Všetky záhradné plodiny potrebujú na jar dobré hnojenie, predovšetkým to platí pre rastliny, ktoré rastú na neúrodnej pôde.

Reklamy

Cesnak najmä na jar veľmi dobre reaguje na jedno lacné a bezpečné hnojenie, po ktorom vyrastie a žlté listy sa nám pred očami zazelenajú.

Hovoríme o amoniaku – farmaceutickej látke, ktorá obsahuje pre rastliny ľahko dostupný dusík. Ako viete, dusík je potrebný vo vysokých koncentráciách na jar, keď zelené výhonky rastlín bujne rastú.

Záhradkári si všimli, že cesnak ešte lepšie reaguje na aplikáciu čpavku ako na špeciálne kupované dusíkaté hnojivá. Okrem toho sa roztok amoniaku nehromadí v samotnom cesnaku a jeho stopkách a neohrozuje ľudské zdravie.

Mimochodom, pre štipľavý zápach utekajú mnohí škodcovia, takže má zmysel používať čpavok na zavlažovanie rastlín proti rôznym škodcom, napríklad cibuľovým muchám.

Ako a kedy hnojiť cesnak s amoniakom na jar? Skúsení záhradníci na jar aplikujú na cesnak 2 amoniakové hnojenia. Prvé sa aplikuje približne v polovici apríla a druhé asi po 2 týždňoch - začiatkom mája.

Ako pripraviť roztok? To je jedna z hlavných výhod čpavku – granule nie je potrebné rozpúšťať v studenej pramenitej vode, stačí pridať látku do vedra s vodou a zľahka premiešať.

Na 10 litrov vody budete potrebovať 5 polievkových lyžíc čpavku. Potom ho prelejeme do krhly a cesnak zalejeme zhora priamo cez listy, pretože cez listy môžu rastliny absorbovať amoniak a tým sa stanú zelenšími.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!