Aby ste mohli obdivovať bohatú úrodu nezabudnite na TIETO 3 veci! Pre maliny sú tieto mesiace veľmi dôležité

Publikované: 16 mája 2024Prečítané: 705Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Maliny sú jednými z najobľúbenejších ovocných kríkov pestovaných v záhrade. Sú cenené pre svoju chuť, vitamíny, spracovanie a nie príliš zložité pestovanie.

Nevyžadujú veľa ošetrení, ale stojí za to vedieť o niektorých činnostiach vykonávaných v určitých obdobiach roka, ktoré majú významný vplyv na výnos úrody.

Starostlivosť o maliny v júni až júli.

Ochrana proti škodcom

Maliny v tomto období rodia a hrozí ich oslabenie škodcami, čo spôsobí slabšiu úrodu, ako by mohla byť. Najzraniteľnejšie sú na slimáky a vošky.

Kým slimáky ich okusujú na spodku, vošky sa živia najnovšími listami, kvetmi a pukmi plodov. Horné výhonky môžu byť pokryté škodcami, čo zabráni rozvoju ovocia.

Musíte byť obzvlášť opatrní a rýchlo reagovať. Na vošky je najlepšie použiť prírodný ekologický prostriedok, ktorý možno nastriekať aj na ovocie.

Polievanie

V suchých a horúcich dňoch nenechávame rastliny zároveň samotné, najmä v suchých a horúcich dňoch. Naše kríky potrebujú vodu, aby prinášali ovocie. Každé 2-3 dni ich výdatne zalievajte.

Kŕmenie

V prvých dvoch mesiacoch leta potrebujú maliny extra výživu. Príliš málo živín výrazne znižuje množstvo, veľkosť a kvalitu ovocia.

Ak sú listy kríka svetlejšie, žlté a majú malé výrastky, je to znak toho, že malinám určite chýba dusík. Bujné kríky, veľké množstvo porastov a hustota kríkov sú zase znakom príliš veľkého množstva dusíka v pôde.

Žltnúce končeky listov, padajúce kvety alebo plody pred dozretím sú známkou nedostatku draslíka.

Malo by sa však pamätať na to, že nadbytok draslíka inhibuje vstrebávanie horčíka, takže to s podávaním príliš veľkého množstva tejto zložky nemôžete preháňať, pretože horčík je z veľkej časti zodpovedný za efektivitu plodenia kríkov.

V júni – júli sa oplatí použiť hotové viaczložkové prírodné biohnojivá alebo jednozložkové, ak dokážeme rozpoznať nedostatky.

Pri nedostatku dusíka môžete pôdu obohatiť o silne zriedený slepačí hnoj alebo žihľavovú kašu alebo primiešať do pôdy dusičnan amónny do hĺbky asi 20 cm. Dávka je až 0,7 kg na 100 m2 malín.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!