch vody s lyžicou tekutého mydla.

Postrek sa môže opakovať každé dva týždne, kým choroba úplne nezmizne.

Jód proti škodcom

Zrieďte 20 ml jódu a 10 litrov vody. Nalejte 1 liter pod každý krík.

Zavlažovanie by sa malo vykonávať večer, pozorne sledujte, aby ste roztok neliali na listy.

Jód ako hnojivo pre rastliny

Na hnojenie paradajok, uhoriek a kapusty, papriky alebo jahôd (v skleníku aj vo voľnej pôde) použite roztok 40 kvapiek jódu zriedenej v 10 litroch vody.

Pre každý koreň nalejte 0,5 litra roztoku, opakujte najskôr každé 3-4 týždne.

Jód pre rastliny v črepníkoch

Jód sa dá využiť nielen v záhrade. Prospeje to oslabeným rastlinám v kvetináčoch. Zalievajte tesne pri boku črepníka a len na mokrú pôdu.

V primeraných dávkach sa jód môže stať užitočným nielen pre ľudí, ale aj pre rastliny. Najdôležitejšie je neprekračovať dávku a prísne dodržiavať pravidlá používania a vaše rastliny budú robustné, zdravé a odolné.

Zdieľajte tieto tipy aj z ostatnými záhradkármi!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!