Ako sa na jeseň starať o muškát, ktorý ešte aktívne a bujne kvitne? Hnojenie, strihanie a zazimovanie
Zdieľať článok na socialných sieťach
Pelargónie sú už po generácie oceňované pre svoju nenáročnosť na pestovanie, krásne a dlhé kvitnutie a rozmanitosť odtieňov kvetov. Viete však, ako sa o ne správne na jeseň postarať?
Muškáty ale aj napriek svojej nenáročnosti treba na jeseň ostrihať, aby budúcu sezónu krásne a bohato kvitli. Ak vynecháme strihanie, potom sa v krátkych zimných dňoch rastliny natiahnu a stanú sa jednoducho neatraktívne.
Muškáty na jeseň
Ak sú kríky krásne a neťahajú sa, nemali by ste sa ponáhľať s prerezávaním. Keď sa vonku ochladí, muškáty je potrebné preniesť dovnútra a umiestniť na svetlé a chladné miesto.
Dobre znášajú chlad, ale nie mráz. Vonku môžu zostať až do prvého mrazu. Pri teplotách pod nulou však nedokážu prežiť, preto si musia nájsť miesto na prezimovanie .
Keď sa počet hodín denného svetla zníži, kvety opadnú a rastlina sa začne pripravovať na zimovanie .
Preto na jeseň treba prestať hnojiť prípravkami na kvitnútie muškátov a zvoliť špeciálne hnojivá, ktoré im pomôžu pripraviť sa na zimné obdobie.
Záhradkári si preto kladú otázku – aké hnojenie by mali muškáty po zostrihaní použiť a čo ak rastlina ešte kvitne? Venujme sa každému prípadu osobitne.
Ako sa na jeseň starať o muškát, ktorý ešte aktívne a bujne kvitne
V septembri a októbri by sa kvitnúce muškáty mali hnojiť maximálne raz týždenne . Až 4 krát za mesiac. Postačujú univerzálne minerálne hnojivá s približne rovnakým percentom dusíka, fosforu a draslíka.
Keď muškáty bohato zakvitnú a objavia sa nové púčiky, raz za mesiac sa aplikujú draselné hnojivá alebo univerzálne hnojivá s vysokým obsahom draslíka. Napríklad so vzorcom 12:12:36, ktorý obsahuje 12 % dusíka, 12 % fosforu a 36 % draslíka. Pretože draslík je potrebný na udržanie kvitnutia.
Ak muškáty pekne kvitnú ešte aj v novembri , použijeme aj tieto hnojivá, ale rastliny prikrmujeme len raz za dva týždne, hnojivom s rovnakým podielom prvkov.
Rastlina musí mať čas na odpočinok, naberanie sily a formovanie nových pukov pred kvitnutím v nasledujúcej sezóne.
Ak muškát kvitne ešte v polovici novembra, skúsení pestovatelia kvetov ho odporúčajú orezať .
Jesenné prihnojovanie muškátov po reze
Ak sa nám muškáty stali letargickými a začali strácať kvety a prestali nasadzovať púčiky, jednoducho ich ostriháme, aby mali viac času na regeneráciu.
Prerezávanie neznamená koniec hnojenia. Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú hnojiť muškáty po reze hnojivami s nižším percentom dusíka ako fosfor a draslík alebo hnojivami bez dusíka .
Ak by sa hnojili hnojivami s vysokým obsahom dusíka, začali by intenzívne rásť listy a výhonky. Výsledkom bude, že rastlina bude mať škaredý tvar. Celá jej sila sa využije na vytvorenie zelenej hmoty, čiže nebude dobre prezimovávať. Môže tiež zlyhať pri nasadení kvetných pukov.
Orezané muškáty by sa mali hnojiť maximálne dvakrát do mesiaca. V novembri stačí raz za mesiac. Začíname 7-10 dní po orezaní, aby sme im dali čas na zotavenie sa zo stresu .
Najvhodnejšie sú jesenné univerzálne minerálne hnojivá, v ktorých dusík nepresahuje 5-9%.
Poznámka: Záhradné muškáty presadené zo záhona do črepníka alebo z črepníka do iného črepníka a na jeseň zastrihnuté prihnojujeme 2-3x akýmkoľvek hnojivom so zvýšeným obsahom fosforu.
Na dobré zakorenenie je potrebný fosfor . Až do jari nebude potrebné ďalšie hnojenie. V novej pôde bude dostatok živín.
Prirodzené jesenné hnojenie
Alternatívou k minerálnym hnojivám je použitie prírodných produktov v starostlivosti o rastliny.
V prípade jesennej podpory strihaných muškátov to bude kyselina jantárová , ktorá pomáha zväčšiť objem koreňov.
1/4 čajovej lyžičky prášku alebo 2 tablety kyseliny jantárovej sa zriedia v 1 litri vody, po zriedení v malom množstve teplej vody. Stačí prihnojiť 2-3 krát týždenne.
Ďalšou lacnou možnosťou je popol . Okrem toho dezinfikuje pôdu. Popol zo spaľovania organického odpadu sa riedi vodou v dávke 40 g na 1 liter vody. Zalievajte rastlinu týmto roztokom každé 2 týždne.
Poznámka: Rastliny hnojte iba na vlhkú pôdu. Od konca novembra do februára zastavíme všetko hnojenie!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!