Broskyne teraz vyžadujú vašu starostlivosť. V novembri zasiahnite, inak sa úrody nedočkáte

Publikované: 11 novembra 2023Prečítané: 4124Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Broskyne sú ovocné stromy plné sladkých šťavnatých plodov, ktoré vášmu telu dodajú solídnu várku vitamínov. Ako ich však v novembri brániť, aby zber nebol nijako ohrozený? Teraz, keď vyžadujú vašu starostlivosť, urobte s nimi toto.

Broskyne sú ovocné stromy, ktoré rastú prevažne v marci, apríli a máji. Pochádzajú až z Číny, ale teraz sú veľmi rozšírené po celom svete. Sú to teplomilné stromy, ktoré dorastajú do výšky 5-6 metrov a ich kvety majú nádhernú ružovkastú farbu.

Na slnko majú skutočne vysoké nároky, čo sa týka svetla a tepla. Preto na pestovanie potrebujú, aby ste im vytvorili slnečné chránené stanovište a dostatočne odvodnenú a zavlaženú pôdu.

Ale niekedy je pre broskyne odporúčaná aj jesenná výsadba, najlepšie polovica októbra. Musíte sa však uistiť, že je pôda dobre odvodnená a stromy vyzreté.

Potom spoločne s broskyňami môžete zožať aj veľký úspech. Plody dozrievajú väčšinou v júli, auguste a pokiaľ sa naozaj oneskorí, počkáte si až do septembra.

Šťavnaté plody plné vitamínov

Broskyne majú jedinečne sladké plody, ale pri zbere s nimi musíte zaobchádzať opatrne, aby ste ich veľmi nepočkodili. Sú totiž veľmi mäkké. A určite by ste nechceli prísť o všetky vitamíny a látky, ktoré sú prospešné pre vaše telo.

Najviac obsahujú vitamíny B, ktoré sú nevyhnutné na fungovanie metabolizmu a nervového systému vášho tela. Ďalej potom vitamín A, ktorý udržuje správnu funkciu zraku, vitamín C, ktorý je najdôležitejším vitamínom vo vašom tele a pomáha pri tvorbe hormónov, znižuje hladinu cukru v krvi a má silné antioxidačné účinky.

Čo znamená, že keď chudnete, broskyne vám budú najlepším zdravým spoločníkom. Látky obsiahnuté v broskyniach tiež pomáhajú uvoľniť vaše telo a zbavovať ho stresu, a dokonca slúžia skvele aj ako pleťová maska, pretože úžasne hydratujú kožu. Stačí si roztlačiť broskyňu, nechať dvadsať minút pôsobiť na tvári a potom zmyť.

Na jeseň broskyne chráňte

Ak vám broskyne pučia na jeseň, je potrebné sa o ne dôkladne starať a chrániť ich proti ochoreniam, ktoré postihujú stromy. Napríklad kučeravosť broskýň by sa v tomto období mohla stať vašim úhlavným nepriateľom.

Kučeravosť broskýň totiž bez výnimiek napáda všetky odrody a je najrozšírenejšou chorobou broskýň. Skracuje životnosť stromu, deformuje ho a spôsobuje opadávanie listov. Tiež znižuje odolnosť voči mrazu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!