Ako sa postarať o moje pivonky v septembri? Nesmiem zabudnúť na prerezávanie, delenie a iné dôležité veci

Publikované: 6 septembra 2024Prečítané: 192Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pestovanie pivoniek si vyžaduje veľa úsilia, no dôležitý je najmä posledný letný mesiac. Musíte starý ker orezať, vykopať ho, rozdeliť a potom presadiť čerstvé sadenice na nové miesto.

Oplatí sa venovať čas aj starostlivosti o mladé a zrelé pivonky, aby v budúcom roku opäť bohato kvitli. Ukážeme vám, ako si naplánovať prácu v záhrade tak, aby ste na nič nezabudli!

Kedy je možné sadiť a presádzať pivonky?

Koniec augusta a celý september je priaznivým obdobím pre omladzovanie pivoniek. V polovici augusta už rastliny tvoria púčiky na budúci rok, preto ich treba nechať na pokoji. Ale nemá zmysel to príliš odkladať.

V októbri je už príliš chladno a rozdelené sadenice nemusia mať čas zakoreniť, takže presádzanie pivoniek na jeseň zahŕňa určité riziko. Hoci ak to počasie dovolí, dá sa to zvládnuť aj v októbri.

Opätovná výsadba pivoniek v septembri omladí kríky a zlepší ich kvitnutie, pretože na hustých a bujných kríkoch rastú kvety malé. Na ošetrenie je lepšie vybrať kríkové pivonky vo veku 4-5 rokov, stromčekové pivonky - vo veku 5-6 rokov.

Kríky môžete deliť menej často, raz za 10 rokov, ale bude to fyzicky náročnejšie kvôli veľkosti koreňového systému.

Ideálny čas na vykopanie kríka pivónie je, keď sa už vytvorili puky, ale korene ešte nezačali rásť.

Kedy strihať pivonky

V prvom rade je potrebný kozmetický rez pivoniek po odkvitnutí, kedy treba odstrániť zažltnuté listy a zaschnuté puky.

Prerezávanie pivoniek na zimu

Mladé aj zrelé kríky vyžadujú prerezávanie. Pivonky je lepšie strihať na jeseň (október – november), aby si rastliny po odkvitnutí oddýchli a pripravili sa na chlad. V auguste-septembri dochádza k ďalšej akumulácii živín v koreňoch a tvorbe veľkého množstva savých tenkých bielych korienkov, ktoré v budúcnosti zabezpečia rastline výživu počas celého vegetačného obdobia.

Ak tento proces prerušíte a v auguste odrežete nadzemnú časť, rastliny vstúpia do zimy oslabené, čo sa určite prejaví na ich vývoji a kvitnutí v budúcom roku. Odrežte všetky výhonky a nechajte niekoľko centimetrov nad zemou.

Posypte sadenice popolom v množstve 2-3 hrstí na krík. Na neutralizáciu pôdy môžete použiť aj dolomitovú alebo vápencovú múku v množstve 500 g na m2,

Odrezané časti pivoniek nevyhadzujte do kompostu, zvyšky radšej spálite, aby sa nestali zdrojom chorôb.

Ako vykopať pivonky v septembri

Pozrime sa krok za krokom, ako presadiť staré kríky pivoniek.

Krok 1. Vykopávanie kríkov

Koreňový systém pivonky je silný, takže vykopanie kríka bez poškodenia je takmer nemožné. Škody ale môžete minimalizovať, napríklad výberom suchého dňa na prácu, aby sa pôda nelepila ku koreňom.

Vykopte krík vo vzdialenosti 20-25 cm od podzemku, pokúste sa umiestniť lopatu vertikálne, aby ste neodrezali korene. Vytiahnite rastlinu bez použitia sily, opatrne držte orezané stonky. Ak sa krík nedá vybrať, rozdeľte ho priamo v zemi na niekoľko častí pomocou kolíka a kladiva.

