V záhrade môžem zbierať mravcov na kilá. Konečne mám perfektnú vychytávku, ktorá funguje

Publikované: 16 júna 2024Prečítané: 48589Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Problém s mravcami sa objavil, keď začalo jarné upratovanie. Ukázalo sa, že ich mám dosť. Ukrývali sa v starom dreve, ktoré zostalo po zime, medzi rastlinami, pod dlažobnými kockami a terasou

Boli všade a hoci viem, akú dôležitú úlohu zohrávajú v ekosystéme, musel som nad nimi znovu získať kontrolu, pretože ničili rastliny.

Čítal som na jednom záhradkárskom fóre, čo je dobré pre mravce v záhrade, a môj kamarát záhradkár mi potvrdil účinnosť tejto jednoduchej metódy. Skúste to a budete prekvapení, ako rýchlo hmyz  zmizne.

Čo láka mravce do záhrady?

Prilákanie celých kolónií mravcov do vašej záhrady nie je také ťažké. Často to robíme úplne nevedome, na voľnom priestranstve pri dome nechávame rôzne odpadky, ktoré mali byť okamžite vyhodené do koša.

Hoci mravce sú hmyz klasifikovaný ako všežravý, hľadajú predovšetkým cenné zdroje bielkovín a cukrov, pričom cestujú cez rozsiahle zelené plochy.

Ak si našli cestu do vašej záhrady, pravdepodobne preto, že bola chvíľu neupravená, napr. problémom môže byť aj zlé skladovanie živočíšnej potravy či výroba kompostu v otvorených riadkoch.

Čo priťahuje mravce do záhrady bez zvyškov jedla? Biotopmi, v ktorých radi hniezdia, sú vysoké trávy, kopy zhrabaného, ​​ale neuprataného lístia, orezané konáre či nepozametané altánky.

Mravce láka do záhrady aj nadmerná vlhkosť a akékoľvek kaluže vody na nich pôsobia ako magnet. Musíte si uvedomiť, že tento nenápadný hmyz vylučovaním špecifických feromónov priťahuje ďalších jedincov a okamžite zvyšuje počet kolónií.

Nechávajú ich na cestách, po ktorých cestujú, takže bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, pravdepodobne sa čoskoro objavia ďalšie a ďalšie.

Hoci mravce zohrávajú dôležitú úlohu v ekosystéme, vrátane: aktívne sa podieľajú na rozklade organického odpadu alebo na kontrole populácií škodcov, ich prítomnosť medzi záhradnými rastlinami sa neodporúča. Všimol som si, že tam, kde ich bolo najviac, spôsobili veľké škody:

  • mravce robia všetko pre to, aby zvýšili populáciu vošiek a tie aktívne ničia rastliny - mravce sa živia medovicou, sladkou substanciou, ktorú vošky vylučujú, a preto im tak záleží na ich ochrane a prenášaní na nové zdroje potravy;
  • zhoršovali štruktúru a kvalitu pôdy a zároveň vystavovali koreňový systém rastlín početným škodám, a to všetko preto, že si medzi rastlinami vybudovali rozsiahle podzemné hniezda;
  • viedlo k zvýšeniu aktivity iných škodcov v záhrade.

Rozhodol som sa s nimi vysporiadať skôr, ako vstúpia na záhony a začnú ničiť hľuzy starostlivo ošetrovanej zeleniny. Na jednom záhradkárskom fóre som čítal, že proti mravcom sa dá bojovať niekoľkými jednoduchými spôsobmi.

Ťažko som tomu uveril, ale kamarát záhradkár potvrdil ich účinnosť.

Kde si mravce stavajú hniezda?

To, že som vo svojej záhrade objavil miesta zamorené hmyzom, neznamenalo, že viem, kde si mravce postavili hniezda. Tento mikroskopický hmyz si pod zemou buduje rozsiahle chodby a vytvára aj kopčeky na povrchu pôdy.

Niektoré druhy žijú v hniezdach vybudovaných v odumretom dreve, napr. na zemi narezaných konároch stromov, ako aj v živých rastlinách, ako je vysoká tráva alebo tymian (pod ním hniezdia podzemné mravce).

