3 závažné hriechy pri vyväzovaní paradajok ku podpere, ktoré vám vaše rastliny neodpustia! Ide vám o úrodu, robíte ich tiež?
Zdieľať článok na socialných sieťach
Aké tri najčastejšie chyby robia záhradkári pri vyväzovaní paradajok? Nie je to nič zložité, no napriek tomu sa môžeme často stretnúť s nevhodnými spôsobmi starostlivosti o paradajky a ďalšie plodiny.
Ako sa starať o paradajky?
V lete už sú paradajky zakorenené a bujné. Prvé z nich sa začínajú červenať a prvý poriadny zber už je na spadnutie. Teraz je nutné pokračovať v starostlivosti, zalievať, prípadne mierne prihnojovať, ale aj kontrolovať rast.
K tomu patrí nielen vyväzovanie, ale aj zbavovanie rastlín zálistkov.
Vyväzovanie paradajok je nevyhnutné
Paradajky sú u nás veľmi často pestované, či už na záhradách alebo balkónoch, a hoci by sa mohlo zdať, že sú skúsenosti záhradkárov bohaté, z času na čas každý šliapneme vedľa.
Už ste tiež počuli názor, že keď to rastie na poli bez opory, potom určite nie je potrebné starať sa ani na záhrade? To by sa dalo ešte povedať o uhorkách, ale iba niektorých.
V prípade paradajok to skutočne neplatí, opýtajte sa v záhradníctve. Aj tam pestujú paradajky na oporách z povrázkov alebo pri iných štruktúrach.
Správne vyviazanie zaistí, že rastliny budú mať dostatočnú oporu a nebudú sa lámať pod ťarchou plodov. Bohužiaľ, mnoho záhradníkov robí chyby, ktoré môžu negatívne ovplyvniť rast aj zber, a to je určite škoda.
Chyby vo vyväzovaní paradajok
S ktorými chybami vo vyväzovaní sa môžete najčastejšie stretnúť? Nerobíte niektoré?
Jednou z najčastejších chýb je vyväzovanie paradajok príliš pevne k opore. Pokiaľ sa povrázok zareže do stonky rastliny, obmedzí prúdenie živín a vody. Zároveň je v tomto mieste rastlina náchylná na zlomenie, plesne či prípadne aj na zahnívanie.
Navyše rastlina silnie a aj do zdanlivo dostatočne veľkého oka môže až prerásť.
Záhradkári sa celkom zbytočne obávajú príliš tvrdého povrázku i voľného úväzku. Úväzok okolo tyčky alebo opory môže byť pevný, ale okolo rastliny veľmi voľný. Oko okolo stonky môže byť rovnako veľké ako krúžok, ktorý vznikne, keď spojíte palec a ukazovák.
Pokiaľ vám mäsiarsky alebo silnejší špagát nevyhovuje, nastrihajte pruhy z látky alebo použite staré nastrihané silonky. Existujú aj špeciálne štipce na prichytenie paradajky k opore.
Správna technika vyväzovania je kľúčom k úspešnému rastu paradajok. Pravidelne kontrolujte výšku rajčiaka aj nutnosť ho priväzovať. Určite spoznáte, kedy je potrebné rastlinu znova priviazať, obvykle je to vhodné po 20 cm.
Pamätajte, že nejde len o obdobie, keď dozrievajú plody. Paradajka v našich podmienkach musí rýchlo rásť a mať čo najlepšie podmienky na zrenie plodov. Za pomerne intenzívnu starostlivosť sa vám rastlina odvďačí bohatou úrodou.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!