Tieto rastliny zaručene vyženú z vašej ZÁHRADY všetkých ŠKODCOV. Zasaďte ich do záhonov hneď vedľa zeleniny

Škodcovia dobre spoznajú, kde im zelenina neporastie. Vďaka aromatickým repelentným rastlinám si to aspoň myslia a v tom je ten trik.

Reklamy

Naučte sa používať rôzne kombinácie zelene a vyžeňte škodcov zo záhrady pomocou kvetov a byliniek.

Ako čeliť škodcom na záhrade bez chémie?

Rok čo rok vás, respektíve vašu zeleň trápia na záhrade príživnici? A viete sa im postaviť? Dohovorom to s nimi asi nepôjde, aj keď prirodzená obrana pomocou repelentných rastlín je vlastne taká najdiplomatickejšia cesta, ako ich odradiť od návštevy práve vašich záhonov.

Pokiaľ tiež patríte medzi tých, ktorí sa snažia použitiu chémie vyvarovať, potom by sa vám práve toto mohlo páčiť.

Repelentná zeleň proti škodcom

Každý rok záhradkárov, malých farmárov i veľké poľnohospodárske závody trápia nejakí škodcovia.

Problému sa každý stavia ako môže, a okrem priemyselných postrekov, ktoré však rozhodne nepredstavujú len zlo a nešetrný prístup k ekosystému, je možné používať aj úplne prírodné prostriedky, ktoré škodcov odpudzujú.

Tieto schopnosti majú v určitej miere aj niektoré rastliny, ktoré sa po generácie vysádzajú do krajov záhonov, k plotom záhrad aj ako sprievodná výsadba priamo medzi pestované plodiny.

Všimli ste si niekedy to, že majú záhradkári v záhonoch so zeleninou rôzne kvety? Už tušíte, na čo je tento mišmaš dobrý?

Sú to predovšetkým voňavé okrasné kvety, ale aj bylinky, prípadné rôzne iné plodiny, ktoré sú charakteristické silnou arómou odpudzujúcou niektorých škodcov.

Napríklad spomínaný cesnak, z ktorého je možné vyrobiť aj postrek na škodcov, chrobáky a ďalší hmyz, odrádza už svojou prítomnosťou na záhone. Podobne fungujú aj ďalšie cibuľoviny čiže cibule, šalotky, pór alebo pažítka.

Pretože rôzne druhy zelene odpudzujú konkrétny hmyz, a aj to je jeden z dôvodov, prečo niektorí praktizujú na záhonoch sprievodnú výsadbu. Tá okrem iného ponúka ochranu pred škodcami vhodnou kombináciou rastlín.

U nás na záhonoch si môžete všimnúť napríklad afrikánov, výnimočne nechtíky alebo pryšce. Prečo sa do záhonov vysádzajú a ktoré ďalšie rastliny sa môžu hodiť?

Ktoré rastliny vyženú škodcov zo záhrady?

Pryšec skočcový je trochu nenápadná a nijako zvlášť ozdobná rastlina, ktorá sa do záhonov vsádza proti krtkom. Rastlina je jedovatá, a to kompletne celá vrátane koreňov, takže je skutočne možné, že sa jej krtkovia či hraboše vyhnú.

Krásenka sperená a nechtík lekársky sú zaujímavé tým, že do záhrad priťahujú osičky, ktoré sa živia húsenicami, a tak krásenka a nechtík nepriamo pomáhajú likvidácii žravých húseníc vo vašej záhrade.

Pestrenky nepohrdnú ani voškami, a navyše prispievajú aj k opeľovaniu.

Sirôtky odpudzujú mravce. Pamätajte ale, že mravcov sa nemožno zbaviť. Môžete ich len vytlačiť z rôznych stanovíšť a ideálne z miest, kde sa darí voškám alebo vlnatkám.

Kôpor tiež láka do záhrady hmyz a v jeho prípade ide o lienky. Lienky sú dravci, ktorí likvidujú vošky i roztočce, a sú teda rozhodne pomocníci na vašej strane v boji proti škodcom.

Navyše kôpor obsahuje aj látky s antimykotickými látkami, ktoré môžu zabrániť šíreniu plesní a hubových ochorení.

Aromatické bylinky ako levanduľa, rozmarín a šalvia odpudzujú hmyz aj niektoré zvieratá. V otvorených záhradách v blízkosti lesných porastov sa týmto bylinám a ich okoliu vyhýba aj vysoká zver.

V našich podmienkach sú to najčastejšie srnky, ktoré sa predovšetkým v zimných mesiacoch ľahšie dostávajú aj za ploty. Z ríše hmyzu tieto bylinky odpudzujú slimáky, plzáky a tiež kliešte.

Aromatické cibuľoviny ako cesnak, pór, cibuľa, ale aj pažítka sa nemajú kombinovať so strukovinami, ale inak sú vhodné takmer k akejkoľvek inej zeleni. Osvedčili sa predovšetkým vedľa jahôd a maliníkov.

Aksamitníky čiže afrikány nemajú nijako lákavú vôňu ani pre nás, navyše ale vadia aj voškám i mravcom.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

2024-05-11T07:27:25+02:00Tags: , , |

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top