Väčšina ľudí toto nevie a pripravuje sa tak o budúcoročnú bohatú úrodu jahôd! Vaše jahodovníky vás práve teraz potrebujú najviac

Publikované: 18 augusta 2023Prečítané: 10465Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Tiež už zbierate na záhrade posledné dozreté jahody? Po úspešnom zbere by ste sa mali postarať aj o rastliny jahôd. Táto starostlivosť sa vám totiž určite oplatí!

Pokiaľ ste už zužitkovali všetky jahody a zostal vám na záhrade len záhon plný rastlín, nenechávajte ho bez povšimnutia. Jahodníky potrebujú vašu náležitú starostlivosť aj naďalej. Čo všetko pre nich môžete po zbere urobiť?

Prečo sa postarať o jahody po zbere

Pokiaľ si chcete v ďalšej pestovateľskej sezóne užiť opäť bohaté a kvalitné úrody jahôd, mali by ste zhruba 2 týždne po zbere ich rastliny riadne ošetriť. Záleží na ich starobe. Podľa toho sa odstraňujú buď rozrastené šľahúne, burina, možno nadstielka, alebo je potrebné záhon zrušiť a naplánovať nový.

Odrežte šľahúne a pripravte si sadenice

Vďaka dôkladnému odstráneniu dlhých výhonkov zabránite zbytočnému vyčerpaniu a oslabovaniu jahodových trsov. Z odrezaných šľahúňov s novými sadenicami si zároveň pripravte výsadbové rastliny.

Vyberajte však vždy len zdravé, dostatočne silné trsy a nikdy nepoužívajte posledné výhony na konci šľahúňa. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré rastú najbližšie k materskej rastline.

Následne sadenice predpestujte na záhone v spone 8 x 8 cm a do tejto pôdy pridajte rašelinu. Presaďte ich však až koncom júla či začiatkom augusta na dobre vyhnojený záhon.

Zbavte jahodníky buriny

V súčasnom záhone by ste mali po zbere jahôd nakypriť pôdu a tiež odstrániť prerastajúcu nežiaducu burinu. Urobte to najdlhšie 3 týždne po poslednom zbere.

Rastliny tým značne povzbudíte a podporíte, pretože nebudú ochudobnené o živiny, ktoré by im burina značne odoberala. Pokiaľ ste využívali nadstielku, začnite čistenie záhona tým, že ju starostlivo vyhrabete a vyveziete.

Záhon obnovujte po troch rokoch

Pre dobrú úrodu je tiež potrebné jahodový záhon obnoviť najlepšie raz za tri roky. Najviac totiž plodia dvojročné jahody, tretí rok už rastliny slabnú, strácajú svoju silu a sú menej odolné chorobám a škodcom. Preto po treťom zbere vymeňte staré rastliny za nové.

Jedno a dvojročné jahody zastrihnite

V prípade, že pestujete jahody prvý alebo druhý rok, mali by ste rastlinám po zbere odstrániť staré listy. Buďte však opatrní v miestach okolo srdiečka rastliny, aby ste ho nepoškodili.

Do konca sezóny obrastú jahody novými listami a celkovo ich tak zmladíte. Pokiaľ pestujete stáleplodiace odrody, u tých listy nestrihajte. Ich listy by sa nestihli obnoviť a rastliny by tak neboli dostatočne pripravené na mráz.

Dodajte jahodám živiny

Po celej sezóne sú jahody pomerne vyčerpané, pretože dali všetku energiu a živiny do kvetov a plodov. Doprajte im preto hnojivo bohaté na fosfor či draslík. Skvele napríklad fungujú obyčajné slepačince.

Zalejte 1 až 2 slepačie výkaly vodou a nechajte ich tak dva týždne kvasiť. Potom hnojivo narieďte vodou v pomere 1:10 a použite ako výživnú zálievku.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!