Potom otraste zeminu z kríka a podzemok opláchnite pod tečúcou vodou, aby ste si uľahčili delenie.

Krok 2. Rozdelovanie pivoniek v septembri

Rozdelenie pivonky vám umožní omladiť rastlinu, spustí bohaté kvitnutie a zároveň sa zbavíte hniloby a suchých koreňov. Skontrolujte podzemok zo všetkých strán a pomocou záhradného noža odstráňte všetky podozrivé časti.

Potom nechajte ker 5-6 hodín v tieni, aby trochu zvädol. V opačnom prípade sa môžu čerstvé korene zlomiť.

Teraz je čas rozdeliť ho na časti, z ktorých každá bude mať 3-5 púčikov a zdravé korene dlhé až 20 cm. Príliš dlhé korene odrežte. Podzemok je možné narezať nožom, v zložitých prípadoch nasekať sekerou. Ak sú tkanivá rastliny pružné, môžete ich oddeliť rukami.

Sadenice treba pred výsadbou ošetriť, aby zostali zdravé a rýchlejšie sa zakorenili. Napríklad ich umiestnite na pol hodiny do slabého roztoku manganistanu draselného, ​​potom vysušte a posypte všetky poškodené časti popolom.

Sadenice je možné pripraviť na výsadbu aj pomocou hlinenej kaše (pol vedra hliny naplňte vodou, kým nebude kašovitá) s pridaním popola.

Teraz sú rozdelené časti pripravené na výsadbu na nové miesto!

Krok 3. Výsadba pivoniek

Kvitnutie pivoniek je ovplyvnené mnohými faktormi a miesto výsadby je medzi nimi na jednom z prvých miest. Vyberte si dobre osvetlené miesto, najlepšie s východnou orientáciou, kde slnko svieti aspoň 4-5 hodín do poludnia.

Čiastočný tieň v popoludňajších hodinách umožní, aby pivonka kvitla dlhšie. Okrem toho by na tomto mieste nemali byť žiadne prievany.

Vykopte výsadbovú jamu s rozmerom 50 x 70 cm Na dno položte 10-15 cm vrstvu drenáže (riečny piesok, keramzit alebo rozbitú tehlu). Potom naplňte dieru živnou zmesou pozostávajúcou z 2 vedier humusu, do ktorej najskôr pridajte 0,5 šálky superfosfátu, chlorid draselný a zeminu odstránenú z otvoru. Všetko dôkladne premiešame a zalejeme čistou vodou.

Ak je pôda kyslá, pridajte do výsadbovej jamy 2 šálky vápencovej alebo dolomitovej múky.

Sadenicu umiestnite do jamy tak, aby koreňový krček bol pod úrovňou pôdy. Pivoňku trochu nadvihnite, zasypte zeminou, no pôdu nešliapajte. Rastliny výdatne zalejte a na jeseň ich zamulčujte hrubou vrstvou odkyslenej rašeliny alebo humusu (10-15 cm).

Tým sa výsadba pivoniek v septembri končí. Počas nasledujúcich dvoch rokov sa koreňová hmota na kríkoch obnoví, preto odporúčame odstraňovať vznikajúce púčiky. A už 3-4 roky po výsadbe sa pivonka stane dostatočne silnou na to, aby nádherne kvitla.

Čím hnojiť pivonky v septembri

Prihnojovanie pivoniek koncom leta je dôležité pre zakladanie kvetných pukov na budúci rok. Najlepšie budú fosforečné a draselné hnojivá. Napríklad po zalievaní pridajte 20-30 g superfosfátu a 10-15 g síranu draselného na 10 litrov vody pod každý krík.

Pivonky po presadení nepotrebujú hnojivo, pretože všetko, čo potrebujú, je v jamke. Od druhého roku môžete rastliny postupne začať prihnojovať.

Teraz už viete, ako zasadiť pivonky a starať sa o ne. Nie je to najjednoduchšie, ale investovaný čas a úsilie sa vám vráti krásnym a bujným kvitnutím!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!