Zdravo rastúce kríky, ktoré majú optimálne podmienky na pestovanie by nemali mať problémy s kvitnutím a nasadením ovocia.

Reklamy

Krík vyrastie smerom nahor a vytvorí po sebe trsy kvetov a namiesto každého nasadí celé množstvo plodov. Stáva sa však aj to, že sa na strapci vytvorí málo plodov a väčšina kvetov opadne. Prečo sa to deje?

Kvitnutie a nasadenie plodov závisí od mnohých faktorov, no väčšina z nich spôsobuje príznaky, podľa ktorých môžete vidieť, že kríkom sa z nejakého dôvodu nedarí dobre.

Môžu mať neuspokojené potreby živín, ktoré sa počas kvitnutia menia. Cítiť nedostatok svetla, vody alebo ich napádajú choroby či škodcovia, čo spôsobuje stresovú situáciu, pred ktorou sa rastlina zbavuje kvetov.

V tomto prípade musíte najprv nájsť zdroj problému a postarať sa o zlepšenie stavu rastliny. A čo ak rastlina vyzerá zdravo, ale namiesto toho, aby pustila púšta, púšťa neopelené kvety ?

Padajúce kvety paradajok

Extrémne teploty, vysoké aj nízke, môžu spôsobiť opadávanie kvetov. Vysoké teploty nad 32°C môžu narušiť proces opeľovania. Nízke teploty pod 12°C môžu tiež poškodiť kvety a spôsobiť ich opadávanie.

Kvety paradajok vyžadujú opelenie, aby sa vyvinuli do ovocia. Ak sa okolo rastlín nenachádza žiadny opeľujúci hmyz alebo sa nehýbe vzduch , môže to viesť k nedostatočnému opeleniu a padaniu kvetov.

Tento problém je oveľa bežnejší u paradajok pestovaných v skleníku, kde sa všetky faktory môžu vyskytnúť súčasne.

Paradajky v skleníku

Počas horúceho počasia sú v skleníku veľmi vysoké teploty a slnečné svetlo. Kvety sa môžu spáliť a peľ sa môže poškodiť.

Ak je skleník príliš zriedka vetraný, opeľujúci hmyz sa nedostane dovnútra a nedostatok pohybu vzduchu bráni prenosu peľu.

Opeľovaniu je možné pomôcť pravidelným jemným pretrepávaním rastlín alebo použitím techník umelého opelenia, ako je kefovanie peľom.

Vonkajšie paradajky

V prípade paradajok pestovaných bez krytu na otvorenom priestranstve je opelenie sťažené extrémnymi teplotami alebo absenciou opeľujúceho hmyzu .

Oplatí sa použiť poťahy z bielej netkanej textílie, ktoré kvety ochránia pred spálením pri veľmi vysokých teplotách a ochránia ich pred chladom pri nízkych teplotách.

Musíme sa starať aj o hmyz, ktorého je v prostredí stále menej. Aby sme ich mali v záhrade viac, musíme vysadiť medonosné rastliny, ktoré ich lákajú. Čoraz populárnejšie je aj umiestňovanie domčekov pre včely samotárky a iný hmyz do záhrad.

Nedostatok mikroživín

Paradajkám môžu tiež chýbať niektoré mikroživiny, ktoré sa aktívne podieľajú na procese kvitnutia a tuhnutia. Prečítajte si, ako podporiť paradajky, aby všetky kvety premenili na plody .

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!