Zožltli vám vrchy cibule a začínajú schnúť? Vyriešte tento problém kým nie je neskoro, používam tento roztok!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Môže sa zdať, že pri pestovaní je zbytočné venovať pozornosť zelenej časti cibule, keďže tá aj tak vyschne. Cibuľu predsa pestujeme pre niečo iné.
Medzitým veľkosť a kvalita hlavy cibule priamo závisí od toho, ako dobre sa listy vyvíjajú v prvej polovici vegetačného obdobia.
Silné, dobre vyvinuté zelené časti sú z veľkej časti zodpovedné za procesy výživy celej rastliny. A zažltnuté a schnúce listy obmedzujú množstvo živín, ktoré idú do podzemnej časti.
Problém môže vzniknúť v dôsledku vystavenia nízkym teplotám, škodcom, chorobám alebo nesprávnej zálievke. My sa však pozrieme na najčastejšiu príčinu – nedostatok živín alebo nevhodná rovnováha ingrediencií.
Vlastnosti kultúry
Cibuľa je stredne náročná plodina, ale potrebuje pomoc vo forme hnojenia . Hnojivá bohaté na dusík sa aplikujú počas prvej fázy rastu cibule, potom sa prejdú na hnojivá bohaté na fosfor a draslík, aby sa podporil vývoj hľúz.
Od júna, keď sa dni predlžujú, sa začnú vytvárať cibuľky, ale ak listy nie sú dobre vyvinuté, cibuľky budú malé.
Okrem týchto kľúčových makroživín potrebuje cibuľa stopové prvky (železo, bór a mangán) v malých dávkach.
Existuje aj skupina mezoelementov, ktoré zaujímajú medzipolohu medzi hlavnými skupinami. Síra, horčík a vápnik sa tiež často mylne počítajú ako mikroživiny, hoci ich rastliny potrebujú v oveľa väčšom množstve.
Ako pripraviť a použiť pentasulfátové hnojivo
Existuje jednoduchý spôsob, ako poskytnúť cibuli kompletnú výživu , dokonale prispôsobenú jej potrebám. Kondicionér z niekoľkých obľúbených prípravkov urobí listy cibule veľké, husté a zelené.
Rozpustite v 10 litroch vody:
- síran draselný – 1 polievková lyžica;
- síran horečnatý – 1 polievková lyžica;
- síran amónny – 1 polievková lyžica;
- síran meďnatý – 1 čajová lyžička;
- síran železitý – 1 lyžička.
Do roztoku pridajte 100 ml tekutého humátu draselného. Záhon s cibuľou zalievajte v množstve 10 litrov na 1,5 m2.
Dusík bez draslíka a železa nezvyšuje hlavu, podporuje len rozvoj nadzemnej časti, ako aj hromadenie dusičnanov. Samotný dusík bez síry tiež správne „nefunguje“. Horčík je prvok, ktorý je spolu s dusíkom a železom zodpovedný za zelenú farbu listov.
Tento sulfátový cibuľový kondicionér sa najlepšie aplikuje prvýkrát na začiatku, akonáhle teplota stúpne na 15 ° C, druhý – začiatkom mája. A tretíkrát v júni.
Na prelome júla a augusta sa listy cibule začínajú lámať a prirodzene schnúť. Keď je väčšina cibúľ v tomto stave a zostanú 3-4 zelené listy, začneme so zberom.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!