Vaša úroda paradajok je v ohrození! Častý dážď a vlhké teple počasie plesne milujú. Jednoduchý postrek za pár drobných si vyrobíte doma

Publikované: 16 júla 2024Prečítané: 459Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pre paradajky môže byť takéto počasie veľkým nebezpečenstvom. Nadmiera mokra totiž prináša riziko plesní.

Paradajky patria medzi jeden z najzdravších druhov zeleniny. A nie je divu. Tieto „červené guličky“ sú doslova nabité vitamínom K, ktorý chráni vaše kosti.

Nájdete v nich aj dávku dôležitých minerálov, ako je napríklad draslík, ktorý posilňuje nervový systém, svaly a srdce.

Prítomnosť ďalšieho dôležitého minerálu – chrómu – zase konzumentom paradajok znižuje cukor v krvi, takže je celkom fajn prevenciou aj pre diabetikov.

A tak by sme mohli o blahodarnosti paradajok pokračovať. Najlepšie plody sú samozrejme z vlastnej záhradky. Pokiaľ máte teda sadenice paradajky na záhrade alebo za oknom, zbystrite.

Máme pre vás tip, ako úrodu ochrániť pred letnými neduhmi.

Úhlavní nepriatelia

Letné počasie je zmesou horúčavy a dažďov. Čo o to, paradajky si na slniečku pomerne vyžívajú, horšie je, keď nastúpi výdatné zrážky, ktoré prináša nebezpečenstvo ich úhlavného nepriateľa - plesne.

Podľa pestovateľov je každý druh paradajok náchylný na iný druh plesne.

Napríklad paradajka jedlá (Solanum lycopersicum) býva často napádaná plesňou zemiakovou. Poznáte ju podľa toho, že má rastlinka na listoch šedozelenej škvrny, ktoré potom zosychajú a vyzerajú ako spáleniny od slniečka.

O nič mierumilovnejšie nie je ani pleseň šedá (Botrytis cinerea), ktorá okrem paradajok napáda aj papriky, broskyne či jahody. Ako ju rozpoznáte?

Jednoducho. Pleseň je spoznať na stonkách plodov, ktoré pokryje šedavým závojom. Neskôr sa zmocnia aj samotnej úrody, ktorú okamžite znehodnotia.

Prevencia sa vypláca

Podľa pestovateľov paradajok je dobré plesniam predchádzať. Nepísané pravidlo znie, že nie je dobré sadiť paradajky vedľa zemiakov, kde hrozí výskyt plesne zemiakovej.

Dôležité je tiež zachovávať rozostup medzi jednotlivými sadenicami, aby medzi nimi prúdil vzduch a po daždi mali šancu sa prirodzene vysušiť. Veľa proti plesniam pomôže aj slniečko, ktoré funguje ako fén na vlasy…

Pekne ich vysuší od prebytku vlahy a „vykreslí“ plody do červena. Prírodnou ochrankou proti škodcom a plesniam je tiež výsadba aromatických rastlín ako je nechtík lekársky, bazalka pravá alebo aksamitník v blízkosti záhona.

Postrek z prášku do pečiva

Napriek tomu, že prevenciu dodržíte, môže sa stať, že na paradajkách sa objaví pleseň. Čo potom? Prvou pomocou je odstránenie zasiahnutých listov.

Pokiaľ sa pleseň rozšírila na celú sadenicu, radšej sa jej zbavte, aby sa choroba nešírila ďalej… Ale pozor! Nikdy plesnivé rastlinky nehádžte na kompost, pretože tak by ste sa infekcie nikdy nezbavili.

Proti plesni dobre funguje aj domáci roztok, ktorý si pripravíte z 1 prášku do pečiva, ktorý ste rozmiešali v 5 litroch vody. Aby mal postrek dostatočnú priľnavosť, pridajte doň ešte trochu rastlinného oleja.

Máte hotovo? Roztok nalejte do postrekovača a ošetrujte ním paradajkový záhon každý tretí deň.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!