Kôpor klíči dlho, vzchádzanie je viditeľné minimálne až po dvoch týždňoch. Niekedy dokonca trvá dlhšie alebo sa semená nechytia vôbec. Tento proces je však možné urýchliť. 

Reklamy

Kôpor klíči dlho, vzchádzanie je viditeľné minimálne až po dvoch týždňoch. Niekedy dokonca trvá dlhšie alebo sa semená nechytia vôbec. Tento proces je však možné urýchliť. 

Existuje niekoľko spôsobov a všetky zaručujú skvelé výsledky. Kôpor môže vyklíčiť už aj za tri dni!

Metódy zrýchleného klíčenia kôpru

Aby semená kôpru rýchlo vyklíčili, musíme ich zbaviť zlúčenín spomaľujúcich klíčenie, éterických olejov a zmäkčiť obal semena. Môžeme to urobiť pomocou jednej z 3 metód.

1. Namáčanie vo vode

Prvým spôsobom je namáčanie najskôr v horúcej a potom v studenej vode.

Semená kôpru musia byť umiestnené v látkovom vrecku. Môže to byť gáza, handrička alebo kus inej látky. Zauzlíme, aby sa semienka nemohli dostať von a vrecúško ponoríme na cca 2 minúty do vody s teplotou 50-60 stupňov.

Potom ich vložíme do nádoby so studenou vodou, v ktorej ich necháme 2 dni. Počas tejto doby musíme 2-3 krát vymeniť studenú vodu.

Po odstránení semienok ich osušíme, aby sa pri výseve nezlepili a vysejeme.

2. Striedavé ponorenie do vody

Semená umiestňujeme do látky podobným spôsobom ako vyššie. Tento spôsob spočíva aj v umiestnení semienok do horúcej a studenej vody, avšak s tým rozdielom, že to robíme viackrát striedavo. Rozdiel je aj v tom, že voda má mať vyššiu teplotu.

Pripravte si dve misky, jednu naplnenú vriacou vodou a druhú studenou. Vrecúško so semienkami ponoríme najskôr na 2 sekundy do vriacej vody a potom na 2 sekundy preložíme do studenej vody. A takéto striedavé ponorenie opakujeme 15x.

Potom semená necháme vo vrecúšku 2 dni. Nesmú sa ponárať do vody, ale nesmú ani vyschnúť. Postriekajte vrecko vodou, aby zostalo vlhké.

3. Namáčanie v alkohole

Namáčanie v alkohole je najúčinnejšou metódou, pretože semená nielen zbaví éterických olejov a zmäkčí obal, ale ich aj dezinfikuje, čím zabezpečí väčšiu odolnosť voči bakteriálnym a hubovým ochoreniam.

Môže to byť akýkoľvek alkohol (35-45% vodka, koňak, whisky, alebo niečo, na čo máte práve chuť 😉).

Semená v tomto prípade tiež vložíme do látkového vrecúška, a potom ich na pol hodiny ponoríme do alkoholu. Po uplynutí tejto doby ich vyberieme z alkoholu a opláchneme pod tečúcou vodou izbovej teploty. Potom osušíme a vysievame.

Ako správne zasiať semená kôpru

Teplota pôdy by mala byť aspoň 10 stupňov Celzia, v chladnejších podmienkach kôpor nevyklíči. Mala by byť tiež pomerne stabilná teplota. Kôpor neznáša mráz.

Do substrátu pridajte hotový kompost alebo humus a trochu dreveného popola. Pôda musí byť voľná. Semená zasiate do hĺbky asi 1 cm.

Kôpor má rád slnko, zle rastie v tieni. Zle znáša aj sucho a nadmernú vlhkosť. Zem by mala byť neustále vlhká, ale nie bahnitá.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!