Mnoho záhradkárov pestuje svoje vlastné sadenice paradajok zo semien. Nie je to ľahká úloha a môže spôsobiť problémy najmä začínajúcim záhradkárom.

Reklamy

Často sa stáva, že sa rastliny vo výsevnom záhone alebo v kvetináčoch nadmerne naťahujú.

Povieme vám, čo môžete v tejto situácii urobiť.

Sadenice paradajok sú náchylné na natiahnutie.

Vzhľadom na krátke leto musíme časť vegetačného obdobia paradajok realizovať doma. Toto nie je ideálne miesto pre správny rast sadeníc.

Rastliny dostávajú príliš málo svetla, málo živín v zemi a často nevhodnú teplotu. Zlé vetranie a nevhodné zalievanie.

Rastliny sa vyvíjajú so slabo vyvinutým koreňovým systémom a dlhou, štíhlou stonkou.

Čo robiť, ak sú sadenice paradajok nadmerne bujné a natiahnuté?

Postup závisí od situácie a veľkosti sadeníc.

Ak sú vaše sadenice stále malé , musíte im vytvoriť podmienky, ktoré mierne spomalia proces rastu. Tie, ktoré podporia rast rastliny do šírky, nie smerom nahor.

V prvom rade treba podlhovasté sadenice premiestniť do chladnejšej miestnosti. Teplota 13-15 stupňov mierne spomaľuje rast rastlín.

Mali by ste tiež pamätať na to, že paradajky rastú veľmi vysoko, ak nemajú dostatok svetla a musia ho ťažko hľadať. Poskytnite rastlinám dodatočné svetlo , ktoré ich tiež spomalí. Za týchto podmienok si paradajky vyvinú silnejší koreňový systém a stonky zhrubnú a zosilnia, aby lepšie podporovali budúce plody a zdroje potrebné na ich pestovanie.

Ak už sadenice rastú v črepníkoch, ale sú veľmi dlhé a do presádzania do zeme zostávajú ešte viac ako 4 týždne, oplatí sa ich presadiť do vysokých črepníkov, kde sadenice zasadíme hlbšie, ako vyrástli.

Stonky vytvoria ďalšie korene, ktoré zvýšia príjem živín. V dôsledku toho budú sadenice kratšie, ale oveľa silnejšie a hrubšie.

Ak sa budú sadenice presádzať o dva až tri týždne a už sa príliš natiahli (vyrástli ochabnuté a vysoké), môžeme zaštipnúť vrcholy našich paradajok.

Jednoducho ich ostrihajte a nechajte na kríku 2-4 hlavné listy. Paradajky vytvoria divoké výhonky z pazúch listov a rozkonárujú sa.

Odrezané vršky môžeme vložiť do vody, zakorenia a môžu sa vysadiť na záhony. Takto získame dvakrát toľko silnejších kríkov.

Ak je čas sadiť do zeme a máme silné sadenice, možno použiť horizontálnu výsadbu. Potom vykopeme dlhú jamu a sadenicu vložíme šikmo tak, aby väčšina stonky bola pod zemou.

Z tejto "pochovanej" časti očešeme lístie. Zo stonky vyrastú ďalšie korene, ktoré posilnia rastlinu. Časť nad zemou sa sama rýchlo napraví.

Môžete však umiestniť k rastline kolík a priviazať ju, aby ste jej pomohli dostať sa do vzpriamenej polohy.

Takáto semiačka rýchlo vyraší ďalšie korienky a pekne narastie zelená hmota.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!