Vianočná ruža – ako udržať túto VIANOČNÚ rastlinku pri ŽIVOTE po celý rok?

Publikované: 30 novembra 2022Prečítané: 10988Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Vianočné ruže sú krásne a máme ich spojované hlavne s Vianocami. Ako však udržať vianočnú rastlinku pri živote a starať sa o ňu po celý rok?

Vianočnú hviezdu je pomerne jednoduché udržať v dobrom stave dva-tri mesiace a potom ju zrazu stratíme. Stáva sa to vtedy, keď nevieme, ako sa oň správne starať.

Ale s trochou vedomostí a zručnosti si túto sviatočnú rastlinu môžete ponechať aj ďalšie roky a tešiť sa z jej kvitnutia každý rok.

Musíte vedieť, ako rastlinu polievať, hnojiť, strihať, ako sa vysporiadať so škodcami a čo robiť, aby budúci rok kvitla.

Ako sa starať o vianočnú hviezdu po kúpe

Cez deň potrebuje rastlina jasné svetlo a bude sa jej dariť celú zimu na parapete alebo pri okne.

Nemala by však byť uväznená za závesmi, pretože môže zmrznúť.

Vianočná ruža neznáša príliš nízke teploty a náhle zmeny teploty. Prievan môže tiež spôsobiť zvlnenie a následné spadnutie listov.

Kombinácia vysokých teplôt a suchého vzduchu môže mať podobný účinok, takže ak jej chcete pomôcť prežiť vo vykurovaných miestnostiach, umiestnite rastlinu na podnos s vlhkými kamienkami.

Ako zalievať vianočné ruže?

Rastlina nemá rada sušenie, no pri nadmernej zálievke ešte rýchlejšie uhynie, čo spôsobí okamžité žltnutie listov a opadanie.

Najlepšie je zalievať ju každý druhý deň malým množstvom vody. Pôda v kvetináči by mala byť mierne vlhká, nikdy nie mokrá.

Doprajte unavenej, prezimovanej rastline na jar vzpruhu tým, že jej každé dva týždne podáte polovičnú dávku tekutého hnojiva, potom dávku každý týždeň postupne zvyšujte, až kým cez leto úplne nevyrastie.

Ako strihať vianočnú hviezdu

Vianočné ruže prirodzene rastú do vysokých kríkov a aby sa premenili na kompaktné izbové rastliny, pestovatelia ich ošetrujú trpasličými hormónmi.

Postupom času sa z pôdy vyplavujú hormóny, takže pre obmedzenie rastu, osvieženie a zahustenie rastliny bude nutný rez.

Listy prirodzene opadnú okolo marca, kedy môžete zmeniť tvar rastliny a rozprestierajúce sa konáre zospodu zastrihnúť asi na 10 cm nad 2-3 očkami, čo by malo zahŕňať aj presadenie rastliny do väčšieho črepníka.

Treba pamätať na to, že vianočná ruža pri prerezaní alebo poškodení vylučuje toxickú, lepkavú, mliečnu šťavu, preto by ste mali rany namazať bielou vazelínou, aby „nevykrvácali“.

Zdravá rastlina o niekoľko mesiacov znova vyraší listy, preto udržiavajte pôdu primerane suchú a teplú, kým sa neobjaví nový rast.

Škodcovia, ktorí napádajú vianočné ruže

Dobre upravené a zdravé rastliny sú menej náchylné na škodcov a choroby, ale vždy stojí za to mať oči na stopkách, aby ste zachytili príznaky, pretože škodcovia môžu byť ľahko „importovaní“ z infikovaných rastlín.

Bežné pre vianočné hviezdy sú roztoče červené, ktoré cicaním šťavy z rastliny spôsobujú blednutie a škvrnitosť listov. Ak je rastlina husto pokrytá malými škodcami, jediným riešením je vyhodiť ju do koša.

Ak zistíte, že na listoch a stonkách vašich rastlín sa lepia vlnití škodcovia, môžete sa ich pokúsiť odstrániť vatovým tampónom namočeným v denaturovanom alkohole – títo škodcovia sajúci miazgu spôsobujú blednutie a zvrásnenie listov.

Ako prinútiť vianočnú hviezdu opäť rozkvitnúť?

Kvety pravých vianočných ruží sú malé, zelenožlté a zoskupené v strede ružice pestrofarebných listeňov. Sfarbenie horných listov je dostupné v červenej, lososovo ružovej alebo krémovo bielej farbe, takže si príde na svoje každý.

Ak chcete zdravým zeleným rastlinám prinavrátiť ich pôvodnú, nápadnú farbu na Vianoce, musíte ich nechať v úplnej tme 14 hodín každý deň po dobu až ôsmich týždňov, aby si mysleli, že prišla zima.

Začnite proces začiatkom jesene a uvedomte si, že aj nočné svetlo alebo oslnenie pouličných lámp môže narušiť proces transformácie.

Po ošetrení „krátkym dňom“ budú opäť pripravené naplniť váš domov slávnostnou náladou.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: GOODHOUSEKEEPING.COM

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!