V júli začínajú paradajky dozrievať a mohlo by sa zdať, že všetka naša snaha s paradajkami je u konca. Ide však o nebezpečnú ilúziu, pretože predĺžiť intenzívne plodenie nie je také jednoduché.

Reklamy

Kríky paradajok spotrebujú veľa energie a živín na tvorbu plodov. Ak sa o ne v tomto období prestanete starať , nové paradajky jednoducho nebudú a tie, ktoré sa už vytvorili, nebudú dozrievať.

Ak chcete zbierať zrelé paradajky až do konca sezóny, postupujte podľa týchto siedmich jednoduchých krokov.

Tvarovanie

Pokračujúce odstraňovanie divokých výhonkov a prebytočných listov je nevyhnutné na zlepšenie výnosu kríka. Paradajky potrebujú listy, ale ich prebytok spôsobuje, že rastlina na ne vynakladá príliš veľa energie, ktorá by mala smerovať k plodom a hustota bráni vetraniu a osvetleniu.

Pamätajte, že čím bližšie k jesenným a chladným nociam, tým väčšia je pravdepodobnosť plesne, ktorá najčastejšie napáda zle vetrané výsadby.

Hnojenie

V prvej polovici júla sa vykonáva posledné hnojenie paradajok . Hlavný dôraz sa kladie na plodenie, nie na budovanie zelenej hmoty. Okrem organických látok obsahuje hnojivo dôležité mikro a makro prvky.

Pre júlové hnojivo pre paradajky je najlepšie toto zloženie: 1 liter hnoja, 20 g síranu draselného, ​​10 g močoviny, 10 g vápna, 2 g síranu meďnatého na 10 litrov vody. Na jeden krík zalievame 1,5 až 2 litrami.

Zalievanie paradajok

Kvapková závlaha sa považuje za ideálnu pre paradajky, pretože nepretržite a rovnomerne poskytuje vlhkosť ku koreňom rastlín bez zmáčania listov a plodov.

Ak však takéto riešenie nemáte, postačí pravidelná zálievka . Dospelý krík paradajok s nasadenými plodmi by sa mal zalievať 1-2 krát týždenne v množstve 4-5 litrov vody pre každého.

Mulčovanie

Mulčované paradajky vyžadujú menšie zalievanie, pretože mulč udržuje vlhkosť dlhšie.

Korene paradajok tiež potrebujú vzduch a vďaka mulču sa zem nezmení na kôru.

Nezabudnite na pravidelné (raz týždenne) kyprenie pôdy pod kríkmi. Nie príliš hlboko – stačí 7-10 cm.

Postrek paradajok proti škodcom

Júl je tiež obdobím, kedy sa osobitná pozornosť venuje ochrane rastlín pred škodcami a chorobami. Pravidelná kontrola rastlín paradajok na príznaky chorôb a škodcov je rozhodujúca pre zdravie rastlín.

Paradajky je najlepšie postriekať v júli srvátkou. Pripravte si roztok z 1 litra srvátky na 3 litre vody a postriekajte listy rastlín, opakujte po 10 dňoch (alebo po daždi).

Počnúc treťou dekádou júla je potrebné starostlivo preskúmať kríky na prvé príznaky plesne. Pri zistení rušivých príznakov ihneď odstránime napadnuté listy a kríky ošetríme prípravkami s obsahom medi. Dozreté a takmer dozreté plody pred postrekom odstránime, ponecháme len tie, ktoré nie sú staršie ako 7 – 10 dní.

Zber paradajok

Mnoho odrôd paradajok dozrieva spolu v zhlukoch, ale existujú aj také, ktoré dozrievajú postupne, pričom sfarbujú nie viac ako jeden plod. Takéto plody po dozretí odstraňujeme, pretože uberajú rastline na sile a odďaľujú vývoj jej susedov.

Podviazanie

Posledným, ale nie menej dôležitým aspektom je viazanie kríkov paradajok. Sú jemné a krehká stonka sa môže ľahko poškodiť, takže je to nevyhnutné ošetrenie.

Pamätajte, že odporúčaná starostlivosť o paradajky v júli je rozhodujúca pre udržanie zdravých a produktívnych rastlín. Starostlivosťou o zálievku, ochranou pred škodcami a chorobami, zberom plodov, odstraňovaním bočných výhonkov a vyväzovaním rastlín sa dočkáte výrazného zvýšenia úrody a kvality vašich paradajok.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!