TERAZ je ideálny čas zasiahnuť proti ŠKODCOM a neprísť tak o úrodu! Pripravte si jarný postrek na OVOCNÉ STROMY

Publikované: 20 marca 2023Prečítané: 11060Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Jar je ideálne obdobie, kedy by ste mali začať chrániť stromy na záhrade pred nebezpečnými škodcami, ktorí by ich mohli počas sezóny značne poškodiť a zlikvidovať tak aj budúcu úrodu.

Pokiaľ pestujete na záhrade ovocné stromy, myslite na ich prvý jarný postrek. Prezimujú v nich totiž mnohí škodcovia, najčastejšie roztočce, mera jabloňová, voška, ​​pilatka slivková, vlnovník, obaleči alebo kvetopasové.

Zárodky škodcov sú na letorastoch, v trhlinách kôry, v pazuchách vetvičiek alebo na púčikoch. Práve začiatkom jari je dobré ich zlikvidovať zodpovedajúcimi postrekmi.

Zároveň možno súčasne stromy ošetriť aj proti hubovitým chorobám, ako sú kučeravosť broskýň alebo múčnatku.

Kedy stromy ošetriť

Jarný postrek ovocných stromov, ako sú napríklad jablone, hrušky, čerešne, slivky a tiež drobné ovocie a okrasné dreviny, sa bežne aplikuje ku koncu vegetačného pokoja, najlepšie na začiatku pučania, a to do štádia zeleného púčika, kedy sa už škodcovia vyliahli.

Postrek sa odvíja od teploty vzduchu

Jarný postrek by ste mali aplikovať v dňoch, kedy je teplota nad 7 °C, ideálna je okolo 15 °C. Postrek proti kvetopasu jabloňovému u jadrovín je vhodný od 17 °C vyššie, proti roztočcom pri teplotách nad 18 °C.

Nikdy postrek neaplikujte počas mrazov alebo v období, kedy ich ešte predpovede počasia očakávajú. Rovnako sa vyhnite veternému počasiu, ktorý by postrek mohol odvanúť.

Ošetrite celý strom

Zvolený postrek nanášajte rovnomerne na celú drevinu, aby bol dostatočne účinný. Najviac sa zamerajte na kmeň a pätu stromu, ale určite by ste mali byť starostliví aj na povrchu vetiev.

Pri starších stromoch myslite aj na všetky záhyby a priehlbiny v kôre, tam sa škodcovia usadzujú na zimu najčastejšie.

Účinné sú postreky na báze oleja

Medzi ostrieľanými záhradníkmi sú najobľúbenejšie postreky na báze oleja, ktoré škodcov obalia tenkou vrstvou, ktorá im znemožní dýchanie.

Tento typ postreku neaplikujte nikdy v mrazoch alebo pred nimi. Vždy by ste mali aplikovať postrek podľa druhu škodcu, ale existujú aj širokospektrálne zmesi.

Skúste vlastný domáci postrek bez chémie

Okrem bežne dostupných prípravkov proti škodcom z obchodu si môžete pripraviť aj vlastný postrek, napríklad z prasličky roľnej.

Perfektne funguje nielen na škodcov, ale aj na múčnatku a hrdzu, a to vďaka vysokému obsahu kremíka. Urobte si silný výluh z byliny, ktorý zriedite vodou v pomere 1:5.

V akútnom ohrození aplikujte 3 dni po sebe, ako prevenciu ho môžete používať raz za týždeň. Praslička navyše posilňuje rast nadzemných častí rastlín, hlavne listov.

Týmto postrekom môžete ošetriť pred výsevom aj konštrukcie skleníkov, parenísk či fóliovníkov, kde škodcovia tiež často prezimujú.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!