Toto musím nasypať do skleníka na jeseň, pôda sa tak stane úrodná, ľahká a dokonale nadýchaná. Skúste to tiež

Publikované: 14 septembra 2024Prečítané: 198Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Okrem hlavných hnojív, ktoré obsahujú fosfor, draslík a dusík, pridávam do pôdy na jeseň aj ďalšie zložky, ktoré sú zamerané na intenzívne prekyprenie pôdy.

Mnohí záhradkári sa v skleníku pripravujú o bohatú úrodu paradajok, uhoriek a papriky len preto, že pôda je ťažká a po zálievke sa doslova mení na betón.

Pre korene je ťažké rásť a prijímať kyslík, rastlina vynakladá všetku svoju energiu na vývoj koreňového systému. Preto vám dnes poviem, čo je dôležité pridať do skleníka na jeseň, aby bola pôda nadýchaná ako perie.

Mimochodom, tento rok som uskutočnil experiment: zasadil som niekoľko zemiakov a paradajok do pevnej pôdy, ktorá nebola po zime prekopaná. Tak čo myslíš?

Rastliny boli v dôsledku toho zakrpatené, paradajky v júli jednoducho uhynuli a zemiaky vyprodukovali z každého kríka hrsť uzlíkov veľkosti hrášku. Preto venujte maximálnu pozornosť kyprosti pôdy, najmä ak je pôda vo vašej záhrade „ťažká“.

Takže prvou zložkou na uvoľnenie pôdy v skleníku sú piliny. Piliny, ktoré som priniesol na jeseň, stačia na kyprenie pôdy aspoň na 1 sezónu.

Okrem toho, keď sa rozkladajú, piliny dokonale nasýtia pôdu humusom. Piliny mierne okyslia pôdu, ale pridaním dolomitovej múky sa kyslosť zneutralizuje. Na každý štvorcový meter skleníka nasypem 4-5 šálok pilín.

Druhou zložkou na kyprenie pôdy je samozrejme preosiaty piesok. Piesok spôsobuje, že pôda sa po zalievaní stlačí a stlačí. Na každý štvorcový meter skleníka pridávam 1-2 lopaty piesku.

A treťou zložkou je rašelina. Najlepšie je použiť neutralizovanú rašelinu, pretože pôdu veľmi neokyslí. Rašelina je obľúbenou potravou paradajok, ktoré na nej rastú až po hlavu. Prisypem rašelinu v množstve asi 5-6 šálok na 1 meter skleníka.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!