Aj keď mnohí z nás v tejto dobe preferujú hladké a ľahko udržiavateľné podlahy, stále si veľa ľudí nedokáže predstaviť útulný domov bez mäkučkých kobercov. 

Reklamy

Čo si ale počať, keď dôjde k nehode a na koberci sa objavia škvrny? Poďme to vyriešiť bez veľkej chémie a za pár korún.

Na trhu je dnes samozrejme obrovské množstvo chemických prípravkov, ktoré sľubujú zázraky. Niektoré majú koberec vyčistiť do niekoľkých sekúnd, iné sú vraj zase výnimočné napríklad svojou vôňou.

Pravdou tiež je, že väčšinou vôbec nejde o lacnú záležitosť, a tak nebude na škodu pozrieť sa po niečom, čo pomôže a navyše poteší rodinný rozpočet. Skúšali ste niekedy napríklad obyčajnú kapustu?

Prírodne a lacno

Môžete sa pýtať, čo má kapusta spoločného so škvrnami na koberci. Odpoveď je jednoduchá: práve kapusta (či už to kyslá alebo dokonca aj čerstvá hlávková) zvládnu s ušpineným kobercom bezmála zázraky.

Ich použitie je pritom jednoduché a nenáročné. V prípade kapusty kyslej sa len musíme zmieriť s jej charakteristickou “vôňou”, ktorá sa tej z prípravkov v lesklom obale asi nevyrovná.

Zato si môžeme byť istí, že ide o pomoc rýdzo prírodnú a celkom lacnú.

Jednoduchý postup

Ak sa rozhodnete použiť na vyčistenie koberca kyslú kapustu, asi nemôže byť nič jednoduchšie. Jednoducho skrátka na škvrnu navŕšte kôpku dobre vyžmýkanej kapusty a počkajte, ideálne niekoľko hodín.

Na urýchlenie celého procesu môžeme čistiaci materiál premiešať so soľou, ktorá je sama o sebe dobrým pomocníkom pri upratovaní.

Ak budeme miesto priebežne sledovať, môžeme si po určitej dobe všimnúť zmeny farby kapusty, ktoré do seba bude doslova nasávať nečistotu, ktorej sa chceme zbaviť.

Potom už ho len odstránime a miesto (samozrejme radšej celý koberec) dokonale povysávame. Malo by byť hotové.

Nemusí byť kyslá…

Okrem kyslej kapusty nedajú niektoré gazdiné dopustiť ani na tú hlávkovú, ktorú kúpime vcelku. Stačí hlávku buď rozkrojiť na dobre uchopiteľné dieliky a vopred prachu zbavený koberec nimi pretrieť.

Ľahšie odstrániteľné škvrny zmiznú, za to sa v plnej svojej kráse znovu objavia jeho pôvodné farby, na ktoré sme možno už dávno zabudli.

Vezmite na pomoc strúhadlo

Komu by sa nechcelo kľačať na kolenách a čistiť podlahu štvrtkami kapusty, môže hlávku nastrúhať a koberec takýmto materiálom posypať.

Potom príde na rad čistá metla, ktorou sa pokúsime kapustu po celej ploche koberca rozprestrieť a zároveň trochu „zapracovať“ do jeho vlasu. Po pár hodinách ho zmetieme a rozdiel, ktorý udivíme, určite nebude zanedbateľný.

Ďalší domáci superhrdinovia

Aj keď je kapusta pomerne spoľahlivý čistič kobercov, predsa len nebude zlé zmieniť sa aj o ďalších domácich pomocníkoch, ktorí sú pre takú úlohu ako stvorení.

Hovoriť by sme mohli napríklad o kuchynskej soli, ktorá ponúkne podobné služby ako hlavný hrdina tohto článku, ďalej môžeme využiť jedlú sódu. Stačí nimi koberec večer posypať a ráno povysávať. Hotovo…

Všetko zachráni kocka ľadu

Lenže čo keď dieťaťu (alebo aj dospelému) spadne žuvačka? Dostať túto hmotu z koberca sa môže zdať ako nemysliteľné, avšak iba v tom prípade, že by sme nepoznali trik s kockou ľadu alebo napríklad vreckom mrazenej zeleniny.

Ak totiž žuvačku takmer zmrazíme, stvrdne a pôjde z povrchu celkom jednoducho zlúpnuť. Podobný proces môžeme aplikovať aj pri kúsku zašliapanej čokolády.

Ani vosk nie je neriešiteľný problém

Chlad je teda dobrým pomocníkom, ale rovnako tak môžeme naopak využiť aj vysokú teplotu. Tú oceníme v prípade, keď sa nepodarí koberec uchrániť pred voskom zo sviečok.

Ani vtedy nemusíme zúfať, stačí vziať starý uterák alebo iný kus látky, položiť na škvrnu a prežehliť horúcou žehličkou. Vosk sa rozpustí a vsiakne do látky.

Ak sa nepodarí odstrániť jeho pozostatky na prvýkrát, postup treba zopakovať a dočistiť benzínom. Ako je vidieť, v každej domácnosti je aj bez chémie dosť prípravkov, ktoré pomôžu pri čistení nielen koberca.

Možno by sme sa mali vracať k tomu, čo poznali a bežne využívali už naše babičky. Príroda aj peňaženka nám budú vďačné.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!