Jedna kvapka jódu a svoju záhradu určite nespoznáte! Moje rastliny sú zdravé, robustné a odolné. Toto musíte urobiť…
Zdieľať článok na socialných sieťach
Jódom nielen dezinfikujete vaše zranené koleno, ale poradí si aj so škodcami rastlín na záhrade! Dokáže ošetriť rastliny pred múčnatkou, chrániť korene pred hnilobou, vyživovať sadenice a zvyšovať úrodu…
Jód hrá dôležitú úlohu aj v živote rastlín, pri normálnom priebehu fyziologických procesov. Podieľa sa na syntéze jednotlivých aminokyselín a bielkovín, je prírodným antiseptikom, podieľa sa na dýchaní, fotosyntéze a výmene dusíka.
Tento prvok sa aktívne zapája do boja proti väčšine húb, vírusov a baktérií, plesní, múčnatke a tiež urýchľuje pučanie a nasadzovanie plodov.
Nedostatok jódu v rastlinách môže viesť k zníženiu odolnosti rastlín voči mnohým ohrozujúcim chorobám. Príčinou nedostatku jódu môže byť nedostatočný obsah jódu v pôde (najmä v rašelinových pôdach).
Najprirodzenejší jód sa nachádza v úrodných černozemiach, nížinách a pobrežných oblastiach.
Je dosť ťažké vizuálne rozpoznať absenciu tejto látky. Preto odporúčame preventívne podporovať rastliny jódom – ten rastlinám určite neuškodí.
Sadenice prihnojíme roztokom jódu
Zalievanie sadeníc jódom pomáha rýchlejšie vzchádzať a urýchľuje rast. Použitie jódu v počiatočnom štádiu tiež spôsobí, že rastliny budú odolné voči nepriaznivým environmentálnym faktorom a chorobám.
Hnojenie roztokom jódu sa odporúča pre sadenice paradajok, papriky, uhoriek,
baklažánov a kapusty.
Zrieďte 1 kvapku jódu v 3 litroch vody. Dôkladne premiešajte a zalejte korene sadenice.
TIPY
Roztok jódu aj pri tak nízkej koncentráciách môže spáliť rastliny, najmä mladé. Pri polievaní jódom pozorne sledujte, aby sa roztok nedostal na stonku a listy.
Jód proti hnilobe
Infekčná fytoftorová hniloba je nebezpečná choroba rastlín. Huba, ktorá spôsobuje ochorenie, vstupuje do rastliny z pôdy, buriny a náradia.
Obzvlášť často trpia paradajky a zemiaky. Prvým znakom ochorenia v paradajkách sú hnedé škvrny na spodnej strane listov.
Rozpustite 15 kvapiek roztoku jódu v 10 litroch vody a 1 litri odstredeného mlieka. Nastriekajte 2-3 krát s prestávkou aspoň dva týždne.
Jód a múčnatka
Múčnatka – najnebezpečnejší nepriateľ záhradkárov. Najčastejšie napáda ríbezle, egreše, čučoriedky, mladé uhorky, paradajky, tekvice, ruže, floxy, pivónky a chryzantémy.
Rozrieďte 1 ml jódu v 1 litri odstredeného mlieka a 9 litroch vody s lyžicou tekutého mydla.
Postrek sa môže opakovať každé dva týždne, kým choroba úplne nezmizne.
Jód proti škodcom
Zrieďte 20 ml jódu a 10 litrov vody. Nalejte 1 liter pod každý krík.
Zavlažovanie by sa malo vykonávať večer, pozorne sledujte, aby ste roztok neliali na listy.
Jód ako hnojivo pre rastliny
Na hnojenie paradajok, uhoriek a kapusty, papriky alebo jahôd (v skleníku aj vo voľnej pôde) použite roztok 40 kvapiek jódu zriedenej v 10 litroch vody.
Pre každý koreň nalejte 0,5 litra roztoku, opakujte najskôr každé 3-4 týždne.
Jód pre rastliny v črepníkoch
Jód sa dá využiť nielen v záhrade. Prospeje to oslabeným rastlinám v kvetináčoch. Zalievajte tesne pri boku črepníka a len na mokrú pôdu.
V primeraných dávkach sa jód môže stať užitočným nielen pre ľudí, ale aj pre rastliny. Najdôležitejšie je neprekračovať dávku a prísne dodržiavať pravidlá používania a vaše rastliny budú robustné, zdravé a odolné.
Zdieľajte tieto tipy aj z ostatnými záhradkármi!
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!