Každý zanietený záhradkár vie, že udržiavanie záhrady je neustály boj proti škodcom a chorobám. Pri hľadaní alternatívnych riešení mnohí z nás objavujú poklady, ktoré máme doma a ktoré dokonale nahradia chemické prípravky na ochranu rastlín.

Reklamy

Jedným z týchto neoceniteľných pokladov je sóda bikarbóna. Zaujímalo vás, ako sa sóda bikarbóna môže stať takým spojencom pre vaše rastliny?

Jedlá sóda – záhradníkova tajná zbraň

Jedlá sóda je výbornou alternatívou k fungicídom a insekticídom. Navyše je bezpečná pre ľudí, domáce zvieratá a rastliny, ktoré neskôr produkujú chutné plody bez dusičnanov, medi a iných telu škodlivých látok.

Navyše tento ľudový liek, na rozdiel od chemikálií, neničí užitočný hmyz a pôdne mikroorganizmy.

1. Obrana proti múčnatke

Múčnatka je nočnou morou mnohých rastlín, od viniča až po ruže. Na listoch sa prejavuje ako biely práškový povlak. Účinnou bariérou proti tomuto ochoreniu môže byť jednoduché riešenie pomocou sódy bikarbóny.

Najprv zmiešajte 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny s litrom vody, pridajte pár kvapiek na umývanie riadu a potom nastriekajte na listy rastlín. Táto zmes pôsobí tak, že chráni povrch listu, ktorý pôsobí ako bariéra proti múčnatke.

Výsledný roztok použite na postrek v intervaloch 5-7 dní. S rovnakým riešením môžete pravidelne ošetrovať všetky záhradné a zeleninové rastliny na preventívne účely.

2. Prevencia napadnutia voškami

Vošky sú malé, ale ničivé škodce, ktoré vysávajú šťavu z rastlín, čím ich oslabujú a robia ich náchylnými na choroby. Jedlá sóda im môže pomôcť vytvoriť prostredie, ktoré je voči nim nepriateľské a odpudzovať ich od rastlín.

3. Použitie sódy proti škodcom

Roztok sódy je spoľahlivým ochranným opatrením proti listožravým húseniciam , ktoré napádajú ovocné stromy. Stojí za zmienku, že tento produkt sa môže používať počas obdobia kvitnutia aj plodenia.

Zrieďte 5 polievkových lyžíc na 10 litrov vody a 2 polievkové lyžice tekutého mydla, dobre premiešajte. Roztok dôkladne nastriekajte na korunu stromu.

Po niekoľkých dňoch postup zopakujte a robte to dovtedy, kým z rastliny nezmiznú všetky húsenice.

Sódu neznášajú ani húsenice kapustové. Hmotu nie je potrebné rozpúšťať vo vode, stačí prášok nasypať na kapustné listy. Najlepšie je to urobiť ráno, keď je rosa, vtedy sa sóda bikarbóna udrží na rastlinách dlhšie.

Zbaviť sa mravcov pomôže aj jedlá sóda . Pomocou lopaty mravenisko zľahka potraste a výdatne ho posypte sódou bikarbónou.

4. Prírodný fungicíd

Jedlá sóda má vlastnosti, ktoré bojujú s určitými špecifickými hubami. Ak na svojich rastlinách spozorujete príznaky plesňových chorôb , postriekajte ich roztokom sódy bikarbóny. Môže pomôcť zastaviť chorobu.

5. Sóda proti plesni rajčiakov a šedej hnilobe hrozna

Na 10 litrov vody rozrieďte 3 polievkové lyžice sódy, pridajte trochu mydla a výslednou tekutinou dôkladne postriekajte každý list rastliny. Toto ošetrenie by sa malo vykonať 2-3 týždne po zasadení sadeníc paradajok do zeme a opakovať každých 7-12 dní počas vegetačného obdobia.

6. Sóda na ošetrenie semien

A vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam je sóda ideálna na ošetrenie semien pred výsevom. Rozpustite 5 g sódy v 1 litri usadenej vody a semená tam umiestnite na 4-6 hodín.

7. Jedlá sóda predlžuje trvanlivosť rezaných kvetov vo váze.

Na 1,5 litra vody stačí pridať 1 čajovú lyžičku hydrogénuhličitanu sodného.

Niekoľko poznámok na záver

Všetky roztoky sódy sa najlepšie riedia v smaltovaných alebo sklenených nádobách . Ak sa sóda dostane do kontaktu s kovom a plastom, môže dôjsť k nežiaducim chemickým reakciám.

V horúcej vode sa hydrogenuhličitan sodný začína rozpadať, preto sa neodporúča sypať sódu bikarbónu do tekutín s teplotou nad 55°C. Kým jedlá sóda je pre rastliny bezpečná, mali by ste sa snažiť vyhnúť jej predávkovaniu, pretože môže spomaliť rast zelených rastliniek.

Jedlá sóda je jednoduchý a prirodzený spôsob ochrany pred škodcami a chorobami. Ako vidíte, pomôže vám nielen ušetriť peniaze, ale aj získať ekologické plodiny!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!