Jeseň v záhrade: Čo urobiť skôr, ako nám zaklope zima na dvere
Zdieľať článok na socialných sieťach
Dali sme pre vás dohromady zoznam tých najpodstatnejších úloh, ktoré je dobré zvládnuť v okrasnej, ovocnej a zeleninovej záhrade počas jesenných mesiacov.
Postupujte podľa neho a postarajte sa o to, aby vaša záhrada bola včas pripravená k zimnému odpočinku.
Záhrada nám v septembri dáva svoju úrodu. Zbierajte, žnite, spracovávajte ju. A vychutnajte si pri tom krásne dni a pobyt vo svojej zelenej oáze. Prizvite aj deti, nech vám pomôžu.
Október potom bude nielen v znamení zberu, ale aj nových výsadieb, rovnako ako november. Včas si ich naplánujte a postupne začnite pripravovať záhradu na zimu, aby ste všetko v pokoji stihli.
Okrasná záhrada: Ako ju vylepšiť, čo zasadiť, čo zožať a o čo sa postarať
Veľký podiel má na väčšine záhrad trávnik. Či už ho chcete založiť alebo len dosiať prázdne miesta v ňom, vhodná doba nastáva (s ohľadom na počasie) od začiatku do polovice septembra.
Pôda je ešte dostatočne vyhriatá, takže semená dobre klíčia a do mrazov rastlinky stihnú dostatočne zakoreniť. Posledné kosenie trávnika nechajte až na koniec mesiaca október a nechajte ho dlhší ako zvyčajne.
Vyberte si a nakúpte cibuľoviny, ktoré pokvitnú na jar. V septembri môžete začať s výsadbou narcisov, október si potom nechajte na tulipány a hyacinty.
Pretože cibuľky rôznych druhov sa vsádzajú rôzne hlboko, riaďte sa pravidlom, že nad cibuľkou by malo byť asi dvakrát toľko pôdy, ako je sama vysoká.
Naopak z pôdy je potrebné postupne vybrať hľuzy a cibuľoviny rastlín, ktoré by neprežili mráz, ako sú mečíky, iskerníky alebo kaly. Vhodný čas väčšinou spoznáte podľa žltnutia listov, keď rastlina ukončuje vegetáciu.
To isté sa týka begónií a georgín, pričom u begónií je so zazimovaním vhodné počkať až do konca októbra – ak v tú dobu prídu prvé prízemné mrazíky, neublíži im to.
U georgín na ne dokonca čakáme: Až potom, čo spáli mráz nadzemné časti rastlín, je vhodný čas hľuzy vybrať a uložiť do pivnice.
Vysádzajte dvojročné rastliny vysiate na jar, trvalky, dreviny listnaté i ihličnany, živé ploty.
V septembri ešte uprednostnite rastliny kontajnerované, s vyvinutým koreňovým balom, po opadnutí listov už môžete vsádzať aj voľnokorenné, ktoré kúpite lacnejšie.
Z výsadieb odstráňte burinu, aby ste si na jar ušetrili prácu, a k trvalkám aj okrasným drevinám pridajte vrstvu kompostu.
Ak ste majiteľom vodnej plochy, odstraňujte z hladiny lístie opadané zo stromov rastúcich okolo. Vodné rastliny, ktoré počas tohtoročnej sezóny príliš zhustli, pretrhajte.
S postupujúcim časom a reálnou hrozbou mrazu nezabudnite vyliať vodu z nádrží a nádob, ktoré by mohli pri nižších teplotách popraskať.
Počas novembra skontrolujte, a ak je to potrebné aj opravte všetky zväzy vyviazaných drevín, aby ste ich ochránili pred silným zimným vetrom.
Druhy, ktoré sú menej odolné, zakryte čečinou a prihrňte k nim kompost či mulčovaciu kôru. Do zásoby si pripravte netkanú textíliu, aby ste ju mali pri ruke, keď udrie v zime veľký mráz.
Kvetináčové rastliny postupne pripravujte na presun do ich zimoviska, kde budú chránené pred mrazom.
Tieto priestory upracte, aby boli čisté, bez potenciálnych chorobných zárodkov, a umyte v nich okná, aby sa k rastlinám dostalo viac svetla. Rastlinám obmedzujte zálievku, platí, že čím chladnejšie je, tým menej vody potrebujú.
Väčšinu kvetináčových rastlín je potrebné presunúť z vonku skôr, než príde prvý mrazivá noc.
Naopak stredozemné druhy, ako sú olivovník, oleander, figovník a ďalšie, môžete vonku ešte nechať. Zvládnu aj teploty okolo mínus piatich stupňov Celzia, ktoré stimulujú ich kvitnutie v budúcej sezóne.
Rastlinné dekorácie na balkónoch a v kvetináčoch vymeňte a použite odolnejšie rastliny, ako sú rôzne druhy tráv, vresy, vresovce či okrasné kapusty.
Ovocná záhrada: Najskôr sa zamerajte na zber, potom sa o ňu postarajte
Žnite ovocnú úrodu: bazu, driene, šípky, jablká, slivky, hrušky, broskyne, orechy vlašské aj lieskové.
Vyskúšajte triky našich predkov: Slivky v sušených žihľavách alebo v sene vydržia krásne aj niekoľko týždňov. Jabĺčka a hrušky sa v minulosti tiež balili po jednom plode do papiera.
Plody nestriasajte, ale trhajte po jednom, aby neboli otlačené, ak ich plánujete skladovať.
Ku zberu vlašských orechov si pestovatelia niekedy pomáhajú klátením. Nie je to ale vhodné, nechajte plody prirodzene maximálne dozrieť, spadnú potom samy zo stromu.
Postupne ich zbierajte a sušte na slnku a čerstvom vzduchu. So zberom dúl a mišpule počkajte až po mrázikoch, budú mať sladšiu, lepšiu chuť.
Napadnuté alebo poškodené plody všetkých ovocných druhov či ich časti starostlivo zbierajte, pretože môžu byť zdrojom chorôb aj škodcov.
Ovocné stromy prihnojte draslíkom, aby drevo vyzrelo a lepšie odolávalo vymŕzaniu.
Ak si chcete namnožiť bobuľové ovocie, v októbri je vhodná chvíľa. Zrežte vetvičku so šiestimi púčiky a zasaďte ju najlepšie do pareniska tak, aby dve tretiny s púčikmi bez listov boli pod zemou.
Vysádzajte ovocné stromy a kríky a potom ich dôkladne zalievajte.
Zeleninová záhrada: Pestujte a ešte stále vysievajte
Počas septembra zberajte papriky, paradajky, cukety, baklažány, patizóny, malé tekvice, červenú repu, fazuľku a ďalšie druhy.
Prázdne záhony po nich upracte, aby na nich nezostali zvyšky, na ktorých môžu byť škodcovia alebo nejaké choroby.
Zeminu vylepšite kompostom alebo odležaným hnojom a spracujte.
Na upratané záhony môžete vysiať zelené hnojenie alebo niečo na jedenie: špenát, reďkovky, zimný šalát. Pre jarný zber vysejte už teraz mangold, vysaďte cibuľu sadzačku.
S cesnakom počkajte až na samý koniec jesene alebo na zimu. Zeleninu, ako je kel kučeravý, ružičkový kel, pór alebo čierny koreň, môžete nechať na záhone, ešte vyrastie. Jeseň je najprirodzenejším obdobím na výsadbu jahôd.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!