Čerstvé bylinky po celý rok a zároveň nová pýcha vašej záhrady? Postavte si bylinkovú špirálu, poradíme vám ako
Zdieľať článok na socialných sieťach
Využívate vo svojej kuchyni často najrôznejšie voňavé bylinky a zelené korenie? Svet jedlých rastliniek je veľmi rozmanitý a každá pochádza z trochu iného prostredia.
Od toho sa odvíjajú aj ich nároky na životné podmienky. Stredomorská levanduľa alebo rozmarín potrebujú veľa slnka a suchšie kamennú pôdu a naše obyčajnú, ale vynikajúci pažítka sa bez kvalitnej pôdy plnej humusu a dostatku vody nezaobíde. Aj tak môžu rásť takmer vedľa seba. V bylinkovej špirále.
Rozmyslite si zoznam rastlín
Spíšte si zoznam byliniek, ktoré máte radi a ktoré najčastejšie vo svojej kuchyni využívate. Vopred z budúcich obyvateľov špirály vylúčte problémové a príliš rozpínavé jedince. Napríklad vysoký a rýchlo sa rozrastajúci ligurček potrebuje dostatok priestoru len sám pre seba a do spoločenstvá rastlín sa nehodí.
Rovnako tak mäta, ktorá by počas jedného alebo dvoch rokov úplne vytlačila svojich susedov. Naopak napríklad kôpor, ktorý sa pestuje ako letnička, môžete do špirály kedykoľvek vysievať na momentálne voľné miesta.
Ako vybudovať bylinkovú špirálu
Najprv si dobre premyslite, koľko času a námahy hodláte do špirály investovať. Môžete samozrejme len navŕšiť hromadu pôdy, vyrovnať kamene do špirály a počas jedného dňa budete mať hotovo. Druhá možnosť je síce ďaleko prácnejšia, ale aj stabilnejšia a pre jednotlivé rastliny ponúka tie najlepšie podmienky k rastu.
- Vymerajte si tvar budúcej špirály a vyznačte ho špagátom. Koniec špirály, kedy by malo byť najvlhkejšie miesto by malo byť orientované na juh. Pri vymeriavaní špirály myslite na to, ako sa dostanete k rastlinám na vrchole, a ako okolo nich budete udržiavať priestor bez burín. Musíte tam jednoducho dosiahnuť a alebo počítať s tým, že musíte mať kam šliapnuť.
- Vykopte základy špirály, stačí asi 15-20 cm do hĺbky a nezabudnite si dať bokom zhrábnutú ornicu.
- Vykopané dno špirály vysypte štrkom alebo drobnými kamienkami.
- Na vrstvu štrku rozložte ďalšiu vrstvu, tentoraz papierový kartón zo starých krabíc, samozrejme zbavený všetkých lepiacich pások, kovových sponiek a zvyškov povrázkov.
- Na stred budúce špirály môžete navŕšiť kusy starého dreva a orezané konáre zo stromov. Len pozor, nepoužívajte drevo napríklad zo starého nábytku, ani žiadna dosky so zvyškami náterov.
- Začnite stavať múr špirály. Môžete využiť staré tehly, prírodné kamene, ale ak bude špirála súčasťou modernej mestskej záhrady, tak aj gabionovú sieť vyplnenú kameňmi.
- K ústiu špirály môžete vystavať jazierko alebo len malú nádržku s vodou, aké sa predávajú v hobbymarketoch.
- Pokračujte vo výstavbe múrov a priebežne pridávajte aj zeminu, ktorú ste si nechali na hromade. Nakoniec využite zhrábnutú ornicu. Hore, na vrchol špirály patrí pôda premiešaná s pieskom pre suchomilné bylinky, nižšie naopak premiešajte ornicu s vyzretým kompostom.
Aké rastliny vysadiť do bylinkovej špirály
Do najspodnejšej, bažinatej zóny na brehu jazierka sa hodí napríklad potočnica lekárska, do vlhkejšie zóny môžete vysadiť kapucínku, ďalej potom pažítku a petržlen kučeravý aj hladkolistý, pamajorán, kôpor či majoránku. Tiež sem vysaďte zimnú cibuľu.
Úplne hore, v tzv. prímorskej zóne bude najlepšie prosperovať levanduľa, tymian, šalvia alebo rozmarín.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: Pinterest.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!