Jeseň, ako každý vie, je hlavným časom zberu. Neskoro dozrievajúce jablká a hrušky sa oberajú zo stromov, narýchlo sa odváža zo záhrady posledná papriku, kapusta, pór, cvikla, mrkva, batáty, zemiaky, repa či tekvice v obave, že dlhotrvajúce dažde a chladné počasie premrhajú zvyšky úrody na záhrade.

Reklamy

Ale stojí za to sa tak horúčkovito ponáhľať, aby ste pozbierali úplne všetku úrodu? Naozaj nič nemôže prežiť prichádzajúci chlad noci?

Práve naopak! Existuje zelenina a okopaniny, ktoré sa blížiaceho mrazu nezľaknú – čím dlhšie zostanú v záhrade, tým viac živín sa im podarí akumulovať a budú len hodnotnejšie a chutnejšie.

Ba čo viac – niektoré z týchto plodín možno dokonca nechať na zimu v zemi, ak napríklad nie je dostatok miesta v pivnici. Dobre prezimujú pod snehom a stále zostávajú čerstvé.

Ktorú zo zeleniny môžeme zberať neskôr ako ostatné a nechať na záhonoch do prvého sneženia alebo až do jari?

7 druhov zeleniny, ktoré sa zimy neboja

Chren

Čas zberu chrenu z polí prichádza na samom konci októbra alebo začiatkom novembra. Táto zelenina sa bude v záhrade cítiť skvele až do mrazu – dokonca nahromadí viac živín, stane sa voňavou, šťavnatou a aromatickou.

Chren sa zbiera po úplnom zožltnutí a zvädnutí listov. Korene vykopte vidlami alebo vypáčte lopatou do hĺbky 40 cm, potom ich vytiahnite zo zeme a pred uskladnením vysušte.

Ani to však nie je nutné – chren môžete nechať v záhrade až do jari. Aby to bolo možné, po orezaní vrcholov stačí pokryť rastliny hrubou vrstvou mulča (rašelina, slama atď.). Chren môže rásť na jednom mieste aj päť rokov.

Mrkva

Mrkva určená na uskladnenie a vysadená v druhej polovici mája alebo v polovici júna môže pokojne zostať v zemi až do prvých nočných mrazíkov (pri dennej teplote cca 5°C).

Budú sladšie a aromatickejšie a lepšie sa skladujú ako tie, ktoré sa zbierajú v teplých dňoch. Nezabudnite na výber správnej odrody mrkvy – neskoršie odrody sú schopné dlhšie zostať v zemi a lepšie znášajú zimné uskladnenie.

Výnimkou neskorého zberu je daždivá jeseň. Ak je pomerne teplé počasie, ale často silno prší, je lepšie zozbierať celú úrodu skôr, pretože korene, ktoré nasali veľa vlahy, potom hnijú.

Zalievanie mrkvy sa ukončí mesiac pred zberom.

Úroda sa vykope lopatou (alebo tupými vidlami), opatrne sa odstránia korene a vysušia sa v tieni. Potom očistíme mrkvu od zvyškov zeme a úplne odrežeme vrcholy (môžete nechať len niekoľko milimetrov).

Ak sa chystáte nechať mrkvu v záhrade až do jari, pripravte podmienky na bezpečné prezimovanie. Odrežte vrcholy a zakryte výsadbu smrekovými vetvami.

Na smrekové konáre položte vrstvu mulča do hrúbky 15 cm, na vrch prikryte fóliou. V chladnej zime sa odporúča zhrnúť viac snehu z mrkvy, aby korene nezamrzli.

Topinambur

Topinambur má silný, hlboko zakorenený koreňový systém. Práve na podzemných výhonkoch (behúňoch) sa tvoria jedlé a úžitkové hľuzy tejto rastliny (biela, žltá, fialová, červená), ktoré chutia ako kapustové jadro či repík.

Podzemná časť rastliny dobre prezimuje v pôde – pri uskladnení v pivnici však môžu hľuzy začať plesnivieť alebo hniť.

Ak plánujete nechať topinambur na záhone až do jari, nezabudnite, že môže prezimovať úplne bez prístrešia, hoci v regiónoch s malo snehom v zime sa stále odporúča prikryť záhony slamou (5 cm vrstva) a navrch poukladáme smrekové vetvičky.

Ak ho chcete zbierať na jeseň, rozhodne sa nemusíte ponáhľať, môžete to urobiť po zbere všetkých hlavných plodín v záhrade, najmä od septembra a v októbri stále lahodí oku vysokými zelenými stonkami s jasne žltými kvetmi…

Ružičkový kel

Napodiv, pred prvým snehom môžete ružičkový kel nechať na záhonoch a hlavičkách – keď sú vystavené chladu, budú len chutnejšie bez straty vitamínov a živín. Môžete zbierať podľa potreby.

3 – 3,5 týždňa pred zberom orežte vrch a odstráňte všetky listy, aby sila prešla do dozrievania. Počkajte, kým teplomer nebude pod -6°C, ale nie viac ako -10°C – počas tejto doby sú hlavice najvhodnejšie na vyberanie a skladovanie.

Ružičkový kel skladujte zakopaný v škatuliach so zeminou alebo jednoducho vysušený na policiach v suteréne.

Pór

Neskoré „zimné“ odrody (na rozdiel od „letných“ majú nízku, podsaditú stonku a tenké listy so silným sivým voskovým povlakom) je možné nechať v záhrade aj na zimu – v ďalšom roku pred kvitnutím ich odstráňte vykopaním celej rastliny.

Ak sa chystáte pór pred zimou odstrániť, nezabudnite, že ľahko znáša pokles teploty až na -7 °C.

Jesenný zber nepotrebujú ani viacročné podzemkové cibuľky, ktoré dobre znášajú zimné prechladnutia – jarná cibuľa, pažítka.

Paštrnák

Paštrnák, ktorého šťavnaté svetlé korene sa pestujú na potravinárske aj liečebné účely, celkom dobre prezimujú bez prekrytia.

Vyberá sa až do stabilných mrazov (do polovice októbra, odrezávanie vrcholov rukavicami a jemné okopávanie vidlami) a po zbere sa paštrnák skladuje ako mrkva: v škatuliach s pieskom.

Petržlen

Táto mrazuvzdorná plodina má veľa odrôd, je nenáročná a veľmi užitočná.

Petržlen sa zvyčajne zbiera na uskladnenie v októbri, pred príchodom mrazov – vykopáva sa vidlami, ťahá sa za vrcholy, suší sa na vzduchu a skladuje sa v chlade.

Ak však chcete, môžete túto zeleninu ľahko prezimovať na otvorenom záhone. K tomu stačí záhon prikryť zeminou alebo mulčovať humusom (možno kompostovať) s vrstvou 5-10 cm.

S nástupom mrazov sa vrcholy takýchto koreňových plodín odrežú na výšku 5 cm. Potom by mala byť každá rastlina prekrytáá a mulčovaná silnou vrstvou sena, rašeliny alebo pilín. Plodinu treba vykopať skoro na jar, kým začnú rásť listy.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: smakdnia.pl, Foto: freepik.com