Zatiaľ čo hmyz, ktorý stavia kopčeky, sa dá ľahko nájsť, zvyšné mravce musia byť chytené návnadou a sledované do hniezda. Ako to spraviť?

Môj kamarát záhradník ma poučil, ako vystopovať mravce. Mal som rozhádzať omrvinky potravy v blízkosti miest, kde boli mravce najaktívnejšie, a potom som mal pozorne sledovať, akým smerom hmyz "zváža" svoju korisť.

Takto som našiel ich podzemné hniezdo, pohybujúce sa ako niť do klbka. Stačilo použiť osvedčenú posýpku. Vyskúšal som viacero metód a žiadne mravce nie sú v dohľade.

Čo je dobré pre mravce v záhrade?

Najproblematickejšie v mojej záhrade sa ukázali byť červené mravce, domáce mravce a záhradné - boli ich doslova stovky. Boj s nimi bol spôsob, ako minimalizovať poškodenie rastlín, ktoré som začínal vidieť voľným okom.

Na malinách a čučoriedkach bolo veľa vošiek a slabnúce rastliny pomaly začínali žltnúť. Potom sa na stromoch v minisade a na ihličnanoch rastúcich v blízkosti začali objavovať pakomáry.

Rozhodol som sa vysporiadať sa s mravcami raz a navždy, preto som použil nižšie uvedené metódy a pozoroval ich skutočnú účinnosť. Vyskúšajte ich a uvidíte, ktorý z nich vám pomôže bojovať s mravcami vo vašej záhrade.

  • Výsadba odpudzujúcích rastlín

Na miesta obliehané mravcami, ale s dobrou pôdou, vysádzajte odpudzujúce rastliny, ako je levanduľa, bazalka, rozmarín a mäta. Tú som zasadil trochu ďalej od ostatných rastlín kvôli jej rozpínavosti na otvorených plochách, pamätajte, že mäta naozaj potrebuje priestor alebo striktne oddelené miesta, inak bude v záhrade dominovať.

  • Vriaca voda

Jedno z nájdených mravenísk som ošetril vriacou vodou. Urobte to isté, v kanvici prevarte vodu a zalejte ňou mravenisko. To by malo zabrániť invázii.

  • Kukuričná múka

Internetové fóra sa hemžia informáciami o tom, aká účinná je kukuričná múka proti mravcom v záhrade. Stačí si pripraviť misku s posypom a naniesť ju na miesta, kde sa mravce objavujú. Podľa záhradkárov miznú už po jednom takomto ošetrení.

  • Posypeme škoricou a soľou alebo práškom do pečiva

Zaujímavým riešením je posypať okolo mraveniska škoricu a soľ. Tieto dva produkty majú odplašiť mravce a prinútiť ich opustiť hniezdo. Podobný efekt bude mať prášok do pečiva nasypaný do nájdenej chodby.

  • Borax s práškovým cukrom

Starý spôsob záhradkárov spočíva v zmiešaní bóraxu s práškovým cukrom. Po kropení hniezda takáto zmes konečne prestane robiť problém hmyzu.

Najlepšou metódou na likvidáciu mravcov v záhrade je však stále udržiavanie poriadku. Tam, kde nie sú žiadne rastliny a organické zvyšky živočíšneho pôvodu, ktoré lákajú drobný hmyz, sa mravce budú objavovať nerady.

Z domácich metód, ktoré sa oplatí využiť, je veľmi obľúbená kávová usadenina, najlepšie zmiešaná s trochou korenia. Takúto zmes posypte na cestu, ktorou sa mravce uberajú, bude určite pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok.

Ak však napadnutie vo vašej záhrade dosiahlo svoj vrchol a prírodné prostriedky nezaberajú, pouvažujte o hotovej kúre proti mravcom , niekedy sa jej jednoducho vyhnúť nedá.

Ilustračná FOTO | Canva/Mhillgartner,Vinícius Rodrigues de Souza

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!