Cibuľu zbieram zo záhonov ako PRVÁ. Pomohol mi k tomu tento jednoduchý TRIK! Ako si pripraviť záhon na pestovanie sádzačky?

Publikované: 20 marca 2023Prečítané: 3285Značky: , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Cibuľa je základom či dochucovadlom mnohých pokrmov, a preto by nemala chýbať na žiadnej záhradke. Pestovanie cibule nie je nijako náročné, len je dobré vedieť, ako pripraviť pôdu a záhon, aby ste dosiahli bohatú úrodu.

Cibuľa je jednou zo základných plodín, ktorá sa pestuje takmer na každej záhrade. Má totiž veľmi bohaté využitie v kuchyni a používa sa nielen na prípravu čerstvých šalátov, ale je súčasťou polievok, omáčok, mäsa a najlepšie chutí aj čerstvo pokrájaná na krajci chleba so masťou či s kvalitnou paštétou.

Cibuľa obsahuje nespočetné množstvo užitočných vitamínov a tiež látky, ktoré podporujú dobré trávenie. A pretože nastáva obdobie výsadby, je dobré správne pripraviť záhony, kde ju budete chcieť pestovať.

Semená alebo sadzačka?

Je len na vás, či budete cibuľu pestovať zo semien alebo z cibule sadzačky. Pokiaľ sa rozhodnete pre prvý variant, vyjde vám pestovanie cibule o niečo lacnejšie.

Keď sa rozhodnete pre sadzačku, zberu čerstvej cibule sa dočkáte celkom iste skôr. Sadzačku ľahko zaobstaráte v obchodoch pre záhradkárov a hobby marketoch.

Nezabudnite však zasadiť cibuľu včas, a to najneskôr do začiatku apríla.

V akej pôde bude cibuľa prospievať

Pre správny a rýchly vývin cibule je veľmi dôležitá starostlivo pripravená a kvalitná pôda, ktorá je ľahká až stredne ťažká. Cibuľa má rada pôdu priepustnú, ale nie príliš vyschnutú.

Najlepšie je dať pôde dávku živín už na jeseň a zapracovať do záhona zelené hnojenie, alebo kompost. Dohnať to samozrejme môžete aj v tomto období. Jarnú pôdu by ste mali riadne skypriť, rozrušiť motykou a následne urovnať hrabľami.

Pestovanie cibule vo vyvýšenom záhone

Cibuľu môžete pestovať aj na vyvýšenom záhone. Pôdu by ste mali obohatiť o prímes piesku a tak 5 cm vrstvu vyzretého humusu. Pôda na pestovanie cibule by nikdy nemala byť príliš kyslá, skôr neutrálna či mierne zásaditá.

K tomu vám pomôže posyp mletým dolomitickým vápencom, ktorý stačí do pôdy zľahka zapracovať. Využiť môžete aj drevený popol, ktorý zdvihne pH a dodá prospešné minerály.

Ako cibuľu vysadiť

Následne si pomocou špagátu či dosky vyznačte jednotlivé riadky a vykolíkujte si jamky v pôde tak, aby bola sadzačka po vysadení aspoň 5 cm pod povrchom a minimálne 10 cm od seba. Cibuľa bude počas rastu potrebovať dostatočný priestor.

Netkanou textíliou urýchlite úrodu

Každú cibuľku vkladajte podpučím dole a špičkou nahor. Potom sadzačku prihrňte zeminou tak, aby bola špička takmer zahrnutá. Následne si všetky riadky označte a sadivo pravidelne zalievajte.

Keď záhon prekryjete bielou netkanou textíliou, vytvoríte príhodnú mikroklímu a ochránite cibuľu pred nebezpečnými škodcami.

Keď vykuknú prvé výhonky

Akonáhle sa objavia prvé mladé výhonky cibuliek, pravidelne ich zľahka kyprite, prípadne aj jednoťte. Plejte veľmi opatrne, aby ste nepoškodili korienky cibuliek.

Doprajte novým rastlinám aj dostatočnú zálievku. Zalievajte len medzi riadkami, prílišná vlhkosť rastúcej vňati škodí.

Sadzačke tiež výborne poslúži v začiatkoch pestovania mulč, využiť môžete slamu, kôru či pokosenú trávu. Vo chvíli, keď sa cibuľa rozrastú, je dobré mulč odstrániť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!