Ako bojovať s NEPRIATEĽOM číslo jedna medzi BUXUSMI? Vyskúšala som tieto DOMÁCE PROSTRIEDKY na záchranu mojej záhrady!

Publikované: 1 marca 2024Prečítané: 1349Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Vijačka krušpánová je jedným z najväčších nepriateľov buxusov. Rýchlo sa rozmnožuje a živí sa tak agresívne, že ker mizne pred očami. Nie je však všetko stratené!

Existuje mnoho domácich prostriedkov na boj proti tomuto škodcovi, ktoré môžu pomôcť zachrániť vaše rastliny. Tu je niekoľko osvedčených domácich liekov na vijačku krušpánovú.

Ako sa živí tento nebezpečný škodca

Vijačka je škodca, ktorý zabíja kríky vo svojej larválnej forme. Húsenice sú zelené a v húšti lístia kríka sú ťažko viditeľné. V krátkom čase zbavujú celé výhonky listov.

Nesmie sa im dovoliť dostať sa do tohto stavu, pretože taký krík neprežije.

Ak bola čiastočne napadnutá, je veľká šanca, že po odstránení hmyzu listy opäť vyrastú. Najťažší boj proti vijačke je vtedy, keď je v blízkosti veľa kríkov.

Po prvé, postrekovanie veľkých množstiev je náročnejšie na presné vykonávanie, po druhé, hmyz sa rýchlo šíri.

Okrem toho sa reprodukujú takmer nepretržite. Už 2-3 dni po zakuklení začínajú samičky klásť vajíčka na spodnú stranu zdravých listov buxusu.

Môžu produkovať štyri generácie za sezónu, takže v podstate sa môžu objaviť kedykoľvek počas roka. Najlepšie je začať bojovať, keď teploty na jar dosiahnu nad 12 stupňov.

Vtedy sa vynoria zo zimného spánku. Kontrola ich populácie v tomto období je veľmi dôležitá.

Pred nástrekom vykonáme potrebné ošetrenie:

1. Rezanie - vďaka tomu odstránime časť húseníc

Franz van Duns pre wikimedia

2. Skríning na výskyt . Keď nájdeme prvú, začneme striekať.

3. Feromónové pasce: zaveste ich začiatkom mája. Umožnia nám posúdiť zakuklenie do lietajúcej podoby a začať kontrolovať populáciu. Počas tejto doby sa oplatí používať vrecúška s krušinou, ktorá napáda vajíčka molí.

Znova monitorujeme a po spozorovaní prvej húsenice postrekujeme.

Spomedzi hotových komerčných produktov sú najúčinnejšie mospilan, lepinox a coragen 200SC. Používajte presne podľa odporúčaní výrobcov.

Nemusíme však používať riešenia z obchodu. Veľmi účinné sú aj jednoduché domáce prostriedky.

Domáce prostriedky na vijačku

Sivé draselné mydlo : Jednoduchý, ale účinný spôsob, ako sa vysporiadať so škodcami. Rozpustením nastrúhaného mydla v teplej vode (alebo zakúpeného v tekutej forme) a nanášaním suspenzie štetcom priamo na listy (najmä zospodu) môžete húsenice účinne odradiť.

Pre udržanie účinku sa odporúča túto kúru počas sezóny opakovať. Samozrejme, táto možnosť sa neodporúča pre veľké množstvo kríkov.

Roztok jablčného octu: Zmes vody, jablčného octu, oleja a prostriedku na umývanie riadu má dobré účinky nielen proti vijačke, ale aj proti iným škodcom a chorobám, ako je múčnatka.

Na liter vody 3 polievkové lyžice octu, 1 polievková lyžica oleja a niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu alebo mydla. Postrek sa odporúča 3-4 krát za sezónu, najlepšie večer.

Kašička zo žihľavy alebo tansy : Prírodné, ekologické produkty, ktoré odpudzujú škodcov a posilňujú rastliny. Hnoj neriedime, musí byť silný. Pre najlepšie výsledky kúru opakujeme po 2 týždňoch.

Pšeničná múka, kukuričná múčka a čadičová múka : Posypanie rastlín suchou múkou môže spôsobiť udusenie lariev. Používajte v suchý deň.

Odpadové vody z domácnosti : Použitie vody po kúpaní alebo umývaní riadu na poliatie buxusov môže nečakane pomôcť odpudzovať mole.

Pamätajte, že pri používaní chemických prípravkov na ochranu rastlín by ste mali vždy dodržiavať odporúčania výrobcu a byť opatrní.

Tiež stojí za to pamätať na pravidelnú kontrolu rastlín , aby ste zistili prítomnosť škodcov v ranom štádiu a rýchlo reagovali. Zahrnutím domácich liekov proti vijačke do vašej záhradkárskej stratégie máte šancu účinne brániť svoje buxusové stromy proti škodcom a užívať si ich krásu počas celej sezóny.

ZDROJ FOTOGRAFII: ©pxhere.com/Franz van Duns pre Wikimedia

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!