Dôležité ošetrenie záhrady pred chorobami a škodcami na jeseň v októbri až novembri. Od neho priamo závisí úroda budúceho roka
Zdieľať článok na socialných sieťach
V druhej polovici jesene začínajú záhradkári s takzvanou eradikačnou úpravou záhrady. Postaráte sa tak o všetkých škodcov, patogény a choroby.
Eradikačná liečba je dobrá, pretože jeden vysoko koncentrovaný prípravok zničí všetky patogény a škodcov. Ak listy na ovocných stromoch alebo kríkoch ešte úplne neopadli, nevadí, pokojne aplikujte ošetrenie, rastlinám to neublíži.
Minule sme si povedali o močovine, ktorá nieje o nič horšia, dnes vám ale poviem o 2 prípravkoch, ktoré možno použiť na vysoko koncentrovanú liečbu na jeseň.
1. Síran meďnatý. Klasický liek, ktorý už niekoľko desaťročí úspešne využívajú záhradkári a agronómovia. Síran meďnatý funguje dobre aj pri mínusových teplotách.
Preniká do ťažko dostupných miest v kôre stromov, ničí patogénne huby, baktérie a samozrejme škodcov. Práve meď najlepšie chráni stromy pred rakovinou.
Okrem toho síran meďnatý rýchlo vyčistí povrch stromov a kríkov od patogénov nasledujúcich chorôb: špinenie, chrastavitosť, fylosticóza, rôzne septoriózy, Alternaria, kokomykóza.
Na prípravu rozpustite 300 gramov síranu meďnatého v 10 litroch vody a dôkladne postriekajte stromy a koreňovú zónu.
2. Síran železitý. Vysoko koncentrovaný síran železitý nie je oveľa menej účinný ako síran meďnatý. Oveľa lepšie však ničí lišajníky na stromoch.
Niektoré druhy lišajníkov môžu spôsobiť vážne poškodenie stromov, takže je lepšie byť v bezpečí a liečiť ich. Zrieďte 300 gramov síranu železa v 10 litroch vody a postriekajte stromy a kríky.
Postrek sa najlepšie vykonáva ráno alebo večer, keď nie je jasné slnko, alebo v zamračenom, bezvetrnom počasí.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!